Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Діти, які відпочивають у степанському санаторії «Горинь», безпомилково називають річку, що протікає поруч.
У день нашого приїзду тут уперше проходив олімпійський день. Інна Сич, начальник відділу в справах сім’ї, молоді та спорту РДА, побажала їм гарного відпочинку, здоров’я і, звісно, фінішних прямих. Розпочали олімпійський біг загонові вожаті, які передали естафету наймолодшим – вихованцям ДНЗ. Одні за одними різновікові учасники забігу змагались за право бути першими. А стали ними Ольга Комар і Віталій Радько - дошкільнята з «Калинки», Дарина Дорожкіна (учениця Селищенської ЗОШ І-ІІ ст.), Іван Вакулко, Марія Тищук та Едуард Шкіндер (учні Зносицької ЗОШ І-ІІІ ступенів), Іван Чуйко та Світлана Павленко (студенти Сарненського педколеджу). Переможці отримали дипломи, медалі та спортивний інвентар у подарунок закладу для організації змістовного дозвілля дітей.
Ларису Шишковську, головного лікаря санаторію, турбує все і всі. Можна понад усе любити свою роботу, але дуже важко починати майже з нуля. А потрібно було зробити багато: поставити в корпусі, де 8 років навіть води не було, душові кабіни, умивальники, унітази. А в минулому році виграли тендер на оздоровлення дітей, проте не могли розмістити необхідну їх кількість в одному корпусі. За три тижні зробили неможливе: поміняли труби на воду й опалення, купили постільну білизну, дивани, килимові доріжки. І у вересні в «Горинь» заїхали перші 150 хлопчиків і дівчаток, останній заїзд закінчився 18 січня.
Лариса Миколаївна в цій галузі не новачок – 30 років працювала палатною, головною, дієтною медсестрою. Добре знає, чого не вистачало самій. Тепер же намагається забезпечити всім необхідним персонал. Адже медсестра санаторію – специфічна професія. Вона не лише медичний працівник, а в першу чергу психолог, який має зрозуміти дитину, вселити віру в себе. Приїжджають сюди на оздоровлення потерпілі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, з ними є й вихователі. У «Горині» побували школярі з Вінниці, Закарпатської та Київської областей. Щоб було цікаво й весело, спочатку орендували клуб для проведення різноманітних заходів: дня іменинника, лялькових вистав. Згодом уклали угоду з обласною турфірмою та возили дітей на екскурсії в рівненський зоопарк і містом. Уклали угоду також із Сарненським педколеджем, за якою разом з дітьми заїжджають студенти-практиканти, які працюють вожатими. Одна з них - Оксана Наконечна - захоплено розповіла, як разом зі своїми вихованцями із сусіднього Дубровицького району бере участь у конкурсах, нестандартних веселих стартах, інтелектуальних ярмарках, Олімпійських іграх. А для участі в конкурсі «Star-тінейджер» кожна з десяти вожатих готувала зі своїм загоном танець. Діти відпочинком задоволені, так само як і харчуванням у санаторній їдальні. Її завідуюча Марія Кардаш із задоволенням демонструвала акуратне чисте затишне приміщення на 300 місць. Працівники харчоблоку мають новий посуд у достатній кількості, холодильне обладнання… У кондитерському випікають запашні булочні вироби. «Молочні продукти «Комо», - розповіла Валентина Морозько, - оздоровчий заклад отримує з Рівного, а м’ясні завозить фермерське підприємство «Віка-Вікторія» з Радивилова». До слова, в санаторії 5-разове харчування. «Не треба думати, що якось воно буде, - продовжує розмову господиня Лариса Шишковська, - діти – наше майбутнє. І все повинно виховувати – від гарного, чистого й біленького столика, за який вони сідають, до умивальників із сушкою, які для них зробили».
На кожну дитину виділяється 1 грн. 50 коп. на культмасову роботу та лікування. Думаєте, як таку суму можна використати? Діти щодня отримують вітаміни, обов’язково є фітотерапія. Якщо є проблеми з щитовидною залозою – проводиться йодування. В аптечці в запасі є найнеобхідніші ліки. На наше прохання Лариса Миколаївна провела екскурсію будівлею, що розташована на 8-ми гектарах землі і багато приміщень якої потребують ремонту. Зокрема ванне відділення лікувального корпусу. Експерти, які його обстежували, прийшли до висновку, що впродовж місяця його можна відновити, збудувати міні-котельню (є природний газ) і за 2-3 години нагріти необхідну кількість води для ванн. Щоб не міняти самі ванни, а лише труби й подати через теплообмінник мінеральну воду на 4-годинні процедури, необхідно 286 тисяч гривень. І їх ніхто просто так не дасть - треба заробити самим. Ще 30 тисяч грн. потрібно, щоб обладнати сучасний стоматологічний кабінет, де дітям надали б ті послуги, яких вони не можуть отримати в селі.
Вже придбали два ліжка «Нуга-Best», які роблять масаж усього хребта, з керамікою, що очищає венозну кров, піднімає імунітет і лікує сколіоз. Є інгаляторій. Дітям пропонують і степанську мінеральну воду, що знижує вміст цукру в крові. У планах – соляна шахта. Є приміщення, де можна її зробити. Але для цього потрібно працювати на повну потужність, не зупиняючись, не на 80 чи 100 дітей, а на 250. Лариса Шишковська цікавилась, як функціонують інші санаторії. Тож те, за що там платять, у «Горині» - безкоштовно. Скажімо, в озокеритному відділенні. Хоча санаторій – профспілкове підприємство, керівництво відчуває суттєву підтримку райдержадміністрації, особисто її голови Анатолія Остапчука, відділу в справах сім’ї, молоді та спорту, районного центру зайнятості. «Велика заслуга в тому, що заклад почав працювати, - розповідає Лариса Миколаївна, - Миколи Шершуна».
Чимало зроблено, багато планів. У минулому році поставили 200 м огорожі. На території облаштовують дитяче кафе, де можна було б провести день іменинника, дні народження. Завершують спортивний майданчик з тренажерами й мріють про футбольне поле і тенісний корт. Піклуючись про здоров’я відпочиваючих, вклали 50 тисяч у ремонт водонапірної башти, придбали пральну машину-автомат. А діти, перебиваючи один одного, розповідають про те, як їм добре в «Горині». Повернувшись додому, школярі Роман Примак і Олександр Коломис з Вирівської, Іван Вакулко й Едуард Шкіндер Зносицької ЗОШ І-ІІІ ступенів, Назар Жигадло і Василь Дорожкін Селищенської ЗОШ І-ІІ ст. розкажуть про відпочинок своїм одноліткам і порадять при нагоді поїхати саме в Степань. Удома завжди найкраще. І дитячі сльози при від’їзді із санаторію є тому свідченням.
У «Горині» побувала
Марія КУЗЬМИЧ.