Back to top

Річку "Случ" очистили від сміття

P3202348.jpg

Учні ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів м. Сарни прибирають берег річки Случ.
Фото Василя СОСЮКА.

"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє клуб "Паросток", члени якого не на словах, а на ділі вболівають за довкілля. Вони щороку упорядковують джерела, прибирають сміття на берегах річок тощо. Сьогоднішній гість редакції "Сарненських новин" - начальник управління водного господарства Василь ПІНЧУК, який розповів про співпрацю із школярами та роботу очолюваної ним установи.

- Вода є джерелом життя на Землі. Вона водночас - будівельний матеріал, який використовується для створення всього живого, і середовище, в якому протікають усі життєві процеси, і розчинник, що виносить із організму шкідливі для нього відходи та вносить потрібні йому речовини. Лише відтоді, як на Землі з'явилася вода, стало можливим життя, бо тільки у водному середовищі зародилась жива органічна речовина. Відомо, що кількість води в природі практично незмінна. Проблемою є те, що на планеті постійно скорочуються запаси чистої питної води, а що 1,5 млрд. людей не мають її взагалі. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, майже 3 млрд. жителів планети користуються неякісною питною водою.

З цієї причини близько 25% населення світу щорічно піддаються ризику занедужати, приблизно кожен десятий житель хворіє, майже 4 млрд. дітей і 18 млн. дорослих помирають. А загалом 80% усіх захворювань у країнах, що розвиваються, пов'язані з недостатністю чистої води. Причинами цього є інтенсивне збільшення потреб у воді у зв'язку з ростом чисельності населення планети і розвитком галузей господарської діяльності, що вимагають великих витрат водних ресурсів, втрати прісної води внаслідок скорочення водності річок: забруднення водойм стічними водами. Зважаючи на стан водних ресурсів, і те, що проблема водопостачання стала однією з найважливіших у житті й розвитку людського суспільства, з метою привернення уваги громадськості та політиків до проблем води, на Генеральній асамблеї ООН у Ріо-де-Жанейро 2 грудня 1992 року прийняли рішення про проведення щорічного Всесвітнього дня води 22 березня.

- Ви намалювали загрозливу картину. А як справи з питною водою на Сарненщині?

- На щастя, в районі не відчуваємо гострого дефіциту в чистій питній воді, дещо гірше почувають себе в цьому плані жителі Клесівської зони.

- А скільки водних об'єктів у нас?

- Територією району протікає дві середні річки - Горинь і Случ і 26 малих, а також є багато малих і великих озер, що в основному розташовані в поймах річок.

- В якому вони стані?

- На жаль, і на горе собі ж, люди постійно засмічують береги річок, водойм, розорюють прибережні захисні смуги. Найбільше дістається малим річкам, що протікають через населені пункти. Вони вбирають у себе не лише зливові води міст і сіл, продукти нашої життєдіяльності, а й відкриті прояви безкультур'я.

Добре, що є люди, які вболівають за здоров'я довкілля, намагаються якимось чином припинити його руйнування, знищення природи. Такими є члени згаданого клубу "Паросток" ЗОШ № 4 I-III ступенів № 4, які разом із працівниками управління водного господарства працювали над виконанням заходів "Весняної толоки з озеленення та благоустрою".

- Розкажіть про це детальніше.

- Перш за все, вони ще діти, проте добре усвідомлюють, що якщо не берегти джерела води, наслідки будуть катастрофічні для прийдешніх поколінь. Приємно, що учні активно допомагають нам. І ми прагнемо заохотити їх, зацікавити. Так, під час тижня вони прослухали урок-лекцію "Особливості й типи боліт Полісся", який провела науковий співробітник Рівненського державного заповідника Оксана Головко, були тут і літературна композиція "Вода чарує, лікує, не жартує", і конкурси творів. Переможці отримали грамоти та цінні подарунки. Так, перше місце виборола Катерина Сукмановська, друге - Марія Міклуха, третє - Ніна Коток, а четверте присудили Надії Губені. Всі дівчата навчаються в одинадцятому класі. А дев'ятикласниці Ольга Кохан і Тетяна Кохан написали роботи-дослідження "Вода - джерело життя". Нагороди школярам урочисто на загальношкільній лінійці вручила начальник відділу нашого управління Валентина Брусняк. Отримали відзнаки й школярі, які були активними впродовж проведення толоки. Всі вони взяли участь в акції "Чистий берег", під час якої прибрати від сміття 1,5 км берега річки Случ у межах міського пляжу, розчистили й упорядкували 2 джерела. А в цілому працівники управління посадили 53 дерева, ліквідували 6 сміттєзвалищ, очистили 3 км берега, упорядкували 1,4 га території. Роботу цю будемо продовжувати й надалі. Упорядкуємо ще 4 джерела, встановимо й приберемо витоки малих річок.

Нині люди повинні усвідомлювати, що природа-людина-суспільство - єдина система. І як будемо себе поводити в ній, таким і буде наше майбутнє. А наше майбутнє - це наші діти. Розповідаймо їм і показуймо на прикладі, як важливо будувати здорову, заможну та квітучу Україну! І починати треба з дрібниць: не кидати сміття в річку, канали, на землю, не засмічувати ліси, луки, поля, а берегти землю.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...
Літо, порадувавши теплом, відпустками, канікулами, добігло до кінця. Дітвору за парти вже покликав перший дзвоник. Більшість хлопчиків і дівчаток...