Back to top

Врятуєш джерело - подбаєш про душу…

Автор фото Василь Сосюк.

«Водичку так любити треба і відчувати, немов дитину, сповиту у прозорі пелюстки, на гойдалці небесної ріки». «Булава», Т.А. Гайвороненко.

Вода - наша мама… Вода – диво природи, еліксир життя. Вона на землі є символом руху, тече вічно, не зупиняється і не знає втоми. Вона ніби зачаровує людське око, на неї можна дивитися безперестанку. Володіє якоюсь незвичайною, навіть магічною силою: надає людині наснаги до життя, бадьорить і просто вгамовує спрагу. І до сьогодні дивують її надзвичайні особливості, заслуговує бути названою 8 дивом світу.
Вода в будь-якій формі: чи то глибоке море, чи став, брили льоду чи пухнасті хмаринки – завжди служила джерелом життя, а для поетів, композиторів, художників – натхнення. Була споконвіку символом чистоти. Свята вода є серцем багатьох релігій, використовується в різних обрядах і церемоніях. З давніх-давен, як і інші природні стихії, була об’єктом поклоніння наших пращурів. Одна й та сама вода може бути і лікарем, і отрутою (залежно від наших думок і намірів). Життя вперше зародилось у воді, тому вважають, що вона – колиска життя, кров землі, а річки - то її капіляри. А ще - безцінній скарб планети Земля, її значення важко оцінити, і тільки той народ має майбутнє, в якого є чиста вода. Останнім часом вчені намагаються розкрити її таємницю. Результати досліджень дають підстави замислитись над її загадковими властивостями - очищати й давати життя всьому живому. Гімном цій речовині стали слова знаменитого французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері: «Вода, в тебе ані кольору, ані смаку, ані запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке! Не можна сказати, що ти необхідна для життя, ти саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими почуттями. Ти найбільше багатство на світі».
Але вода – не тільки друг людини, вона може стати й грізним ворогом. Від її нестачі чи надлишку гинуть люди, навіть цілі нації. Загроза щорічної повені нависає над багатьма містами й селами. Страшну руйнівну дію мають цунамі, що руйнують міста, знищують людей і тварин - усе, що трапляється на їх шляху. А скільки страждань приносять людям забруднена вода, безводдя. Про неї можна говорити й говорити, настільки дивовижною, незвичайною зробив її Господь. Бережіть її! Бо вода - це намісник Бога та землі.
Століттями людство постійно «обкрадало» землю, засмічувало водні джерела, і кожне нове покоління залишало її ще більш забрудненою – уся ця багатовікова історія відтворена у воді. Тепер вона починає відповідати нам стихіями та хворобами. Аби зрозуміти основу життя – воду – та відчути послання любові й вдячності, яке вона зберігає з давнини для нас, зобов’язані зробити її чистою для майбутніх поколінь.
На жаль, Україна за ступенем забруднення довкілля належить до дуже забруднених територій. Концентрація забруднення на 1 км площі в нас у 6,5 раза більша, ніж у США, у 3,2 - ніж у ЄС. А якість навколишнього природного середовища перебуває в тісному зв’язку з якістю поверхневих і підземних вод. А вони в нас у жалюгідному стані. Це відбувається внаслідок того, що нахабно в річок вкрали береги, оголили їх, засипали піском, забудували, забруднили, зрегулювали стік у водних системах, набудувавши ставків і водосховищ, чим порушили водноекологічну рівновагу, сконцентрували в басейнах шкідливі виробництва, зросла концентрація забруднюючих речовин, стічних вод тощо. А основою питного водопостачання для 75% громадян країни є поверхневі води.
