Back to top

Пливи, віночку, по бистрій хвилі…

Автор фото Василь Сосюк.

Багато чудових свят має український народ, усі вони супроводжуються красивими, сповненими таємничою силою та глибоким змістом обрядами. Але, мабуть, одним з найдивовижніших і наймістичніших є празник Івана Купала.

Минулої п’ятниці літньої погожої днини на березі річки Случ було багатолюдно. Сарненців і гостей міста зібрало традиційне народне дійство «Пливи, віночку, по бистрій хвилі». Вітальним віршованим словом ведуча Людмила Панекало розпочала святкування. Вихованці зразкового аматорського хореографічного колективу «Струмочок» і народного аматорського хореографічного - «Пролісок» районного Будинку культури повели хоровод під звуки української народної пісні «Ой озеро» у виконанні солістки Любові Сороки.
Як відомо, наші пращури були язичниками, поклонялися багатьом богам, серед них і Купало – бог шлюбу та земних плодів. У купальську ніч земля віддавала накопичену за весну й літо силу всьому живому, у тому числі й цілющим травам. Тому зілля, зібране в цей час, до того, як зійде роса, вважалося особливо корисним і помічним від різних недуг. Ворожки та знахарки намагалися знайти якомога більше корисних рослин саме цієї ночі. Напередодні Йванового свята хлопці встановлюють обрядову берізку, що в народі Мареною, Купайлицею називають, дівчата уквітчують красуню, танцюючи навколо неї.
Але купальська ніч – це ще й час ігрищ біля води й вогню. Цікавими забавами порозважали присутніх Тетяна Наливайко та Олена Абрамович. До участі в іграх ведучі запрошували всіх бажаючих - від малого до старого. Кращих і спритніших частували солодкими подарунками. На веселе гуляння завітали також казкові персонажі: капосниця Кікімора з Мавками, Водяний з маленькими жабенятами, які продемонстрували глядачам свої танцювальні здібності, а ще позмагалися в перетягуванні канату.
Багатий поліський край на обрядодійства. Кожне село вирізняється своєю самобутністю, колоритом місцевої говірки, переливом пісень, веселими танцями. Неоціненний скарб передається поколіннями. Зразковий аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Джерельце» з с. Кричильськ (керівник Надія Бородавко) подарували присутнім купальський обряд з жартівливими іграми. Любителів прекрасного музичними композиціями вітали народні аматорські колективи «Терен» (с. Немовичі), «Криниця (с. Яринівка), «Мереживо» (міський Будинок культури «Залізничник»), «Намисто» (районний Будинок культури), вокальний дует з с. Кричильськ.
Вінок – це доля, тому кожна дівчина сплітала його з особливим трепетом. Зелений і свіжий до кінця вечора символізував щасливе майбутнє. На дворі стало сутеніти, тож прийшла пора віночки в руки брати, до річки-матінки іти на воду пускати й на долю загадати. На сцені вокальне тріо районного Будинку культури завело купальську пісню «У ніч на Івана». Присутні спостерігають за розпалюванням вогнища, а дівоньки, не поспішаючи, свічечки у віночку запалюють і парами вирушають до річки. Попереду - хлопці з красунею-берізкою, яку також пустили на воду - на ще кращу вроду. Купальські вогонь та вода мали силу очищати та зціляти хвороби, тому всі намагалися викупатися в річці та перестрибнути через багаття. Адже за народним повір’ям той, хто спритно стрибне, цілий рік здоровим буде. Плигали через вогнище парами – хлопець з дівчиною, таким чином перевіряли свою долю: якщо руки не розірвуться, подружнє життя буде щасливим. Чимало сміливців-сарненців побороли червоне світило.
Гарних пісень співали, танцювали, в ігри грали. Та сонце ховалося за обрій, пора вже й вечерю подавати, гостей пампушками частувати. Дівчата, пригостивши жителів і гостей міста булочками, запросили всіх у велике коло на веселу полечку. Свято добігло кінця та купальська ніч продовжувалась. Адже за повір’ями опівночі цього дня вогнистим цвітом розквітає папороть, віщуючи тому, хто здобуде його, скарби, багатство, статок і здоров’я.
Солодкий сюрприз підготував юним артистам депутат районної ради Микола Костецький, який від імені депутата обласної ради Миколи Кучерука вручив їм 60 подарунків.
Традиційне народне дійство «Пливи, віночку, по бистрій хвилі» у виконанні сарненських аматорів побачили і в Кузнецовську. Колоритний купальський обряд дуже сподобався мешканцям міста атомників, тож своє захоплення висловлювали щедрими оплесками та активною участю в іграх і конкурсах. Запам’ятається свято Івана Купала і в Клесові, Стрільську, Люхчі, Любиковичах, Карпилівці, Степані, Кузьмівці, Зносичах, Тутовичах, Кам’яне-Случанському.
Наталія МАЛЕЙЧИК.

Новини: 

Схожі матеріали

Весна завжди довгоочікувана, бо тільки-но земля починає пробуджуватись від зимового сну, до нас приходить прекрасне, неповторне свято жіноцтва й...
Свято в районному Будинку культури з нагоди підбиття підсумків громадсько-політичного рейтингу «Гордість Сарненщини» розпочалося «Сарненським вальсом...
Митний пост «Сарни» утворено в лютому 1993 року. Нині тут працює 20 фахівців. Торік створили три сектори митного оформлення. Через пункт контролю...
Сум і радість одночасно світилися в очах юнаків і дівчат, яких зібрало на центральній площі міста Сарни свято випускного балу. Дощик, що з громом і...
Учора в райдержадміністрації було особливе пожвавлення. Тут відбувалися урочистості з нагоди Дня державної служби. Професія держслужбовця потребує...