Back to top

Штучна ялинка ніколи не замінить справжню лісову красуню

майстер лісу Костянтинівського лісництва Вадим ГУБЕНЯ з приготовленими до продажу ялинками на майданчику магазину-павільйону «Лісовичок».

Головним атрибутом новорічно-різдвяних свят здавна є вічнозелене дерево.

Саме сосну наші предки вважали оберегом, ознакою вічності, деревом життя. Культу ялинки, як символу нев’янучої природи, також сприяє цілорічний зелений покрив рослини, що має красивий вигляд у період зимового святкового циклу. Пухнаста, пахуча, чарівна лісова красуня в ці дні найбажаніша гостя в кожній родині. Звідки ж вона потрапляє до наших осель?
Щоб живу хвойну прикрасу могли придбати всі бажаючі без значної шкоди для навколишнього середовища, новорічні ялинки вирощують на спеціальних плантаціях. На кожне таке дерево прикріплюють пластикову бирку зі штрих-кодом, яка свідчить про те, що його зрубали законно. Ціна - від 50 грн. А штраф за самовільне вирубування набагато перевищує цю суму.
Упродовж багатьох років тривають дискусії з приводу того, чи варто спеціально до свята вирощувати ялинки. Чимало природозахисників вважають, що необхідно більше заохочувати виробництво та продаж штучних хвойних дерев. Їх можна використовувати багаторазово, компенсуючи більш високу ціну, в порівнянні з натуральними. Однак є й противники такого підходу, які наголошують, що виробництво штучних дерев завдає навколишньому середовищу набагато більшої шкоди, ніж заготівля натуральних ялинок у зонах планової вирубки й лісорозсадниках. До того ж, пластикові голочки виділяють токсичні речовини, шкідливі для здоров’я. І це найважливіший аргумент на користь натуральної хвої.
Як же зростає жива зелена красуня від насінини до деревця, що стоятиме в урочистій залі чи оселі й сяятиме вогниками у святкові дні? Старший майстер постійного розсадника Костянтинівського лісництва Сарненського лісового господарства Іван Корінець зі знанням справи розповідає, що шлях ялинки, яка нас радує на Новий рік і на Різдво, довготривалий. Насінини добувають із шишок, зібраних восени, у спеціальному барабані за допомогою висушування, навесні їх висівають у теплиці. Процес вирощування сіянців триває два роки. У цей період їх потрібно доглядати, просапувати, обкошувати. Потім саджанці пересаджують у шкілки для дорощування, згодом - на спеціальні плантації, де вони досягають віку щонайменше 7 років і зросту понад 1 метр. Тільки тоді відбирають найгарніші ялинки, які й реалізовують у передноворічні дні.
Прижився в останні роки новітній метод реалізації живих новорічних прикрас: лісівники пропонують купувати хвойні дерева разом із землею на корені, які згодом можна висаджувати в будь-якому місці задля декоративного озеленення. Окрім того, надають можливість взяти в оренду ялинку, вирощену в горщику, на період новорічних свят. Кожен може обрати найзручніший для себе варіант. Асортимент - на будь-які смаки: ялина звичайна, ялина канадська, сосна звичайна - від 1 до 4 метрів заввишки. Якщо проаналізувати вартість (від 50 грн. за одне пухнасте деревце), то варто порівняти з аналогічною продукцією квіткових магазинів чи павільйонів декоративного дизайну, де рослинка до 0,5 метра коштує щонайменше 60-70 грн. Виправданою, з природоохоронної точки зору, є практика продажу ялинки з коренем у горщиках чи відрах, що стала популярною в останні роки. Адже деревце продовжить життя, коли його після свят висадять у відкритий грунт. У минулому році в магазині-павільйоні «Лісовичок», що поблизу Костянтинівського лісництва, їх продали понад сто.
