Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Українських чоловіків, які перебувають у запасі Збройних сил України, почали викликати до військкоматів.
Нагадаю, що 1 березня через агресію Росії в Криму Рада національної безпеки і оборони України прийшла до рішення про приведення Збройних сил України в повну бойову готовність.
Що таке мобілізація і як вона відбувається на Сарненщині, поцікавилась у військового комісара Сарненського райвійськкомату Анатолія МОСТОВИЧА та його заступника, начальника відділення, підполковника запасу Петра ЛУЦИШИНА.
- Мобілізація в Україні - це комплекс заходів, які здійснюються в державі з метою планомірного переведення органів державної влади, інших державних та органів місцевого самоврядування і сил Цивільної оборони України, галузей національної економіки, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних сил України, інших військових формувань - на організацію і штати воєнного часу. Ми ж проводимо заходи підготовки до мобілізації.
- Анатолію Петровичу, оперативне командування «Північ» з центром у Рівному проводить підготовку підпорядкованих військових частин до бойового застосування. Спілка офіцерів Рівненщини звернулася із закликом до земляків прийти до військкоматів, а командуванню ОК «Північ» негайно провести збори військовослужбовців запасу. Навіть у соціальних мережах сарненці закликають один одного записуватися добровольцями. Багато таких бажаючих насправді?
- Добровільно записались понад 70 військовозобов’язаних. 41 з них перебуває у нас на військовому обліку, понад 30 – уже у відставці (закінчився граничний вік). За власним бажанням прийшов і депутат районної ради, старший лейтенант запасу Павло Гольонко. Ми записуємо всіх, просимо не покидати межі місця проживання, а у випадку необхідності здійснимо їхній призов до лав Збройних сил.
- Можна конкретніше про роки (граничний вік)?
- Для солдатів – до 40, сержантів і старшин - 45, прапорщиків і молодшого офіцерського складу – 50, старшого офіцерського складу – до 55.
- Тобто, зараз у райвійськкоматі проходять навчальні збори?
- Так, тих військовозобов’язаних, які прибувають (до речі, стовідсотково) на доукомплектування Сарненського РВК за штатом воєнного часу. Заняття за розкладом з ними проводить по відділеннях військовий комісар. Вони вивчають функціональні обов’язки за посадами, вимоги Статутів Збройних сил України, керівних документів тощо.
- Є якісь певні критерії відбору чоловіків?
- Записуємо всіх охочих, але більшу увагу звертаємо на дефіцитні військові облікові спеціальності – водіїв, зв’язківців, саперів, танкістів.
- Не маю нагоди поспілкуватися особисто з волонтерами. Чим мотивують своє бажання повернутись у ряди Збройних сил?
- У розмові молоді люди заявляють, що з огляду на події, які відбуваються в країні, готові захищати не лише свій район, а й їхати, якщо треба, в Крим. Цілодобово в кабінеті працює телевізор, аби службовці та військовий склад бачили останні новини про ситуацію в Україні.
- Анатолію Петровичу, за вимогою часу у Вас знову з’явився заступник?
- Так, підполковник запасу Петро Луцишин, який очолював Сарненський РВК з 2001 до 2008 року, тож надає професійну допомогу в проведенні зборів.
- Петре Ярославовичу, як охарактеризуєте морально-психологічний стан військовозобов’язаних?
- Проводимо його моніторинг і мушу сказати, що морально-психологічний стан особового складу – офіцерів, прапорщиків і солдатів - досить високий. Всі усвідомлюють ситуацію, що склалася в державі, з розумінням вивчають законодавство, яке для багатьох є новим, виконують завдання, покладені на них. За короткий термін багато чого встигли, і мені, як керівнику, приємно проводити заняття.
- Анатолію Петровичу, як повідомив майор Олександр Гайн, прес-офіцер Міноборони у Рівненській області, до участі у зборах області залучили понад 350 військовозобов’язаних, у тому числі й сарненців. Яка основна мета заходу?
– Підготувати особовий склад військових комісаріатів, які спільно з органами державної влади та місцевого самоврядування, за потреби, зможуть якісно забезпечити мобілізаційними ресурсами регулярні військові частини Збройних сил України.
Хочу подякувати всім керівникам установ, підприємств, організацій району, які з розумінням ставляться до того, що мають відпускати на збори своїх працівників, приватним підприємцям, які, незважаючи на зайнятість, особисто беруть у них участь.
Не можу не сказати й про співпрацю з сотником підрозділу самооборони «Поліська Січ» Романом Захарчуком, готовим надати допомогу в будь-яку хвилину.
- Дякую за інтерв’ю та цікаву інформацію.
Після розмови з Анатолієм Мостовичем і Петром Луцишиним зателефонувала до депутата районної ради Павла ГОЛЬОНКА, аби поцікавитись, що спонукало його звернутися до райвійськкомату. Ось що він відповів:
- Упродовж 23 років вважали, що живемо в незалежній державі. Кажуть, що влада від Бога, але не вся. Погано, що туди потрапляють люди без честі, совісті, кримінальні елементи… А ще виявилось, що під боком причаївся найбільший ворог, чия «братня» армія наставила стволи в груди нашим беззахисним дітям. Одно слово, якщо коротко відповісти на запитання, що спонукало мене звернутись до райвійськкомату, то це патріотизм і батьківський обов’язок.
Розмовляла Марія КУЗЬМИЧ.