Опубліковано СН
На фото: у Міжнародний день інвалідів у ПОГ «Журавушка» завітали журналісти газети «Вісті Рівненщини».
що забезпечує робочі місця та гідну заробітну плату людям із обмеженими фізичними можливостями?
Не відкрию Америку, якщо скажу, що переважна більшість молодих людей вважають справжнім щастям успішні пошуки роботи, навіть якщо й трапляється вона не за фахом, відповідно до отриманого диплому. Маю на увазі молодь без жодних проблем зі здоров’ям. А якщо в тебе обмежені фізичні можливості? Чесно кажучи, добре знаю одне підприємство, де по-справжньому дбають про своїх працівників, не відмовляють інвалідам, не втратили співчуття й людяності. Окрім того, розуміють проблеми таких, як Василь Саковець, Галина Фесовець, Володимир Мичка, Петро Гоч, Людмила Чепурко, Іван Супрунов, Раїса Позняковська, Володимир Васильчик, Віктор Наконечний, Леонід Жабчик, Василь Демченко, Анатолій Свиридов. Веду мову про ПОГ «Журавушка» Всеукраїнської громадської організації онкоінвалідів «Спілка онкоінвалідів», що в селі Немовичі. Воно не тільки успішно господарює та вчасно сплачує податки й збори, а й постійно створює нові робочі місця та виплачує трудівникам гідну заробітну плату.
Про це розповіли самі працівники під час візиту на підприємство. Й підкреслили його переваги. Насамперед тут тепло, комфортно, чисто й затишно. Поки прийдуть на роботу, білі халати вже випрані та випрасувані, каже Галина Фесовець. Хоча правильніше сказати - приїду. Керівництво, опікуючись здоров’ям людей, виділило автотранспорт, яким привозять на роботу, а після зміни - додому. Не я, а мене запитують навперебій: «Скажіть, де бачили такі умови? Ми відчуваємо себе людьми. Гаряча вода, душові, їдальня». Й додають до цього списку оплачувані відпустки й лікарняні, заробітну платню в 1-1,5 тис. грн. Можливо, для когось, хто прочитає, це й не велика сума, та робітники задоволені: робота вдома, на місці.
Разом із дружиною Василь Саковець упродовж 24 років працював у ВАТ «Сарненський комбінат хлібопродуктів», що заборгувало їм 10 тис. грн. Якби чоловіка-інваліда не взяли в ПОГ «Журавушка», родина залишилася б без матеріальної підтримки. Пенсійний вік збільшили, бідкається чоловік, а роботи немає. Тішиться тим, що має де працювати й у майбутньому матиме пенсію, і Марія Перепічка, яка прийшла сюди в листопаді минулого року.
За створення нових робочих місць, належних умов працюючим, розширення виробництва й впровадження нових технологій у виготовлення сільськогосподарської продукції та залучення інвестицій підприємство неодноразово нагороджували, є й грамота голови Сарненської РДА. А про те, що свою продукцію «Журавушка» постачає малозабезпеченим верствам населення, школярам інтернатних закладів, Сарненському районному територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), Рівненському УВП УТОС, писали й обласні ЗМІ, зокрема «Вісті Рівненщини». Не залишають наодинці зі своїми проблемами й родини працюючих, коли в них трапляється біда. Так, допомагали матеріально й транспортом Володимиру Мичці, син Денис якого потребував операції в столиці.
Не можу не сказати про виробничі показники господарської діяльності. Так, лише за минулий рік прибуток від реалізації готової продукції збільшився вдвічі, основні засоби підприємства зросли на 143%, а середня заробітна плата працівників - на 109,6%. Продукцію справжнього пташиного містечка знають не лише в Україні, а й далеко за її межами. В таких країнах, як Сирія, Туреччина, Азербайджан. Із однією з угорських фірм співпраця триває впродовж 5 років. Птиця добре знана своєю хорошою живучістю, високою продуктивністю, а її продукт – міцною шкаралупою й хорошими смаковими якостями. От і нещодавно населення пернатих збільшилося на понад 60 тисяч голів.
