Опубліковано СН
Кранівник Іван Леончик.
Автор фото Василь Сосюк.
Традиційно в першу неділю червня працівники Сарненського управління водного господарства відзначають професійне свято. Напередодні підбивають підсумки роботи: оцінюють здобутки, вивчають проблеми та негаразди, що доведеться долати.
Фахівці управління повсякчас охороняють водні ресурси, облаштовують прибережні захисні смуги та водоохоронні зони вздовж об'єктів, захищають території від підтоплення, відтворюють запаси води, вкладаючи професіоналізм, уміння та працелюбність, забезпечують належний технічний стан і контролюють дотримання правил експлуатації осушувальних систем району. Усім цим переймаються 139 працівників, 29 з яких мають інженерно-технічну освіту.
Основними завданнями колективу є належне використання, збереження та відтворення поверхневих вод; здійснення заходів, пов'язаних із запобіганням шкідливої дії води та ліквідацією її наслідків; регулювання водно-повітряного режиму; забезпечення безаварійного пропуску повені та паводків; вживання заходів із недопущення пожеж на торфовищах. Також щорічно виконуємо роботи з очищення внутрішньогосподарської мережі, ставків, ремонтуємо дамби, дороги, ліквідовуємо сміттєзвалища. Звичайно ж, такі завдання не з легких, адже щороку їх ускладнює зношеність основних меліоративних фондів, що сягає 70%.
Найголовніше - це утримання в належному стані 50,6 тис. га меліоративних систем, у т.ч. сільськогосподарських угідь - 34,4 тис. га, захисних дамб - 104,1 км. До того ж, протяжність відкритої мережі каналів - 773,9 км, 434 гідротехнічні споруди на відкритій осушувальній мережі. Маємо 12 насосних станцій. У районі протікає 2 середні річки: Горинь - 86 км і Случ - 60 км. Упродовж двадцяти років, на жаль, не робили капітальних ремонтів і реконструкції застарілих меліоративних систем. Але для захисту сіл і сільськогосподарських угідь влаштували 19,688 км берегоукріплення Случа.
Оскільки державне фінансування не забезпечує в повній мірі виконання необхідного комплексу робіт на міжгосподарській мережі, шукаємо резерви для наповнення бюджету, надаючи широкий перелік платних послуг землекористувачам усіх форм власності, а також іншим суб’єктам господарювання. Здійснювали це за основною діяльністю - 100,16 тис. грн., додатковою (господарська) - 140,08 тис. грн., реалізували в установленому порядку майно (крім нерухомого) - 37,23 тис. грн. Тож минулоріч власними силами надали послуг на суму 277,5 тис. грн. Залучені кошти використовували для виконання поточного ремонту, придбання будівельних і пальне-мастильних матеріалів, оплачували різні послуги.
Прагнення до ефективнішого використання водних ресурсів і раціональної експлуатації гідромеліоративних систем і споруд зумовило відокремити експлуатаційну гідрометрію. Її завданням є виконання робіт на меліоративних системах із метою вивчення режиму джерела водоприймача, обліку стоку води, режиму грунтових вод. Отож, нині в районі діє еталонна осушувальна система «Гало» між селами Тинне та Зносичі, в басейні Случа. Минулоріч його площі засіяли вівсом, житом, багаторічними травами. До всього, обкосили 527,1 км каналів, із них механізовано - 80,3 км, вирубали чагарників на площі 154,4 км, відремонтували 462 гідротехнічні споруди, три будівлі насосних станцій і стільки ж насосів, очистили 3,22 км каналів. Постійно благоустроюємо меліоративні системи й насосні станції, встановили інформаційні знаки на осушувальних системах «Чемерне-Хвощувата» й «Чемерне-Радежська», а також пам’ятні знаки на малих річках Руденка, Клітна та Хвощувата.
