Опубліковано СН
Інженер лісових культур Тетяна Крук радіє малесеньким їжачкам-сосонкам.
Як не подивуватися тому, що тисяча насінин сосни важить всього шість грамів?
Уявіть собі, що із шести грамів виростає майже тисяча великих, потужних, красивих дерев! А можливо це, коли старанно заготовити насіння, вміло висіяти, впродовж року доглянути сіянці, висадити їх на підготовлені ділянки, проводити догляд за молодими сосонками впродовж п’яти років до переводу насаджень у покриту лісом площу, коли зійдуться гілочками їх крони. Про премудрості етапів вирощування лісів добре знає інженер лісових культур ДП «Клесівське лісове господарство» Тетяна Крук. Із захопленням розповідає про кожну діляночку, де ростуть деревця.
Головна лісоутворююча культура поліських лісів - сосна, але культивують й інші породи, декоративний посадковий матеріал. Та коли річний цикл переходить у весну, найбільша увага - до насіння сосни. Фахівці підприємства заготовили 210 кілограмів високоякісного насіння із більш як 20 тонн шишок, зібраних у листопаді-грудні. Переробляють його на шишкосушарці й зберігають у насіннєсховищі, що в Чабельському лісництві. Фахівці планують провести лісовідновлення на площі 389 га і посів лісових розсадників - на 2,5 га. Усім необхідним для здійснення цих робіт підприємство забезпечене: заготовили насіння, виростили посадковий матеріал, заздалегідь придбали знаряддя й засоби для догляду за рослинами. Тож клопотів у ці дні додалось.
Дружно взялися до роботи й працівники лісової охорони, яким у зимовий період довелося більше уваги відводити запобіганню незаконних вирубувань дерев. Загалом, минулий рік не вирізнявся надто великою активністю зловмисників, та все ж лісоохоронці склали 42 адмінпротоколи у випадках, коли самовільно заготовляли дрова чи ділову деревину, засмічували територію чи порушували правила пожежної безпеки. У одному з останніх лісопорушників виявила мобільна група лісгоспу на чолі із головним лісничим Ігорем Артюшком у лісовому кварталі № 4 Чабельського лісництва поблизу Чудля. Житель цього населеного пункту та його приятель із Селища зрізали дві сосни та відповідно до складеного протоколу відшкодували збитки за неправомірні дії. За одне дерево непрохані лісоруби заплатили 3509 грн., за друге – 3115 грн. Це – 1,5 м куб. деревини, а за ці кошти можна було б придбати в лісгоспі 22 м куб. (більше, аніж у десять разів!). Тож економічна недоцільність неправомірних дій очевидна.
Колектив лісгоспу радо зустріне кожного охочого примножити зелені скарби краю. Адже впродовж акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» практикують участь трудових колективів, широких кіл громадськості в посадці дерев, озелененні територій. Лісоводи закликають усіх не бути байдужими, плекати й оберігати зеленого друга.
Віра ШАШУК.