Чи не зашкодить деревцям перепад температур, коли їх переміщують із холодного середовища до теплих приміщень? Фахівці лісового господарства стверджують, що якщо в кімнатах не більше 20 градусів тепла, то рослинам нічого не загрожує. Експериментували в кабінетах адмінприміщення лісгоспу – ставили прикрашені ялинки в контейнерах, а коли навесні їх висаджували у відкритий грунт, прийнялися всі без винятку. Важливо лише поливати 2 рази на тиждень. Якщо ж перейти на такий метод, то деревця, висаджені після свят у парках і на подвір’ях, радуватимуть майбутні покоління десятки років.
Для тих, хто вирощує й реалізовує живу новорічну прикрасу, існують технічні вимоги, так звані держстандарти, щодо яскраво-зеленого кольору, пишної хвої, кількість мутовок на погонному метрі не може бути меншою, як три, бо деревце виглядатиме голим.
Зважаючи на цінову політику лісогосподарських підприємств, не варто самовільно рубати ялинки. Адже у випадку виявлення новорічних красунь, добутих незаконним шляхом, порушникові доведеться нести адміністративне покарання у вигляді штрафу в розмірі 85-170 грн. і відшкодувати завдані збитки залежно від діаметру самовільно зрубаного дерева (від 198 грн.).
У той же час Державна лісова охорона націлена не боротися з правопорушниками, а попереджувати вчинення порушень законодавства. В обласному управлінні лісового та мисливського господарства діє оперативний штаб, який координує мобільні групи всіх лісгоспів області, до їх складу входять працівники Державної лісової охорони, представники МВС і природоохоронних органів. На мобільні групи покладено завдання в передноворічний період здійснювати цілодобові рейди. На автошляхах і в населених пунктах діють пости ДАІ, які перевіряють законність придбання та перевезення новорічних дерев.
Уся ялинкова продукція маркується спеціальними бирками задля попередження протиправних дій і підтвердження легальності її заготівлі й реалізації, про що вноситься інформація до загального електронного реєстру походження новорічних ялинок. Зі штрих-коду на бирці можна довідатися про місце вирощування та реалізації ялинки.
Продаж новорічних ялинок і сосон розпочався 25 грудня і проходитиме біля адмінприміщень усіх лісництв і в магазині-павільйоні «Лісовичок» до 31 грудня. У місті Сарни на продуктовому ринку та центральній площі - до 30 грудня. А в суботу, 28 грудня, новорічне деревце можна буде придбати поблизу речового ринку, що на стадіоні «Мрія».
Клесівське лісове господарство продаж новорічних деревець проводить у всіх лісництвах. Найбільший ринок облаштували в Клесівському, де найширший асортимент.
Колективи лісогосподарських підприємств бажають усім жителям краю, щоб праця, вкладена у вирощування святкових деревець, принесла якнайбільше радості в новорічно-різдвяні дні. Оскільки 2014-й стане роком Синього Коня, то саме ці кольори мають переважати на ялинці. Актуальними будуть ялинкові прикраси в східному стилі. Фахівці радять використовувати іграшки у вигляді кульок, дзвіночків, і, звичайно ж, фігурок конячок. Дуже стильно виглядатиме новорічна красуня, оформлена в одному або навіть двох кольорах, що гармонійно поєднуються між собою. Наприклад, це може бути золотистий і червоний, або блакитний і сріблястий. Отож, нехай живі, гарно прикрашені новорічні ялинки принадять у дім щастя й благополуччя. Веселих вам свят!
Віра ШАШУК

Схожі матеріали

Минулого тижня в ДП «Клесівське лісове господарство» розпочали масштабні роботи з посадки лісу, а відтак у краї стартувала Всеукраїнська акція «...
- Впевнений головний лісничий Сарненського держлісгоспу Василь Глабець. Хоча оголошена Президентом України Весняна толока з озеленення благоустрою та...
Електроенергією щоденно користуються майже всі жителі району. Тож навіть короткочасне її вимкнення сприймається як надзвичайна подія. Колектив...
Селищенський гранітний кар’єр - один з найбільших у регіоні. Не так давно тут функціонувало підприємство з виробництва щебеню «Гранітас». Тоді почало...
Навколо ТзОВ «Сарненський завод високовольтних опор» точаться чутки та здогадки, не вщухають дебати, а де-хто навіть уникає пройтися по вул. 17...