Звернулись за допомогою до народного депутата
І все, здавалося б, добре, якби не одне «але»… Розповідаючи про останні події, які, до слова, почали повторюватися по декілька разів на рік, жінки й чоловіки не стримують емоцій: «Не проходить жодного місяця, щоб могли спокійно працювати. Окрім регулярних перевірок податкової інспекції, працівників фабрики (за минулий рік уже тричі) викликають на допити в міліцію, де ставлять щоразу ті самі запитання. Інколи доходило до абсолютного безглуздя, коли представники правоохоронних органів нахабно вривалися до наших домівок посеред ночі та під впливом морального тиску, залякувань вимагали надати пояснення, що не відповідали фактичним обставинам і, як потім з’ясували, стали приводом для порушення кримінальних справ стосовно директора та головного бухгалтера ПОГ «Журавушка». Одразу скажемо, що їх закрили, як безпідставні.
Як би ви почувалися, коли на територію фабрики, як до злочинців, вриваються з автоматами й у масках? Тут здорова людина може потрапити в лікарню, а в нас понад 10 інвалідів, стан здоров’я яких і так бажає бути кращим. Тепер, щодня йдучи на роботу, нас не залишає почуття страху. Хто сьогодні надумає завітати на фабрику, щоб закрити її та позбавити нас єдиного джерела заробітку? Як можна працювати в таких умовах? Чи задумувався хоча б хтось із них про те, що своїми діями може залишити на вулиці десятки багатодітних сімей, працездатні члени яких – люди з обмеженими фізичними можливостями, й подбати про них може ПОГ «Журавушка»? Запитань більше, ніж відповідей.
Ми раніше сприймали людей у погонах, як своїх захисників, а тепер боїмося. Бо те, що відбулося на початку лютого, можна побачити хіба що у фільмі жахів. Тоді прибуло чотирнадцять осіб, лише четверо з яких, судячи з форми, були працівниками міліції. Проігнорувавши вимоги адвоката підприємства повідомити законні підстави їх візиту, піднялись на другий поверх офісного приміщення й побачивши, що вхідні двері зачинені, сокирою по-варварськи вибили в них скло»…
Розповідь продовжив Петро Гоч, який під час відсутності директора господарства виконує його обов’язки: «Опинившись усередині приміщення, співробітники міліції почали шукати необхідні їм документи, навіть не запропонувавши нам надати їх добровільно. До слова, напередодні до ВПМ Сарненської МДПІ ДПС у Рівненській області віддали під підпис всю запитувану інформацію.
Упродовж усього дня працівники перебували під наглядом правоохоронців. Їх позбавили, насамперед, можливості виконувати свої трудові обов’язки, що призвело до порушення нормального режиму діяльності господарства (птиця залишилась голодною, а це одразу негативно позначилося на виробництві курячих яєць). Якщо воно, для прикладу, падає на 10-15%, то стабілізувати процес можна лише через тиждень.
Як з’ясувалося, відвідини були пов'язані з проведенням обшуку на підприємстві через кримінальне провадження щодо нібито незаконності заявлення ПОГ «Журавушка» бюджетного відшкодування суми ПДВ у розмірі 3 тис. 366 грн. Але навіть непрофесіоналам у галузі юриспруденції було зрозуміло, що це лише формальна підстава для чергової спроби зупинити роботу підприємства. Бо як можна говорити про злочинність дій посадових осіб ПОГ «Журавушка», коли всі первинні документи підтверджують протилежне - бюджетна заборгованість перед ПОГ «Журавушка» з ПДВ становить понад мільйон гривень»…
Після інциденту на фабриці Петро Гоч потрапив у кардіологічне відділення КЗ «Сарненська ЦРЛ», захворіла й трудівниця-інвалід Марія Набухотна й заради морального спокою написала заяву на звільнення за власним бажанням. А всі працюючі змушені були звернутись із проханням про захист своїх законних прав та інтересів до депутата Верховної Ради України Миколи Кучерука. Вони щиро вірять, що він не залишиться байдужим і звернеться до Генеральної прокуратури України з депутатським зверненням щодо вжиття заходів прокурорського реагування, відповідно до вимог чинного законодавства України, аби усунути зазначені порушення та забезпечити безперешкодну роботу єдиного в районі підприємства, що надає робочі місця та гідну заробітну плату інвалідам і годувальникам багатодітних сімей.
Марія КУЗЬМИЧ.