Back to top

Жива історія творчості Бориса Шведа

Автор фото Василь Сосюк.

Уроком літературного мистецтва, історії та незабутніх вражень стала для нас, студентів педагогічного коледжу, науково-практична конференція, присвячена 105-й річниці з дня народження Бориса Шведа, який народився й жив у місті Сарни і написав повість «Поліщуки».

Бо це була зустріч з неповторною легендарною постаттю оповісника селянських реалій, відомого письменника. Його творчість відкрила всьому світові унікальну колоритність свят і буднів Поліського краю, що виражається й донині в неповторності мистецького та звичаєвого спадку.
Організували конференцію фахівці Сарненського історико–етнографічного музею та кафедри української мови й літератури нашого навчального закладу. Жива історія постала перед нами з розповіді завідувачки музеєм, досвідченого краєзнавця Раїси Тишкевич, яка особисто знайома з cестрою Марією, дочкою Галиною, внучкою Граженою письменника і пам’ятає, як (нині покійна) племінниця Бориса Григоровича (братова дочка) Надія Швед у юних роках натхненно поповнювала експозиції місцевих пам’яток і дуже багато зробила для розвитку музейної справи. Раїса Костянтинівна в дуже цікавому викладі представила біографічну довідку з життя видатного земляка й зазначила: «На превеликий жаль, енциклопедичні словники радянської доби його прізвища не містили. Але значення повісті неоціненне, науковці стверджують, - це твір про поліське село 20-30-х років ХХ століття. Як зазначали видавці, у своїй повісті Борис Швед дає картини з поліського життя, написані талановито й правдиво. Те, що читач найде в повісті, - це дійсна правда, реальне життя, ні дрібки не прикрашене фантазією. «Поліщуки» - це… нотатник, писаний життям, а не уявою».
Борис Швед зростав у родині Григорія та Тетяни Шведів, що проживала в Сарнах по вулиці Польовій (тепер 1 Травня). Його батько працював слюсарем залізничного депо, мав вроджений талант до ремесел, а мати, хоч була малограмотною, та дуже добре володіла даром народного оповідача, знала напам’ять безліч казок, легенд, пісень, прислів’їв, приказок, захоплювалась рукоділлям. Старший з п’яти дітей, син Борис, душею увібрав від рідних любов до мистецтва і прославив рідний край у далеких світах. Жив він у нашому місті на початку минулого століття, закінчив Сарненську гімназію, працював перукарем, служив у різні роки в польській та Червоній арміях і загинув наприкінці Великої Вітчизняної війни неподалік Варшави, де і похований у братській могилі.
У тридцяті роки Борис Швед написав повість «Поліщуки», яка у 1938 була видана у Львові двома невеличкими томами. Цю повість окремою книжкою випустило видавництво «Каменяр» у 1965 році, а в 2002 перевидало Рівненське ООТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. Написав ще два прозові твори: «Помста дочки» та «До ідеалів» - але рукописи їх згоріли у воєнному лихолітті. У наш час творчий доробок Бориса Шведа вивчають у загальноосвітніх школах.
Під час конференції директор Інституту мистецтв, професор РДГУ Степан Шевчук виголосив доповідь про творчий здобуток письменника. Виступ Степана Івановича був найбільш науковий, він здійснив літературну розвідку, окреслив особливості мови твору, засобів, вжитих для опису персонажів повісті, пейзажів, прикмет, звичаїв. Приємно вразив аудиторію, що зібралась в актовій залі коледжу, яскравою акторською майстерністю заслужений артист України Олексій Заворотній, коли прочитав уривок власної п’єси за сюжетом повісті «Поліщуки». Цікаву наукову роботу представила студентка ІІІ курсу Ганна Муха з порівнянням народознавчих аспектів повісті Б. Шведа «Поліщуки» та роману Уласа Самчука «Волинь». Від Рівненської «Просвіти» виступив інженер за фахом Михайло Борейко, який дуже багато зробив для популяризації заборонених донедавна чи маловідомих творів, а у 2002 році ініціював третє перевидання книги «Поліщуки» (яким нині повсюдно послуговуються бібліотеки області й держави).
Участь у конференції взяла секретар Рівненського відділення Національної спілки письменників України Юлія Бондючна, виступила з вітальним словом від письменників області, а також зачитала й передала з автографом до фондів Сарненського музею свій вірш «Пам’яті Бориса Шведа». Викладачі та студенти з цікавістю послухали племінницю Бориса Шведа Ольгу Потай, яка розповіла про творчих нащадків свого дядька. Нагадала, що правнук Бориса Шведа по лінії брата, зовні й складом характеру дуже схожий на нього, Владислав Герман - випускник фізкультурного відділення нашого коледжу.
Скрасили перебіг конференції аматори сцени районного Будинку культури Василь Катеринич та Іванка Ковлєва, вони поставили фрагмент драми «Поліщуки», де дід онучці розповідає про створення світу та про бузька. Завершальним акордом цікавої змістовної зустрічі став виступ вокального ансамблю хлопців «Соколоньки», що подарував присутнім у залі козацьку пісню.
Заключне слово на завершення науково-практичної конференції тримав директор коледжу Петро Горкуненко, він подякував почесним гостям, літераторам і науковцям за добре організоване змістовне спілкування у стінах навчального закладу, а також за подаровані книги, які читатимуть студенти нинішнього та наступних поколінь.
Віталіна ШАШУК

Новини: 

Схожі матеріали

З року в рік 26 квітня, коли буяє весна, а пташки радують милозвучним щебетом, в Україні відзначають роковини найстрашнішої техногенної катастрофи...
До ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в 1986-му та наступних роках залучали сотні тисяч робітників з України й інших республік тодішнього...
Україна має давні історичні витоки ідеї демократизації. Якщо згадати часи Київської Русі, коли на віче укладалися договори між князем і народом,...
Літнього ранку 22 червня 1941 року полум’я війни, що вже вирувало в Західній Європі, перекинулося і на територію колишнього Радянського Союзу. На...
22 роки - багато це чи мало? Якщо рахувати від тої страшної ночі 26 квітня 1986 року, то дуже багато. Адже за час, що минув, у світі відбулися великі...