Back to top

На пам’ять про сонячну Грецію Світлана Литвиненко привозить друзям оливкову олію

Якщо вам пощастило відпочивати в Греції, ікона, привезена звідти, буде найкращим подарунком.

Її можна купити в сувенірних крамницях. Та, що стане реліквією, обійдеться дорожче. Особливим даром буде доставлена зі святої гори Афон. А оливкова олія - гордість нації. Більшість туристів асоціюють Грецію саме з соковитими оливками. Прочитавши відгук мандрівників на форумі в соціальній мережі, питання, що купити в країні, відпаде саме собою: «Мило - оце річ. Його краса - в натуральності й відсутності парфумерних ароматів і добавок». Повірте мені, шановні читачі, за корисними продуктами не обов’язково долати сотні кілометрів. Одразу відкрию секрет, де їх можете придбати - у райцентрі на продовольчому ринку або магазині «Візит».

Гречанка сарненського походження
Зі Світланою познайомилася випадково. Як жінка, не змогла пройти, не зупинившись, на ринку біля столика (чесно кажучи, не я одна) з незвичною продукцією. А приваблива білявка, усміхаючись, розповідала зацікавленим покупцям про оливкову олію, мило, гірський чай. Поряд стояв, як дізналася пізніше, її чоловік Костас.
Світлана Литвиненко народилася в Сарнах. Мешканці райцентру старшого віку ще пам’ятають її дідуся Зиновія Костюка, директора Орлівської початкової школи в 50 роках. Будинок, в якому він мешкав із родиною, згодом передав під музей. Мама, Надія Савельєва, навчала мови дітей у допоміжній школі-інтернаті (розташувалася в центрі міста). І, мабуть, справді, в житті не буває випадковостей. Бо саме на тому місці, де батько Світлани, Віктор Гаврилович, трудився механіком на льононасіннєвій станції, через десятки років у невеликій вітрині торговельного закладу «Візит» з’явилася продукція його доньки.
Дівчина закінчила Сарненську ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів. Навчалась у Національному університеті водного господарства та природокористування. Через декілька років потрапила в Грецію і затрималась там надовго. Було всього. Незнання мови не дозволяло їй зробити в магазині найпростіші покупки. Бувало й дуже тяжко. Вона прибирала будинки багатіїв у Порто Хеле, в якому півтори тисячі корінного населення і майже на кожному кроці готелі. Згодом наполегливо вивчала іноземні слова, стала працювати барвумен й одержувати більшу платню завдяки знанню мови. Тепер дуже добре володіє грецькою, вільно читає, пише і навіть отримала посвідчення водія (у 2004 р.). Окрім того, поновила навчання в університеті в Рівному, закінчила магістратуру. Тож має справжній диплом і пишається, що мамині зусилля, яка дуже хотіла, аби донька здобула вищу освіту, не пропали даремно.
А два з половиною роки тому поєднала свою долю та бізнес із грецьким архітектором. Тепер Костас вивчає наші традиції, а ягоди і фрукти пробує на смак. І дуже любить страви, які готує Світлана, особливо, вареники з вишнями. Загалом греки віддають перевагу українським дівчатам, красивим і працелюбним.
Економіка країни перебуває в рецесії вже шостий рік. І рівень безробіття в Греції досяг нового максимуму. На думку аналітиків, 2013-й не стане винятком. Тож безробітний Костас вирішив перейняти бізнес у батька та рідного дядька, які займалися виробництвом оливкової олії. Світлана не лише підтримала чоловіка, а й стала йому надійним бізнес-партнером. Зробили власний міні-завод, де розливають і закривають у пляшки смачну та якісну продукцію. Раніше більшу частину грецької оливкової олії, розповідає, скуповували італійці, які додавали її для поліпшення смаку у свою. Зараз же грецькі виробники не хочуть залежати від настроїв італійських перекупників і самі починають займатися стандартизацією продукту та його реалізацією. До речі, в українсько-грецького подружжя вся продукція сертифікована, про що свідчить сертифікат якості, з яким може ознайомитися кожен покупець. А основне правило, яким керуються при виробництві продукту, - якість не в кожній пляшці, а в кожній оливці.
А як роблять, запитала, не просто грецьку оливкову олію, а ту, що найкраща, тобто Extra virgin. Це натуральна, виготовлена без застосування хімічних методів очищення олія з найнижчим показником кислотності. Ось що повідала Світлана.
- Оливки починають збирати після середини осені. Зняті вручну або струшені плоди потрібно ретельно очистити від землі, камінців і будь-якого бруду, щоб уникнути пошкодження шкірки під час транспортування та зберігання. Інакше може початися бродіння. Не можна допускати і перегрівання, що призводить до погіршення смакових властивостей маслин.
