Back to top

Руки майстрині Марії Ярмушко творять дива

Ім’я немовицької майстрині Марії Ярмушко, завдячуючи районній акції «Від села до села», стало відомим усій Україні. Нагадаю, що до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка його «Заповіт» відтворюють на полотні вишивальниці Сарненщини.

І подібного в країні ще ніхто не робив. Вишите червоними й чорними нитками величезне полотнище мають презентувати в Сарнах у день народження Великого Кобзаря - 9 березня.
Марії Ярмушко випала честь розпочати вишивати першу частину рушника. І хоча в запасі було 10 днів, роботу виконала за три. Майстриня створила чимало шедеврів власними руками й неперевершена у своїй справі. В її колекції – рушники й серветки, подушечки, постільна білизна, жіночі й чоловічі сорочки. Лише останніх вишила понад 20. Вправно володіє і в’язальним гачком. Безвідмовна, відповідальна, відкрита в спілкуванні. Коли почула про цьогорічну акцію «Врятуй дитині життя», за декілька днів розшила молитву «Отче наш».
- Маріє Григорівно, коли захопилися вишивкою?
- Ще з дитинства, зі школи. Чесно кажучи, дівчата нашого покоління вишивали всі. В кожній родині по жіночій лінії передавалось це мистецтво. Спостерігала, як шиють вечорами хрестиком і гладдю старші рукодільниці, вкладаючи у свої роботи натхнення, любов і мудрість. Згодом навчилася й сама. Донині зберігаю й мамині роботи, серед яких ткані на кроснах полотняні рушники. Напевно, в кожної людини є якесь захоплення, улюблене заняття. Присвячений йому час пролітає непомітно. Так, наприклад, за створенням чергової вишивки можна й незчутися, як минає день. Закінчуючи витвір, розмірковую над наступним, аби новий розпочати із нього.
- А що пам’ятаєте з дитинства?
- Коли не можу, буває, заснути, перед очима, ніби у фільмі, проходять минулі роки. Як весело хлопці й дівчата з’їжджали з льодяної гори (спеціально поливали її водою), грали в хокей, сніжки. Своїх лиж не мали, тож на вихідні просили їх в учителя фізкультури й ходили на них із задоволенням. Пригадую, коли поверталась додому, то свою шубку не вішала, а «ставила» на підлогу, бо вона була мокрою й замерзлою. Сучасні хлопчики й дівчатка, яких не можна відірвати від комп’ютера чи планшета, чесно кажучи, дуже багато втрачають від того, що не спілкуються з природою.
- Пані Маріє, у Вас є улюблений виріб?
- Так, це подушечка з двома котиками. Тоді працювала в Рівному на величезному хімічному підприємстві «Рівнеазот». Оскільки трудилася апаратником по 12, 8 годин на добу, в три зміни, не тільки вдень, а й уночі (здійснювала хімічну очистку води), то як тільки випадала вільна хвилина, бралася за голку. В гуртожитку мешкала в кімнаті з білорускою Станіславою. Цікаво було дізнатися, що в сусідній державі рушників не вишивали. Так от, я вигаптувала подушку, як уже сказала, а подруга – картинку з котиками. Згодом розповідала: «Коли поставила дома під ікони, все село приходило дивитись».
Кожен витвір брала в людей, або купувала зразки, але обов’язково добавляла й свої елементи.
- Знаю, що дуже багато вишивок даруєте родичам, друзям, навіть, просто знайомим. Знана людина в області Федір Наконечний, батько Рівненського телебачення й Ваш хрещений, також може похвалитися таким безцінним подарунком.
- Так, це правда, а мої рушники є й у Москві, куди раніше їздила на Різдвяні свята.
- Споглядаючи Ваші роботи, мимоволі виникає думка про внутрішній зміст. З-поміж інших вони вирізняються колоритом кольорової гами. У чому секрет? Власна ідея приходить разом із натхненням?
- Люблю кожну травинку, стеблинку, мурашку, коли цвітуть садки, зеленіють луки, на столі пахне хліб, прилітають після довгої зими з вирію птахи, на сонці виграє позолотою пшениця. Так і в своїх роботах намагаюсь відтворити красу та велич матінки-природи.
- А кому вишили першу сорочку?
- Внучці Марині, коли ще в дитячий садочок ходила, тепер уже доросла, закінчила Сарненський педагогічний коледж, працює. Нині вміє все робити сама – і плести, й мережити. Потім – Дмитру (цілу ніч гаптувала, аби на ранок була готова), бо виступав на Шевченківському святі.
- Сорочка – це свого роду оберіг, чи не так?
- Вишита сорочка здавна в Україні служила як прикрасою, так і оберегом. До речі, за старослов’янськими традиціями чужу вишиванку одягати не можна. Вважається, що так можна «перебрати» на себе чужу долю. Існує повір’я, якщо сорочка вишита на добре життя близькою людиною, то вона оберігатиме й принесе власнику спокій і щастя.
Вишиванка - національна святиня, бо символізує й несе в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь, що не переривається віками. Її передають з роду в рід, зберігають як безцінну реліквію. За формою - це біла вишита сорочка, виготовлена з лляного чи конопляного полотна домашньої роботи. А візерунок залежить від того, кому призначається: батькові чи братові, нареченому чи другові, парубку чи одруженому - кожному вручали із візерунком відповідної символіки.
Вишиванка - це також оберіг людини від лихого ока та злих духів, а стає ним тоді, коли її вишиває мама, сестра, дружина, рідна людина. Маємо до всього прикладати волю, любов, духовну силу.
- Бачила Вашу персональну виставку на святкуванні Дня молоді в Немовичах. Окрім того, під час проведення районної мистецької акції «Мистецтво одного села» в Сарненському історико-етнографічному музеї. Тоді представники влади району нагородили Вас грамотою. А що, Маріє Григорівно, вкладаєте в слово «щастя»?
- Здоров’я. Ні на що ніколи не нарікаю. Усе сприймаю, як є. Часто доводиться чути: «От якби почати все спочатку…». Впевнена, що все було б так само, бо життєва стежина кожної людини пишеться при народженні.
- А що побажаєте нашим читачам, молоді?
- Мирного неба.
***
Нині майстриня Марія Ярмушко готується вишити портрет Великого Кобзаря. За допомогою вмілих рук, голки й ниток, та за наявності певних ідей перетворить звичайнісінький шмат тканини на незвичайну картину. Вишиті квіти, портрети, пейзажі або ж навіть ікони можна дарувати близьким людям чи виготовляти їх на продаж, розповідає. До того ж, як запевняє Марія Григорівна, такий вид занять чудово заспокоює нервову систему та зосереджує.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Телепередача "Свобода слова" Савіка Шустера - одна з найпопулярніших в Україні, і за кількістю відомих державних діячів, які беруть у ній участь,...
Слова… Слова гарячі, мов проміння, Слова… Слова холодні, наче сніг, Легкі, як пух, тяжкі, немов каміння, Прискорюють чи зупиняють біг… Людина...
Його провели талановиті працівники Костянтинівської ЗОШ І-ІІ ст. й районної бібліотеки, учителі й учні Любиковицької ЗОШ І-ІІІ ст., влаштувавши...

- закликав у своєму вірші Сава Голованівський. Вочевидь, краще й не скажеш про діяльність клубу «Надвечір’я», яким уже вісім років опікується Марія...

Студенти Національного університету «Острозька академія» ось уже впродовж 14 років мають унікальну можливість брати активну участь у міжнародних...