Опубліковано СН
З давніх часів у поліському музичному побуті важливу роль відігравало ансамблеве виконавство «Троїстих музик», яке декілька останніх століть і донині вважають родзинкою будь-якого культурного дійства.
Минулими вихідними в клубі с. Мале Вербче, у переповненій залі, відбулося вшанування місцевого колективу «Троїсті музики» з нагоди 35-річчя від дня заснування. Поважна дата. Саме стільки років із аматорської сцени до нас линуть прекрасні мелодії народних українських пісень: від веселого та ритмічного гопака серце ніби вискакує з грудей, щоб побігти в танок, а від жалібної та дзвінкоголосої думи душа наче завмирає. І завмирає доти, поки на сцені вони – наші сивочолі музиканти.
Нещодавно «Сарненські новини» публікували матеріал про самобутній автентичний маловербченський колектив, і ось знову випала чудова нагода послухати веселковий дзвін славнозвісного ансамблю. Ведучі святкового вечора Леся і Марина Гарбари після віртуозної гри на сцені «винуватців» свята запросили до слова вельмиповажних гостей. Першим, хто привітав ювілярів, був коростський сільський голова Олександр Климець, який наголосив, що ці музики здобули найцінніший скарб у суспільстві – визнання. А начальник відділу культури й туризму РДА Наталія Чорна щиро подякувала музикам, яких у свій час Бог обдарував талантом, за той неоціненний внесок у духовну скарбницю нашої Поліської землі. Побажала міцного здоров’я, довголіття, аби в кожного в родині складалося якнайкраще і щоб їхня музика ще неодноразово звучала на різних сценах країни. Депутати районної ради Михайло Чиж і Володимир Банацький, а також директор місцевої дев’ятирічки Микола Кошудько долучилися до теплих вітальних слів на адресу учасників колективу й від свого імені додали подяки за культурно-просвітницьку працю, неповторну енергію, яку безперервно передавали слухачам із кожним звуком своїх інструментів, де милозвучна музика, яка не просто захоплює, а й чіпляє за струни душі.
Вечір розпочав вокальний ансамбль учителів Маловербченської ЗОШ І-ІІ ст. «Яворина» піснею про рідне село «Колиска мого родоводу». А згодом ведучі ознайомили присутніх шанувальників чарівних звуків з історією створення ансамблю троїстих музик, яка відкрила свою сторінку в далекому 1978 році й була пов’язана з іменем завідувача на той час місцевим клубом Василем Кошлом. На превеликий жаль, він уже відійшов у вічність. Саме тоді музиканти в складі того ж таки Василя Кошла й Івана Шеремета – баяністів, Фотія Шевчука – скрипаля, Федора Гарбара – сопілкаря й Федора Шеремета – бубняра почали грати разом і вперше діамантові мелодії троїстих музик прозвучали на цій сцені, що й сьогодні. До цього музична доля в кожного складалася по-різному. Хтось грав на вечорницях, хтось дружині й дітям, а хтось просто для себе. Життєва дорога в кожного теж відрізнялася від інших. Один працював головою сільради, як-от Микола Гладюк, другий – трактористом-комбайнером, як Григорій Бухало. Василь Кошло та Іван Шеремет віддали багато років школі, прищеплюючи любов до музики своїм учням. Тернистий колгоспний шлях від початку й до кінця пройшов Федір Шеремет. Справжня слава не змусила довго чекати й уже через декілька літ троїсті музики стали учасниками телетурніру «Сонячні кларнети», а згодом їх запросили на звукозапис до обласного радіо, після чого мелодії колективу й донині дарують гарний настрій жителям області.
У кожного, як бачимо, своє життя, але всіх їх об’єднувало одне – любов до музики, до прекрасного. За 35 років існування ансамблю «Троїсті музики» в ньому грали дев’ять музикантів. Василь Кошло зумів згуртувати навколо себе однодумців, небайдужих серцем до української пісні, й до останніх днів упродовж тридцяти трьох років був незмінним керівником колективу.
Хвилиною мовчання вшанували світлу пам'ять ветеранів-музикантів Василя Кошла та Фотія Шевчука. Але життя продовжується, і в колектив приходять теж талановиті земляки, так як Юрій Бухало й Андрій Шеремет, які продовжують дарувати нам дзвінкоголосі мелодії. Не залишились цього вечора в боргу перед односельцями й інші не менш талановиті виконавці, які продемонстрували свою здібність приворожувати публіку майстерним виконанням пісень. Щасливі хвилини подарували своїми піснеспівами ансамбль «Вербиченька», тріо дівчат у складі Галини Мигоус, Лесі Гарбар та Оксани Хібеби, солістів Катерини Бикус і Романа Бухала. Із Великого Вербчого привітати ювілярів приїхали сестри Мирослава та Леся Івашки, з Одринок – Наталія Бобровська та Галина Орешко, з Кричильська – вокальний ансамбль «Перевесло» й солістка Надія Бородавко, з Коросту – подружній дует Павла й Оксани Комарів, вокальний ансамбль Будинку культури. Не обійшлося й без влучного дотепного слівця, яким порадував глядачів автор цих рядків. Далі естафету підхопив гуморист Михайло Кика й майстерно продекламував гуморески незабутнього Леоніда Куліша, а згодом у парі з Петром Банацьким заспівали ще й співомовки. По закінченні концертної програми на сцену ще раз піднялися очільник громади Олександр Климець, Наталія Чорна та художній керівник районного Будинку культури Зоя Федорчук, аби нагородити почесними грамотами за відродження та збереження національної культури, пропаганду народної творчості й з нагоди 35-річчя створення колективу всіх нинішніх музикантів «Троїстих музик»: художнього керівника Юрія Бухала, Миколу Гладюка, Івана Шеремета, Андрія Шеремета, Григорія Бухала, Федора Гарбара, Федора Шеремета. Такої ж грамоти удостоїли й завідувача клубом с. Мале Вербче Віталія Дубинця. Крім цього, поважні музиканти отримали подарунки від сільської ради й окремо від Михайла Чижа. А ще Олександр Климець за рішенням виконкому Коростської сільської ради з нагоди 45-річчя відкриття місцевого клубу подарував закладу ноутбук.
На закінчення ще раз вийшли в повному складі маловербченські троїсті музики й розлили по залу бурхливо-щасливі мелодії, від яких не стримались учасники інших ансамблів і прямо на сцені пішли в танок. Довго ще глядачі не відпускали троїстих музик, але поважним ювілярам час уже було відпочити. Віталій Дубинець укотре привітав самобутній колектив із поважною датою, побажав усіляких гараздів й оголосив подяку спонсорам: Коростській сільській раді, директорам СГПП «Мир» Михайлові Чижу та МПП «Омега» Володимирові Банацькому, приватним підприємцям Світлані Ільчук, Сергію Скрипці та Степану Денисюку, голові Великовербченського споживчого товариства Ларисі Гольонко, відділу культури й туризму РДА й методичному кабінету районного Будинку культури.
Василь ТИТЕЧКО.