Щоб отримати високоякісну олію, оливки мають бути оброблені впродовж 24 годин після того, як їх зібрали. А на другому етапі – після доставки на олійницю – плоди ще потрібно провентилювати, відокремити листя, промити проточною водою. Далі - подрібнення без попереднього видалення кісточок… Одно слово, процес непростий.
До речі, зауважує Світлана, Греція – третій у Європі виробник оливкової олії після Іспанії та Італії.
Упевнена, багатьох цікавить, чим відрізняються оливки й маслини і що з них якого кольору. Насправді
нічим. Це плоди одного дерева, яке латиною зветься Olea europaea. Решта – просто синоніми й особливості виробництва. Всі оливки (маслини) однакові. А те, що деякі з них до нас доходять чорними, то наслідок різного ступеня дозрівання, замочування, соління.
Рекомендує, вибираючи оливкову олію, звертати увагу на декілька моментів. Насамперед, смак продукту залежить від клімату й ґрунту району, де росте оливковий гай. У світі найбільше цінують олії з країн Середземномор’я, адже тут умови для вирощування оливок ідеальні, а традиції приготування перевірені століттями. Чим спекотніший і сонячніший клімат регіону, тим насиченіший смак.
Кращою вважають оливкову олію, весь цикл приготування якої: вирощування, збір урожаю, віджим і пакування — відбувається в одній чітко визначеній місцевості. Олію першого холодного віджиму класу «екстра» не очищують, тому вона максимально корисна, смачна й абсолютно натуральна. Ідеально підходить для салатів і соусів. Повністю рафінована (Refіned Olіve Oіl) майже позбавлена запаху й смаку, а також корисних речовин і вітамінів, підходить для смаження страв. Олія може бути різних відтінків: від яскраво-жовтого до темно-золотого й зеленого. Колір і смак залежать від сорту оливок (і, відповідно, в якому регіоні країни вони ростуть), а також на якому етапі стиглості їх збирали. Чого точно ви не повинні відчути, застерігає Світлана, то це згірклості або повної відсутності смаку. А от у хорошій олії є навіть легкий відтінок спецій. Запах, безумовно, приємний, з трав’янистими й терпкими нотками. Комусь у ньому вчувається яблучний аромат, іншому — мигдалевий.
Збір оливок проходить із жовтня по грудень.
Найздоровіша, найгустіша та найароматніша олія нового врожаю. Чим довше вона зберігається, тим менше корисних властивостей у ній залишається. Максимальний термін зберігання — 18 місяців із дати розливу. Найкращий варіант — тримати її в сухому й темному місці при температурі 15-20 градусів. Це захистить від сонячного світла, що сприяє окисленню (результат — згірклий смак). Якщо ж її зберігати в холоді, то з часом може випасти природний осад, але це жодним чином не впливає на якість продукту. Після нагрівання осад зникає. Також не варто тримати олію біля плити. Якщо вам зручніше перелити її з пляшки в інший посуд, то він повинен щільно закриватися, і не забувайте закручувати кришечку, інакше вона швидко псуватиметься. І бажано зберігати в скляному посуді (у жодному разі не металевому).
Сьогодні вчені знайшли реальні докази дивовижних властивостей оливкової олії. Її вживання – найкраща профілактика серцевих захворювань. До того, ж вона містить велику кількість антиоксидантів, що запобігає закупорюванню артерій і пошкодженню кровоносних судин. Сповільнюється процес старіння клітин. Її ще називають «маслом краси». Унікальність оливи в тому, що вона дає найбільший вихід енергії, допомагає справлятися зі стресом. А ліноленова кислота, що міститься в ній, необхідна і для нормального розвитку дитинки в утробі матері. Але і це ще не все. Оливкова олія має виражену жовчогінну та легку послаблюючу дію. Народна медицина вважає, що її чайна ложка натще допомагає вилікувати виразку шлунка та гастрит за три місяці. Чинить заспокійливу та дезінфікуючу дію на кишечник, шлунок і підшлункову. Загалом вважається, що денна норма оливкової олії не повинна перевищувати дві столові ложки. Разом із тим, вона сприяє зниженню ризику розвитку злоякісних пухлин - це одна з найкорисніших якостей цього продукту.
Антиоксиданти й вітаміни, що входять до її складу, виводять токсини й інші шкідливі речовини, які викликають мутацію клітин. А ще така олія знижує холестерин, уповільнює процеси старіння та продовжує молодість. Для прикладу, Світлана Литвиненко розповідає, що хоча батьку Костаса виповнилося 75, він не виглядає старшим, ніж її 60-річний тато.
Ще декілька слів про мило з оливкової олії та гірський чай. Українка, відвідуючи спеціальні курси в Греції, навчилася робити натуральне мило. До речі, не варить, а виготовляє його холодним способом. Воно витримується у формочках упродовж місяця-півтора. Тож не тільки запропонує вам, а й дасть кваліфіковані поради, як ним користуватися. Кожне з натуральними компонентами: корицею, апельсином, медом, кавою.

