Опубліковано СН
Промисловість – це одна з найбільших і найважливіших галузей матеріального виробництва в господарському комплексі району, на яку припадає майже 50% всього валового обороту та 32% зайнятого населення. Після здобуття незалежності відбулись декілька періодів становлення та формування промислового сектору економіки, процеси корпоратизації та приватизації.
Промисловість потребувала якісної структурної перебудови, зміни технологічної складності, модернізації виробничих потужностей і використання досягнень науково-технічного прогресу. Після подолання багаторічних труднощів за останній період (з 2000 року) в економіку краю закладено основи для радикальних перетворень, які розпочалися впродовж останніх років. Галузь стала динамічно розвиватися, що дало змогу забезпечити поступальний розвиток з нарощування обсягів промислового виробництва практично на всіх підприємствах. Запроваджуються ефективні організаційні форми господарювання, активізується інвестиційна діяльність. Нині ситуація стабілізувалася й помітні значні прояви розвитку промисловості.
Промисловий комплекс району охоплює 4 провідні галузі – добувну, харчову, деревообробну, машинобудування та обробки металу, й нараховує понад 60 промислових підприємств. На товарному ринку як України, так і за її межами підприємства Сарненщини виділяються достатньо стійкими позиціями особливо з виробництва щебеневої, лісопродукції, мостових конструкцій і виробів з бурштину. Пріоритетною галуззю є добувна, яка нині набирає обертів у розвитку, і її питома вага в загальному обсязі виробництва продукції по району становить понад 60%. Зокрема, провели реконструкцію технологічних ліній і галерей на ТОВ ККНК «Технобуд» з освоєнням виробництва кубовидного щебеню, встановивши дві імпортні роторні дробарки. Постійно проводиться реконструкція та модернізація діючого виробництва, заміна обладнання на більш сучасне, ефективніше. Загалом підприємство освоїло понад 150 млн. грн. У результаті має потужну виробничу базу із щомісячними обсягами виробництва понад 10 млн. грн., проти 1 млн. грн. до реконструкції.
У 2008 році на одному з підприємств гірничодобувної галузі - ВАТ «Вирівський кар’єр» - завдяки інвестиціям з Німеччини збудували за новітніми технологіями сучасний завод з виробництва високоякісного щебеню потужністю 2 млн. тонн у рік.
Встановили дробильно-сортувальну лінію, що не має аналогів в Україні, а продукцію реалізовують як у країні, так і за кордоном. За останні два (2008-2009) роки німецька компанія «Базальт-Акціон-Гезельшафт» інвестувала в підприємство 22 млн. євро. Тут обладнали новий навантажувальний комплекс для залізничних вагонів і вантажівок, провели капітальний ремонт під’їзної колії до станції Клесів, замінили електропостачальну систему заводу, обладнали лабораторію, що забезпечує виконання європейських вимог щодо якості щебеню. Управління виробничими процесами здійснюється за допомогою комп’ютера. Побудували зручний побутовий корпус з їдальнею, медичним пунктом, роздягальнею, реконструювали адміністративне приміщення.
Провели реконструкцію й гірничо-дробарного цеху № 2 на ТОВ «Селищенський гранкар’єр» під виробництво кубовидного щебеню єврофракцій з встановленням дробарки (Бельгія) потужністю до 1 млн. тонн щебеню в рік. Відкрили нове виробництво з випуску бруківки на ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України», інвестувавши майже чотири мільйони гривень. Тут встановили нові сучасні верстати та обладнання, нині воно працює й виробляє щомісяця тисячу квадратних метрів бруківки. Для розробки каменю, шліфування його, тощо планують закупити бурильний верстат вартістю 300 тис. євро. Відновив свою роботу і ЗАТ «Соснівський гранкар’єр», який забезпечив випуск промислової продукції на понад 1 млн. грн.
Оновлюють і запускають нові виробництва і в харчовій галузі. На ВАТ «Сарненський хлібозавод» модернізували обладнання із заміною чотирьох хлібопекарських печей на імпортні (німецького виробництва). Ввели в дію лінію з виробництва заквасок для випікання сортів житнього хліба, склад безтарного зберігання борошна, що автоматизує процес його приймання, зберігання та переробки за польською технологією. Неодноразово вироби підприємства займали призові місця в конкурсах і виставках. На міжнародній хліб тостовий запашний одержав гран-прі, а калач хлібодарський, хліб гірчичний, вітаут та рогалики зі згущеним молоком і фруктовою начинкою – золоті медалі. Три золотих медалі отримали хліб гомельський, булка дніпропетровська та булочка ласуня на Міжнародній виставці хліба 2011. Нині виробнича потужність хлібозаводу сягає понад 19 тонн продукції на добу, 60 її видів пропонують споживачам, з них 60% реалізовують населенню району.
