Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Нещодавно відбувся прес-тур з журналістами області з питань сприяння працевлаштуванню людей з інвалідністю. Розпочався він з екскурсії в Сарненському районному центрі зайнятості, яку провів директор Віктор Пацьола.
Упродовж туру з журналістами активно спілкувалась також заступник директора обласного ЦЗ Тетяна Новорок, начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню Валентина Васильєва. А його учасниками, крім працівників центру зайнятості, стали заступник голови райдержадміністрацїі Олексій Хомич, представники ЗМІ, роботодавці, колишні безробітні.
Віктор Пацьола ознайомив присутніх із заходами соціального захисту незайнятого населення в районі, навів цифри та факти. Скажімо, чисельність незайнятих і безробітних громадян, що перебували на обліку в районному центрі зайнятості з початку 2011 року, становить 5018 осіб, з них 2179 отримали роботу за сприянням служби. Серед працевлаштованих 71 - з інвалідністю. Роботодавці отримують послуги щодо надання дотацій на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, 105 громадян отримали постійні, не менше, ніж на два роки. Серед цих людей також п’ятеро з інвалідністю.
Оплачувані громадські роботи сприяють мотивації до праці та трудовій адаптації безробітних, поліпшують їх матеріальний стан. Упродовж року до оплачуваних громадських робіт залучили 984 особи, серед них 12 - з інвалідністю, 75 чоловік скористалися виплатою допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності, яку вони спрямовують на надання індивідуальних послуг населенню.
Один із пріоритетних напрямів діяльності служби зайнятості, наголосив Віктор Іларіонович, є повернення громадян до продуктивної роботи шляхом підвищення конкурентоспроможності на ринку праці. З цією метою служба зайнятості здійснює професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації дорослого населення. Постійно веде інформаційно-роз'яснювальну роботу для різних категорій незайнятого населення, роботодавців, органів влади та місцевого самоврядування, громадських організацій, інших соціальних партнерів. Дні відкритих дверей та інформування, марафони робітничих професій, ярмарки вакансій, інформаційні семінари, виїзні акції тощо. Інформаційні стенди в сільських і селищних радах, школах, управлінні праці та соціального захисту населення райдержадміністрації сприяють поінформованості жителів щодо надання службою зайнятості соціальних послуг.
Тетяна Новорок зупинилася на послугах центру зайнятості області людям з обмеженими фізичними можливостями. Наголосила, що це – особи, які потребують соціального захисту, оскільки їм важко конкурувати на ринку праці в сучасних економічних умовах. Тому одним із пріоритетів є повернення людини, яка має такі обмеження, до повноцінного життя. Практика показує, що залучення громадян з інвалідністю до сфери праці важливе як для них самих, так і для суспільства, оскільки підвищується їх життєвий рівень, збільшуються можливості розвинути та використовувати власний творчий, інтелектуальний і духовний потенціал. У центрах зайнятості вони можуть самостійно або за допомогою спеціаліста підібрати роботу, залучатись до тимчасових робіт, здійснити професійний вибір з урахуванням своїх медичних показників, програми реабілітації, особистих нахилів і здібностей, опанувати основи комп'ютерної грамотності й ін. Так, за направленнями центрів зайнятості проходили професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації 172 безробітних з інвалідністю. Професійне навчання було організовано за такими професіями, як слюсар з ремонту автомобілів, робітник фермерського господарства, штукатур, взуттєвик з ремонту взуття, перукар, оператор котельні, секретар керівника й ін. Крім цього, вони навчались на курсах цільового призначення та стажувались на робочих місцях і посадах. З метою інформування осіб з особливими потребами у всіх базових центрах зайнятості обладнані та постійно оновлюються інформаційні куточки.
У газеті ОЦЗ є постійна рубрика «Зона особливої уваги», в якій розмішуються матеріали про позитивний досвід співпраці із роботодавцями в працевлаштуванні осіб з інвалідністю, історії успіху колишніх безробітних, поради фахівців. Із 2008 року обласний центр зайнятості бере участь у підготовці інформаційного бюлетеня для людей з особливими потребами «Інва.net», який видається в співдружності з обласною державною бібліотекою. Надходить він у базові ЦЗ, районні та сільські публічні бібліотеки, громадські організації інвалідів. На своєму веб-сайті ОЦЗ систематично розміщує публікації на тему сприяння працевлаштуванню осіб з інвалідністю.
Тетяна Новорок наголосила, що всі центри зайнятості області облаштовані пандусами або спеціальними кнопками виклику спеціаліста, на якого покладені функції обслуговування таких громадян там, де влаштування пандусів неможливе. Усього з 2008-ого послугами служби зайнятості області скористалось понад 5 тисяч осіб з інвалідністю, працевлаштовано 1,5 тис., тобто кожен третій.
Валентина Васильєва представила модель працевлаштування та забезпечення зайнятості людей з інвалідністю і методологію надання їм соціальних послуг. З березня ц.р. обласна служба зайнятості в межах чинного законодавства розпочала роботу щодо проведення апробації моделі та методології, яка проходить у трьох пілотних центрах зайнятості, - Дубенському міськрайонному, Костопільському та Сарненському. Ключовою ідеологією моделі є перенесення акцентів від «що може, а чого не може людина з інвалідністю» до «що необхідно зробити, щоб людина з інвалідністю могла працювати та брати участь у суспільному житті».
