Back to top

Убереж славний паляницями

P4113416.jpg

Фото Василя СОСЮКА.

Рівна, як скло, дорога з твердим покриттям, дорожніми розміткою та знаками веде до села Убереж. Хати - а в селі налічується 23 двори - розкидані обабіч шляху. При в'їзді до населеного пункту на залізобетонній опорі, у гнізді, красується величавий лелека, що ніби запрошує відвідати цю мальовничу місцину. А вона дійсно варта уваги - багато простору, повітря, сонця, вільної землі. Додайте ліси, багаті на гриби й суниці, - і зрозумієте тих, хто проміняв райцентр на Убереж.

Серед них й Іван Наливайко. Сам він - уродженець цих місць, народився в Кричильську, відтак мешкав у Сарнах. І ось уже восьмий рік, як, купивши будинок, перебрався з сім'єю в село.

- Тут гарно жити пенсіонерам, - ділиться думками господар, - адже автобус у Сарни ходить не щодня. Молодь же шукає роботу деінде. Син працює в Рівному, отож бачимося у вихідні.

Меншому Максиму - шостий рік, незабаром до школи. Дітей з Убережа шкільним автобусом підвозять в Угли, де функціонує загальноосвітня школа І ступеня, старших - у Кричильську одинадцятирічку. В Івана Наливайка - золоті руки, тому не дивно, що відбою не має від замовників. До слова, досвідченого муляра застали за роботою - зводив біля оселі огорожу "рваний камінь", що так полюбилася багатьом грошовитим сарненцям. А ось дружина не працює. Та й де її знайдеш, роботу, у селі, в якому немає ні школи, ні фельдшерсько-акушерського пункту, ні магазину, зрештою торговельного ларка чи рундука. Хоча утримувати чимале господарство: коня, корову, теля, кури, свині - потребує багато сил і часу. До того ж, господиня, як й інші жінки села, пече для родини хліб. Бо купити цей незамінний продукт харчування можна або в Углах, куди добираються місцеві жителі здебільшого велосипедами, або в Сарнах. Але ж часто не наїздишся, отож у кожній хаті своя "пекарня".

Анну Мартинюк застали на городі, де господиня, скориставшись сонячним погідним днем, висаджувала цибулю. На "майонтку", розказує, залишились лише курочки та пес - без сторожа ніяк, адже ліс поруч, а відтоді, як помер чоловік, живе сама. Діти розлетілись із батьківського гнізда, влаштували свою долю: син і дві доньки живуть у райцентрі, ще дві - у Рівному. Нагородили бабусю шістьма внучками, дві вже мають вищу освіту. Діти та внуки часто навідують Анну Іванівну, піклуються про неї, бо виховали їх справжніми людьми, дали освіту. "Колись було легше - згадує жінка, - то й вивчили". Сама ж з 14 років і до пенсії працювала в колгоспі, а в 11 залишилась сиротою. Тяжко було жити: важка праця оплачувалась трудоднями. Чотирьох дітей Анна народила вдома й лише найменшу, Лєночку, - у пологовому будинку. Цілий день жито жала, а на ранок народила, - поринула в спогади жінка. - Усі діти були здорові, красиві, мабуть, тому, що зроду горілки в роті не мала.

Зрозуміло, у нелегких щоденних клопотах було не до розваг, тим більше спиртного… Знову ж таки цікавлюсь хлібом. Анна Мартинюк теж випікає паляниці, а коли діти чи внуки їдуть у гості, то привозять з міста. Незважаючи на удари долі, жінка зберегла інтерес і цікавість до життя, радіє, що має гарну родину, проте переїжджати до дітей не поспішає - взяли в полон рідні місця з просторими полями та вічнозеленими лісами.

Ольгу та Віктора Скробів, які виховали дев'ять синів і вже мають стільки ж онуків, застали на подвір'ї: щойно повернулись з поля, де разом з невісткою Наташею сіяли буряки. Наталка з Юрієм мешкають у Келихові Володимирецького району, та приїхали, щоб допомогти. Нині з батьками господарюють Олег, Василь і найменший 19-річний Петро, решта синів створили власні сім'ї та живуть хто в Углах, Поляні, Немовичах, а декого доля закинула аж під Київ. Узимку хлопці працюють у лісі, теплої пори виїжджають на заробітки. Нерідко привозять зерно, відтак мелють на борошно, з якого господиня пече хліб. Скроби, як і інші односельці, утримують корову, свиней, індиків, курей. Минулого року, розповідає господиня, мали 60 індиків. А моркви накопали 15 мішків. Окрім цього, щовесни висаджують картоплю, капусту, гарбузи, буряки. Щодо останніх Ольга Скроб дала цінну пораду - насіння буряків і моркви змішує та висіває разом. Таке ноу-хау досвідченої городниці приносить щедрі врожаї, отож варто його запозичити. Скроби поділяють думку односельців про те, що в населеному пункті необхідна торговельна точка. Хоча всіма необхідними продуктами харчування сім'я забезпечує себе самотужки, та все ж, як мовиться, не хлібом єдиним - потрібні й миючі засоби. А за тим же шматком мила чи пральним порошком потрібно їхати в райцентр. Поки в селі працював ларьок Великовербченського споживчого товариства, було легше, нині ж доволі сутужно.

Тим часом дорога до села веде відмінна. Невже нікому з приватних підприємців не спадало на думку відкрити в Убережі торговельний заклад? Необхідні в побуті товари користувались би тут неабияким попитом. До того ж, кількість земельних ділянок для індивідуального будівництва в межах Сарн обмежена, у міській раді своєї черги чекає не одна сотня заяв. В Убережі, повідали місцеві жителі, добротний дерев'яний будинок із ділянкою можна придбати за 5 тисяч доларів. А маючи власний транспортний засіб, не почуватися відірваним від міста. Думаю, не за горами той час, коли в селі з'являться забудовники із Сарн, і тоді вже без ларка чи навіть магазину в Убережі не обійтися.

Схожі матеріали

Кажуть, життя пройшло недаремно, якщо ти збудував дім, виростив сина, посадив дерево. У 72-річного жителя села Мар'янівка Адама Шкодич такий план...
Обсипана багрянцем опалого листя бруківка, якою їхали до Карасина понад годину, здавалось, не закінчиться ніколи. Нерукотворну красу має ця віддалена...
З глибини минулого Перша згадка про село датується XVІ століттям. А в легенді, яку записала з вуст односельця Андрія Хращевського місцева...
За майже 40 км від районного центру, на березі мальовничої річки Горинь, розкинулось славне село Корост. Уже при в’їзді очі милують ошатні...
Шосейна дорога стрічкою в’ється поміж смарагдових сосен і ялин. Деінде серед духмяної трави ховаються апетитні сироїжки. А вдалині, між дерев,...