На ЗВП «Таврида» встановили нове устаткування з виробництва ковбасних виробів, лінію з виготовлення соняшникового насіння та паштетів. Сьогодні підприємство пропонує споживачам широкий асортимент ковбасних виробів, консервованої, рибної та м’ясопродукції, насіння соняшника, оцет. «Таврида» неодноразово брала участь у Всеукраїнському конкурсі якості продукції (товарів, робіт, послуг) «100 кращих товарів України», нагороджена дипломом фіналіста його регіонального етапу, на який представляла рибні пресерви: оселедець «Мат’є» та філе оселедця в олії. Крім того, за випуск конкурентоспроможної продукції та нарощування обсягів виробництва підприємство нагороджено почесним дипломом президії Торгово–промислової палати України.
Значні досягнення і в деревообробній промисловості. ДП «Клесівський держлісгосп» побудував лінію переробки низькосортної деревини в клеєні меблеві щити. Загальний обсяг інвестицій - 5,5 млн. грн. Ефективність проекту - 4,8 тис. куб. м клеєних щитів і 3,8 тис. куб. м пиломатеріалів у рік. Створено 150 робочих місць. У ТОВ «НДБ Експорт» встановили сучасне обладнання з переробки деревини. Вся продукція підприємства - а це планки для піддонів, ящиків, дошки - відправляють за кордон: Латвію, Німеччину, Італію.
Загалом промисловий сектор економіки з 2000 року інвестував у виробництво понад 930 млн. грн., що дало змогу не тільки наростити обсяги випуску продукції, але й створити нові робочі місця, забезпечити ріст заробітної плати, а найголовніше – збільшити надходження до бюджетів усіх рівнів. За станом на 1 серпня ц.р. промислові підприємства району виробили товарної продукції на загальну суму 189,3 млн. грн., що на 11 відсотків більше до відповідного періоду минулого року. Найбільших приростів досягнули в галузі машинобудування та обробки металу. Зокрема ТОВ «Завод металевих виробів» збільшив обсяги виробництва у 2,4 раза до аналогічного показника 2010. Відповідно зростала й середньомісячна заробітна плата, яка становить 2920 грн., що на 18% більше аналогічного періоду минулого року та на 54% показника середньомісячної заробітної плати по району (1901 грн.) Всього в промисловому комплексі працює понад 3 тисячі чоловік.
Нині не тільки промислові, але й керівники малих підприємств району прагнуть запровадити новітні сучасні технології з виробництва різноманітних видів продукції. Це і випуск сучасних будівельних матеріалів, виготовлення металевих конструкцій, кованих і виробів з деревини, бурштину, тощо. ТОВ «Габро» одне з не багатьох підприємств малого бізнесу, в розвиток якого залучають прямі іноземні інвестиції. Сума їх становить 2,5 млн. грн., і спрямовані вони на придбання новітнього обладнання для видобутку і розколювання каменю. ТОВ «ПДМ» виробляє різноманітні конструкції дерев’яних будиночків, що відправляє на експорт – у Норвегію, Латвію, Нідерланди. ТОВ «Україна» та «Райдуга» пропонують широкий спектр виробів з деревини, а ТОВ «Мінерал» - з бурштину. Використовуючи сировинно-мінеральні ресурси району приватне підприємство «Платон» запровадило випуск будівельних блоків, тротуарної плитки, європарканів. ЗАТ «Сарненський РМЗ» і приватний підприємець М. Канський пропонують споживачам ковані вироби різних конфігурацій (ворота, решітки, огорожі, дверні навіси, торгові павільйони, лавки для відпочинку, тощо). Налагодив складне виробництво з виготовлення металопластикових вікон, жалюзі, ролетів за європейськими стандартами й приватний підприємець Р. Цуман. Ця продукція якісна й користується широким попитом серед замовників не тільки району, але і за його межами.
Нині період розвитку підприємств не завершився, а триває. У перспективних планах - подальше забезпечення зростання динамічного розвитку шляхом ефективного використання всіх наявних регіональних ресурсів і конкурентоспроможності продукції, впровадження інноваційно-інвестиційної моделі розвитку, що забезпечить комплексний економічний розвиток як галузі, так і району в цілому.
Ніна МЕСНІКОВИЧ