Back to top

Соціальні наслідки Чорнобильської катастрофи

Двадцять сім років минуло з дня вибуху на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції. Світ визнав цю аварію масштабною техногенною катастрофою. Але чорнобильська проблема з роками перетворилася переважно на соціальну.

Адже більшість коштів, що передбачаються в державному бюджеті для фінансування чорнобильських програм, мають соціальне призначення. Під захист держава взяла безпосередніх учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, найбільш вразливі верстви населення – дітей, інвалідів, громадян, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях. Про те, як він здійснюється на Сарненщині, запитали в начальника відділу з питань постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС управління праці та соціального захисту населення РДА Оксани СИМОНЧУК.
- Оксано Леонідівно, скільки коштів цьогоріч виділили з Державного бюджету на потреби чорнобильців району?
- На території Сарненського району проживають 85066 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі потерпілих 1 категорії - 1555, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1, 2 і 3 категорій - 289, потерпілих 2 категорії - 21, 3 - 39117, 4 – 17159 та 26931 потерпіла дитина, 188 з яких визнані інвалідами. Всі потерпілі громадяни мають право на користування пільгами згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На виконання програм соціального захисту населення, потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС, на 2013 рік управлінню праці та соціального захисту населення РДА, як розпоряднику коштів, кошторисом затверджено 48 938,2 тис. грн. За станом на 16 квітня ц.р., нарахування становлять 10216,6 тис. грн., використано 16070,8 тис. грн. (з них на погашення заборгованості минулого року 6 277,6 тис. грн.).
- Скажіть, будь ласка, чи збільшився розмір щомісячної грошової компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»? Цікавить і те, чому в інших областях сума не така, як у Рівненській?
- Пунктом 14 статті 20 і пунктом 6 статті 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що громадянам, віднесеним до категорій 1, 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується щомісячна компенсація вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров’я України. Після прийняття Закону про Державний бюджет України на відповідний рік відповідно до пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 р. «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Мінсоцполітики в десятиденний строк, виходячи з розроблених МОЗ фізіологічних (медичних) норм харчування і даних Держкомстату щодо середніх цін на продукти харчування, що склалися в регіонах за попередні три місяці, визначає в розрізі регіонів розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування для громадян 1 та 2 категорій постраждалих. Розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування для них на 2013 рік затверджено наказом Мінсоцполітики України № 35 від 31.01.2013 р. «Про встановлення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 2013 рік» і становлять по Рівненській області потерпілим 1 категорії - 294 грн., 2 - 147 грн.
Грошова компенсація батькам потерпілих дітей, які не відвідують дитячі дошкільні навчальні заклади (не перебувають в обліковому складі цих закладів), якщо вони не перебувають на повному державному забезпеченні, виплачується в середньому розмірі вартості харчування дітей, затвердженому органами місцевого самоврядування на рівні IV кварталу 2010 року.
Дійсно, розміри цієї компенсації, починаючи з 2010 року, залишаються незмінними, оскільки фінансування Закону проводиться виключно в межах бюджетних призначень відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. Збільшення розмірів компенсаційних виплат можливе лише за умови суттєвого збільшення фінансування з державного бюджету. Проте постановою Кабінету Міністрів України № 533 від 25.05.2011 р. збільшено розміри щомісячної грошової компенсації на дітей, які не харчуються в загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також за всі дні, коли діти не відвідували навчальні заклади з поважних причин: у віці від 6 до 10 років – 180 грн.; від 11 до 14 років - 185 грн.; від 15 до 18 років - 190 грн. на місяць пропорційно до навчальних днів, в які діти не відвідували ці заклади.
- На які компенсаційні виплати мають право батьки потерпілих дітей, зарахованих до облікового складу дошкільного навчального закладу?
- Відповідно до пункту 1 частини першої статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», потерпілі діти до вступу їх до школи (не старше 8 років) перебувають на повному державному забезпеченні, яке здійснюється: шляхом безплатного виховання (утримання) їх у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах і надання щомісячної грошової допомоги, порядок і розміри якої визначає Кабінет Міністрів України. Тобто, потерпілі діти безоплатно виховуються (утримуються) в дошкільних закладах і їх батькам виплачується грошова допомога. Її розмір визначено постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 20.04.2007 р. «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і становить: на дітей, які відвідують дошкільні навчальні заклади, віком до 3 років – 13 грн. 50 коп., віком від 3 до 8 років – 26 грн. 50 коп.