Центри зайнятості налагодили тісну співпрацю з місцевими органами влади, управліннями праці та соціального захисту населення, Фондом соціального захисту інвалідів, медико-соціальними експертними комісіями, громадськими організаціями, що ними опікуються, об'єднаннями профспілок тощо. Так, у пілотних центрах зайнятості впродовж року відбулися ділові зустрічі із соціальними партнерами й уклали угоди про співпрацю. Основну увагу приділили останній з роботодавцями та спеціалістами МСЕК, у засіданнях якої беруть участь спеціалісти центрів зайнятості.
Для ефективної роботи в кожному центрі зайнятості, де проходить апробація, визначили особистого консультанта. Саме він, підбираючи роботу, враховує особливі потреби людини з інвалідністю, стан здоров'я та обмеження, які потребують компенсування. Порівнює вимоги роботодавця та побажання й особисті дані шукача роботи, з'ясовує характеристики виробничого середовища та режиму праці вакантного робочого місця відповідно до потреб людини з інвалідністю. Особистий консультант залучає інших спеціалістів, які разом з безробітним складають індивідуальну програму. Її завдання – визначити заходи, реалізація яких дозволить прискорити процес працевлаштування.
До впровадження моделі та методології, працевлаштувавши таку особу, спеціалісти служби зайнятості не цікавились подальшою її долею. Тепер особистий консультант сприяє адаптації на робочому місці та здійснює підтримку впродовж 6 місяців. З одного боку, це формує довіру до служби зайнятості та підвищує відповідальність особистого консультанта за якість наданих послуг. З іншого, стимулює роботодавця дотримувати трудового законодавства в частині забезпечення умов праці особи з інвалідністю на робочому місці. Як результат, з початку року за сприяння Костопільського, Сарненського районних і Лубенського міськрайонних центрів зайнятості працевлаштували 140 людей з інвалідністю, підвищили свою конкурентоспроможність шляхом професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації 47, залучили до участі в громадських роботах 42 особи.
Учасники прес-центру побували на підприємствах, де вони працюють. Про це розповідає директор КП ТРК «Полісся» Віра ШАШУК:
- Під час розповіді про сутність програми соціальної інтеграції людей з інвалідністю через доступ до зайнятості Валентина Васильєва підтвердила, що за підсумками апробації найуспішнішої результативності досягли в Сарненському районному центрі зайнятості - 48 відсотків працевлаштовано, тобто кожна друга особа з інвалідністю. На другому місці Дубенський – 45%, на третьому Костопільський – 27 (по області – 32 відсотка).
Головне завдання виконавців проекту – інтеграція осіб з інвалідністю в повноцінне життя, щоб вони не почувалися самотніми й не були сторонніми спостерігачами суспільних процесів, адже поміж них є багато обдарованих, працьовитих людей, які добросовісно й кваліфіковано виконують виробничі завдання. За результатами діяльності учасників програми та співпраці з регіональною комісією з питань діяльності підприємств і організацій у цьому році для підприємства «Журавушка», що в селі Немовичі, з фонду соціального захисту інвалідів виділена фінансова допомога в сумі 580 тисяч гривень для створення шести нових робочих місць (тракториста, слюсаря та підсобних працівників). Роботодавець передбачає закупити апарат високого тиску для миття кліток на птахофермі та трактор. Учасники прес-туру зустрілися із заступником директора цього підприємства Віталієм Нежуренком і слюсарем-ремонтником Василем Саковцем, які ознайомили з особливостями роботи колективу, в якому 12 із 21 працівників мають інвалідність. Вони полягають у створенні особливих умов на виробничих об’єктах і в пільгових зі сплати податків.
Яскраві враження на учасників прес-туру справили відвідини ТОВ «Завод металевих виробів», де у величезних цехах на замовлення вітчизняних і зарубіжних партнерів виробляють об’ємні металоконструкції. А в конструкторсько-технологічному бюро за направленням служби зайнятості успішно трудяться Ольга Новак і Олександр Бубука. Їх захворювання дозволяють виконувати не дуже складну роботу за комп’ютером, яка потребує особливої уважності й старанності. Ці працівники ствердили про уважне ставлення як фахівців центру зайнятості, так і керівництва заводу.
Ще репортери та працівники обласного та районного ЦЗ відвідали їдальню школи № 2 міста Сарни і поспілкувалися із кухарем 4 розряду Тетяною Кристинською. За погодженням із колегами, за фахом вона працює на роздачі, бо має протипоказання щодо тривалого перебування біля гарячої плити й задоволена, що, незважаючи на хворе коліно, може брати участь у виробничому процесі. А менеджер з персоналу КП «Комбінат громадського харчування» райспоживспілки, що організовує харчування школярів, Людмила Шедловська розповіла, що цьогоріч ЦЗ направив на підприємство 6 інвалідів і що загалом співпраця зі службою зайнятості допомагає у вирішенні кадрових проблем.
Гриль-майстер у магазині «Вопак» Іван Белаш до настання хвороби працював у м’ясному відділі, а тепер перекваліфікувався на легшу роботу і, за твердженням його роботодавця директора ТОВ «ЮльСоф» Юрія Бобровського, працює бездоганно й навіть впроваджує раціоналізаторство для поліпшення якості продукції. Загалом, із 73 осіб персоналу 4 мають інвалідність і кожен з них гарно зарекомендував себе на робочому місці. А щодо послуг служби зайнятості, керівник торговельного закладу відзначив, що їх у районі забезпечують висококваліфіковані спеціалісти.
Марія КУЗЬМИЧ.