У гості – з пляшкою… оливкової олії
Я часто завдячую долі, яка зводить мене з цікавими людьми. І якщо вже ми зустрілися зі Світланою Литвиненко, то хотіла розпитати її не лише про оливкову олію, а й півострів Пелопоннес - улюблене місце відпочинку греків. Тут кожен будиночок — маленький етнографічний музей, а будь-яка сільська таверна — мрія справжнього гурмана.
Бірюзове море, зелень оливкових гаїв, прекрасний клімат і надзвичайно смачна кухня - це лише маленька частинка того, чим приваблива ця земля. Відпочинок на Пелопоннесі - можливість доторкнутися до античності, насолодитися красою дивовижних місць. У селах - білі охайні будиночки. А натуральною червоною глиняною черепицею вкриті і пристойні оселі, сараї і клуні, а в деяких заможних дворах – навіть собачі будки. На подвір’ї – апельсинові та лимонні дерева, інжир і море горшків із гортензіями, геранями, лантанами та ще з хтозна якими квітами.
За переказами, саме на Пелопоннесі народився Геракл, син Зевса. Саме тут правив Агамемнон, який очолив військо ахейців у час Троянської війни. Народився цар Леонід, який разом зі 300 спартанськими воїнами затримав армію персів при Фермопілах. На Пелопоннесі розташовані легендарні Мікени, Нафпліон, Олімпія, Спарта, Епідавр, Коринф, Патри. Впродовж усієї історії півострів був під впливом римської, візантійської, франкської та османської культур. І кожна з них наклала на нього свій унікальний відбиток.
Ну і як можна оминути Афіни – столицю Греції. За легендою, за право бути покровителем міста сперечалися бог моря Посейдон і богиня мудрості Афіна. Кожен із них мав зробити місту цінний подарунок. Посейдон ударив своїм тризубом по скелі, і з неї полилася морська вода. А в тому місці, куди вдарила списом Афіна, виросло оливкове дерево. Боги дарунок Афіни для мешканців міста визнали ціннішим. Тож ім’я покровителя було визначено.
Запитала Світлану, як живеться в Греції звичайним людям. Відповідь здивувала: найкраще - чиновникам. У них і зарплати, і пільги, і соцзабезпечення, і робочий день 5 годин, і відпустки тривалі, а враховуючи, що церква в Греції не відділена від держави й церковні свята є вихідними, от і набігає відпочинкових днів у них чи не з півроку. Тому й страйкують тут переважно держслужбовці, права яких впливові члени Євросоюзу намагаються обмежити. Церква в країні дуже багата. У кожного жителя Бог на першому місці. У неділю багато молодих людей і дітей свій день розпочинають із відвідування храму.
Наша землячка, яка проживає в Греції вже 13 років, поставила перед собою благородну мету. Хоче навчити людей піклуватися про своє здоров’я. Адже більшість українців, каже, не дуже ретельно за ним слідкують. Незважаючи на те, що в цивілізованих країнах в охорону здоров’я вкладають немало, але й у них населення не цілком задоволене його станом. На сучасну людину впливають такі фактори, яких не було за життя її дідів: радіація, електромагнітні випромінювання, промислові викиди, вихлопні гази, постійний шум, поява озонових дірок і багато інших, про які колись навіть не здогадувалися. Це загальна проблема всіх країн - зараз набагато важче залишатися здоровим.
У Греції, скажімо, якщо людина помирає у 80 років, то вважають, що вона пішла на той світ молодою. І правильне харчування тут відіграє визначну роль. Дуже приємний на смак гірський чай для прикладу - це унікальні ліки під час застуди (п’ють із медом і лимоном). Національний грецький напій також сприяє швидкому очищенню організму від шлаків. Збирають його лише один раз на рік, у червні. Оливкову олію використовують у різних якостях — від грошей до ліків, і вона давно вже невіддільна від культури середземноморської країни. Стародавні греки називали її рідким золотом, адже користь, яку вона приносить людському організмові, величезна. Тож, рекомендує Світлана, йдучи в гості до друзів, замість традиційного українського напою візьміть із собою в подарунок пляшку оливкової олії.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Держава потребує освічених, кваліфікованих працівників, свідомо мислячих громадян. Покоління нової генерації виховує Сарненський економіко-правовий...
З року в рік 26 квітня, коли буяє весна, а пташки радують милозвучним щебетом, в Україні відзначають роковини найстрашнішої техногенної катастрофи...
Олена Шевня, головний спеціаліст відділу грошових виплат і компенсацій управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, стала...
У міжрайонній державній податковій інспекції Ярослав Мірковець працює сім років. Після закінчення Національного аграрного інституту в м. Київ...
Світлану Климець у Костянтинівці знають і дорослі, і малі. Вона - випускниця Рокитнівського медичного училища - завідує сільським фельдшерсько-...