Якщо дитина тимчасово не відвідувала дошкільний навчальний заклад (незалежно з яких причин), передбачена виплата допомоги відповідно до вказаної постанови, у розмірах, встановлених для дітей, які не відвідують дошкільні навчальні заклади, пропорційно до днів невідвідування, а саме: віком до 3 років – 49 грн., віком від 3 до 8 років – 72 грн. 50 коп.
Батькам потерпілих дітей, які не відвідують дитячі дошкільні навчальні заклади (не перебувають в їх обліковому складі), якщо вони не перебувають на повному державному забезпеченні, відповідно до пункту 12 частини першої статті 30 зазначеного Закону України передбачена виплата грошової компенсації в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
- Чи не змінився порядок відшкодування вартості проїзду громадян, віднесених до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи?
- Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 160 «Про внесення змін до Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом» з 6 квітня ц.р. оформлення квитків на поїздку залізничним транспортом України здійснюється із внесенням до проїзних документів прізвища та імені пасажира, які відповідно подаються для відшкодування. Згідно з пунктом 19 статті 20 Закону громадяни, віднесені до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, мають право на безплатний проїзд один раз на рік в будь-який пункт України і назад автомобільним або повітряним, або залізничним, або водним транспортом.
Пунктом 13 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 р., визначено, що відшкодування громадянам один раз на рік 100-відсоткової вартості проїзду міжміським транспортом до будь-якого пункту України та у зворотному напрямку (без врахування пересадок) здійснюється за рахунок відповідних субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам і за місцем реєстрації громадян на підставі проїзних квитків, пред’явлених управлінню праці та соціального захисту населення райдержадміністрації. При цьому сума відшкодування вартості проїзду залізничним транспортом не повинна перевищувати вартості проїзду в плацкартному або купейному вагоні швидкого поїзду, а також у вагонах другого класу швидкісного поїзду.
Тобто, громадянин, який віднесений до категорії 1, при придбанні квитків сплачує повну їх вартість і в подальшому отримує її 100-відсоткове відшкодування. Умовою для цього є документально підтверджений факт оплати.
Необхідно зазначити, що чинним законодавством не передбачено відшкодування вартості плати за надані додаткові послуги, пов'язані з проїздом, зокрема за користування постільною білизною в поїзді (разом з податком на додану вартість).
- Оксано Леонідівно, як здійснюється оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи?
- Минулого року за кошти Мінпраці та соціальної політики України оздоровлено 5207 громадян, у т.ч. 855 дорослих, з них 1 категорії – 281, 679 дітей в супроводі з дорослим (341 дитина, з них 54 - інваліди та 6 сиріт); дітей у складі груп через відділ освіти райдержадміністрації - 3670 (у т. ч. - 43 інваліди, 52 сироти).
З 1 січня ц.р. вступив у дію Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо забезпечення санаторно-курортними путівками. Яким передбачено право вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідного профілю чи закладу відпочинку, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та, за бажанням, здійснення доплати за надання додаткових послуг за рахунок власних коштів у разі недостатності суми щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок на санаторно-курортне лікування чи відпочинок у вибраному закладі. Розміри щорічних грошової допомоги та середньої вартості путівки в Україні визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Порядок надання щорічної грошової допомоги та здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації в розмірі середньої вартості путівки в Україні встановлюється Кабінетом Міністрів України. Про затвердження його повідомимо додатково.
Розмовляла Катерина МОВЧУН.

Новини: 

Схожі матеріали

Доброго дня, шановна редакціє! Звертаюсь до Вас від імені своєї матері Озеранчук Ольги Адамівни, пенсіонерки, учасника війни. У номері «...
Суть усього живого на Землі – вода Враховуючи значення, яке вода має для життєдіяльності людини, 2005-2015 роки проголошені Міжнародним...
У Сарненській МДПІ нещодавно відбулося засідання «круглого столу», в якому взяли участь провідні фахівці ДПА в Рівненській області, суб’єкти...
Сьогодні виповнюється 7 років з дня створення відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в...
На останній сесії районної ради один з депутатів висловив занепокоєння, що в кар’єрах Клесівської зони, де ведуть видобуток граніту, після підривних...