Дуже нераціонально використовують підземні води країни. Будь-хто може пробурити свердловину й качати з неї її для своїх потреб, у тому числі й промислових. Утім, у всьому світі підземна вода – це стратегічний запас. І отримати дозвіл на її видобування фактично неможливо. У нас же ніхто цих дозволів навіть не питає. А в селах воду взагалі не можна пити, вона вся просякнута нітратами, і це вже схоже на геноцид власного народу. Проте сільські колодязі ніхто не досліджує, тому немає будь-якої інформації про якість питної води. Щоб хоч якось поліпшити ситуацію, необхідно мати державницький підхід, а ще надзвичайно важливу роль має відіграти екологічна просвіта людей. Не скидати, не мити, не користуватися шкідливими хімічними речовинами – ось головні постулати, які треба доносити громадянам. Тоді, можливо, й з’явиться екологічне мислення. І якщо хочемо бачити себе здоровою нацією в майбутньому, то передусім маємо подбати про водні ресурси, на яких і тримається все живе. Вчені–екологи вважають, що сьогодні це проблема номер один для країни. Адже хочемо того чи ні, та 2-3 літри води на день людині треба випити. І бажано, щоб вона була не тільки чистою, а й живою. Якби забезпечити якісною життєдайною рідиною наших громадян - зекономили б мільярди доларів на закупівлю ліків.
Вода і життя - поняття нероздільні. І нікого не потрібно переконувати, що якісна питна вода - це надзвичайне багатство. Гарантування екологічної безпеки України, її збалансований розвиток насамперед залежать від стану водних ресурсів. Для цього необхідні негайне формування правового та юридичного забезпечення водоохоронної діяльності, удосконалення системи економічної, адміністративного та технічного регулювання водопостачання, запровадження такої системи платного водокористування, порушення якої було б економічно невигідне, дальше розроблення й удосконалення методів контролю та оцінки стану водних об’єктів й антропогенного навантаження, інтенсифікація дослідних робіт із нових способів очищення промислових і господарсько-побутових стічних вод, технологій збирання забруднювальних речовин й утилізації цих речовин, розвиток поновлювальної енергетики, управління землекористування, запобігання вирубуванню лісів, утилізація твердих відходів тощо. Треба, щоб усі розуміли: чиста вода - це те, чого нічим не замінити, це основа життя. З метою інформування споживачів про небезпеку, пов’язану з питною водою, 22 березня відзначається Всесвітній день води. Це привід ще раз нагадати про проблему планетарного масштабу, яка в найближчі десятиліття може знищити людство, - дефіцит питної води та її якість.
Проблеми якості питної води, забруднення річок, несамовитих паводків українці створили власноруч, і в краплині води віддзеркалюється екологічна культура держави, вважає учений А. Яцик. Тож маємо зосередити зусилля на виконанні заходів, що дадуть можливість залишити майбутнім поколінням життєво необхідний ресурс – воду. Жоден закон, усі міністерства й відомства разом узяті без участі громадськості всього суспільства неспроможні вирішити екологічні проблеми, у тому числі й чистої води.
То давайте ж дбайливо ставитися до води, робити свій внесок у збереження планети. Хай стане чистою Земля, бо в ній господар ти і я. І пам’ятаймо, що на землі ми є гості… А в гостях, як знаємо, потрібно вміти поводитися…
Валентина БРУСНЯК,
провідний інженер із використання водних ресурсів Сарненського управління водного господарства.

Новини: 

Схожі матеріали

З року в рік 26 квітня, коли буяє весна, а пташки радують милозвучним щебетом, в Україні відзначають роковини найстрашнішої техногенної катастрофи...
До ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в 1986-му та наступних роках залучали сотні тисяч робітників з України й інших республік тодішнього...
Україна має давні історичні витоки ідеї демократизації. Якщо згадати часи Київської Русі, коли на віче укладалися договори між князем і народом,...
Літнього ранку 22 червня 1941 року полум’я війни, що вже вирувало в Західній Європі, перекинулося і на територію колишнього Радянського Союзу. На...
22 роки - багато це чи мало? Якщо рахувати від тої страшної ночі 26 квітня 1986 року, то дуже багато. Адже за час, що минув, у світі відбулися великі...