Територія району розташована в зоні осушених боліт і перезволожених земель, тому для забезпечення сприятливих умов розвитку рослин проводимо гідрометричні спостереження: промірні роботи, стеження за рівнями води, вимірювання швидкостей течії, обліку стоку, режиму грунтових вод. Збираємо й аналізуємо гідрометеорологічні показники. Для обліку кількості скинутої води з осушувальних систем облаштували 43 гідрометричні пости. Задля підтримки оптимальних рівнів ґрунтових вод проводили регулювання води в каналах. Постійно стежимо за рівнями води в річках Случ і Горинь. Але проблемними для гідрометрії залишаються достовірність і точність замірів на гідрометричних постах і свердловинах, забезпечення вимірювальними приладами.
У зоні обслуговування Сарненського УВГ перебуває 15,9 тис. га торф'яників. Для попередження виникнення пожеж на них розробили й затвердили інженерно-технічні заходи з приведення їх у пожежобезпечний стан. До всього, провели навчання з оглядачами ГТО й машиністами насосних установок з пожежної безпеки. Тож у випадку виникнення загорянь, заплановано здійснити маневрування затворами існуючих гідроспоруд, влаштувати дерев'яні шандори, побудувати кам'яні та пісочні запруди. Проводимо роз'яснювальну роботу з землекористувачами, співпрацюємо з сільськими радами й Сарненським РВ УМНС. Минулоріч на території району виявили й вчасно ліквідували осередки загорання торфовищ «Клітне» (Немовицька сільська рада) і «Яринівка» (Стрільська сільська рада).
Одним із основних напрямків у діяльності водогосподарської організації є сприяння сільгоспвиробникам у збільшенні продуктивності виробництва. За станом на 1 червня минулого року підготували 34,407 тис. га сільгоспугідь.
Згідно з програмою «Перелік об'єктів, які потребують захисту від шкідливої дії вод у Сарненському районі на 2011-2015 роки», укріпили береги р. Горинь для захисту с. Ремчиці. На жаль, через відсутність коштів у районному бюджеті не реалізували роботу згідно з програмою розвитку меліорації земель і поліпшення екологічного стану осушених угідь Сарненського району у 2011-2015 роках. Водночас тішить, що немає потенційно небезпечних об’єктів у зоні обслуговування управління.
Спільно з районним відділом освіти РДА розробили та затвердили план заходів із проведення екологічних уроків на тему водних ресурсів у навчальних закладах. Так, у 2012 році пройшов 91 екологічний урок у 40 школах району. Крім того, відбулися акції «До чистих джерел», «Посади дерево», «Чистий берег», «За чисте довкілля» й ін.
У Сарненському управлінні водного господарства є необхідний потенціал для успішного виконання передбачених функцій, а спеціалісти володіють ситуацією, знають, що і як потрібно робити. Систематичне впровадження запланованих заходів можливе лише за умови, якщо всі працівники переймуться відповідальністю за виконання своїх службових обов'язків.
Не можу не згадати напередодні свята наших ветеранів, які значну частину життя присвятили управлінню. Це Ніна Зеленцова, Надія Мельник, Катерина Матчук, Олексій Свирид, Петро Мурза, Трофим Пацьола, Адам Оленіч. Сьогодні їх здобутки примножують трактористи-машиністи Віктор Сорока, Микола Мосійчук, Володимир Нікітчук, машиністи насосних установок Максим Климець, Микола Гаврильчик, Іван Гамза, Володимир Левчук, водії Олексій Кібиш, Василь Хоміч, Іван Леончик, оглядачі ГМО Володимир Губеня, Володимир Леончик, Микола Данилицький, Микола Круглик.
З нагоди професійного свята – Дня працівників водного господарства - щиро вітаю колег, усіх працівників управління й тих, хто на заслуженому відпочинку. Зичу міцного здоров’я, щастя, родинного благополуччя та затишку, миру й спокою на рідній землі.
Ростислав ГУСАРУК