Опубліковано СН
Державна податкова адміністрація України у зв’язку з надходженням численних запитів як від платників податку, так і податкових органів разом із міністерствами фінансів і юстиції України, Національним банком додатково опрацювала питання реалізації фізичними особами-платниками податку з доходів фізичних осіб права на податковий кредит, передбаченого Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Статтями 5 і 10 цього Закону передбачено, що платник податку - резидент має право включити до складу податкового кредиту частину суми процентів за іпотечним житловим кредитом, фактично сплачених упродовж звітного податкового року. При цьому Закон не містить обмежень щодо валюти, в якій здійснюється кредитування.
Законодавством України при проведенні операцій з валютою передбачено певний порядок її використання. Так, згідно зі статтею 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банки мають право здійснювати операції з надання кредитів в іноземній валюті, отримання відсотків від позичальників за такими кредитами на підставі ліцензії та письмового дозволу Національного банку України на здійснення операцій з валютними цінностями, зокрема залучення та розміщення іноземної валюти на валютному ринку України.
Одночасно, оскільки в Законі № 889 не наведено визначення терміну «витрати, що понесені в іноземній валюті», при розрахунку суми зазначених витрат у гривнях згідно із пунктом 1.21 статті 1 цього ж Закону слід використовувати відповідні положення пункту 7.3 статті 7 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» у частині, що не суперечать Закону № 889.
Враховуючи вищевикладене, платники податку з доходів фізичних осіб мають право включити до складу свого податкового кредиту частину суми процентів, сплачених за іпотечними житловими кредитами, виданими та повернутими в іноземній валюті.
Зоя АВРАМИШИНА,
завідувач сектором масово-роз’яснювальної роботи і звернень громадян Сарненської МДПІ.