Опубліковано СН
Галина ІРКУТСЬКА - головний спеціаліст з питань відшкодування шкоди потерпілим. Завдяки її праці з початку року потерпілим громадянам було виплачено 823 тис. 635 грн.
Фото Василя СОСЮКА.
У разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) у встановленому законодавством порядку відшкодовує працівникові, який ушкодив здоров’я, щомісячну страхову виплату та пенсію з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Статтею 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі – базовий Закон) передбачено, якщо потерпілому водночас із щомісячною страховою виплатою призначено пенсію з інвалідності у зв’язку з тим самим нещасним випадком, їхня сума не має перевищувати середньомісячного заробітку, який потерпілий мав до ушкодження здоров’я. Нині пенсію з інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання призначає та виплачує орган Пенсійного фонду України згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Максимальний розмір такої пенсії становить 150 грн. для осіб, які працювали на роботах, передбачених Списком № 1, - 200 грн., а для тих, які працювали під землею, залежно від стажу роботи – від 222,80 до 275,80 грн., а мінімальна пенсія за віком при наявності стажу (у чоловіків - 25 років, жінок - 20) нині становить 481 грн.
Статтею 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам, які мають водночас право на різні види пенсії (за віком, з інвалідності, у разі втрати годувальника), призначається один з цих видів пенсії за їхнім вибором. Право вибору виду пенсії передбачено також ст. 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення». А саме: потерпілий, який одержує пенсію з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, за наявності стажу може за своїм бажанням у будь-який час перейти на інший вид пенсії (за віком, у тому числі на пільгових умовах за Списками № 1 і № 2; згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тощо).
З метою соціального захисту потерпілих і відповідно до вимог Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду від 27.04.2007 року № 24, передбачено: якщо потерпілий замість пенсії з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання перейшов на пенсію за віком, то з дати переходу на інший вид пенсії щомісячна страхова виплата проводиться у відповідному розмірі без урахування суми пенсії з інвалідності. Приклад. Потерпілому Мамчуру Василю Павловичу встановлено ступінь втрати професійної працездатності 70%. Середньомісячна заробітна плата потерпілого (у перерахунку за станом на 1.03.2008 року) становить 379,92 грн. Основний розмір пенсії з інвалідності - 150,00 грн. Розрахункова сума щомісячної страхової виплати та пенсії з інвалідності становить 415,94 грн., а саме: 379,92 грн. х 70% = 265,94 грн.; 265,94 грн. + 150,00 грн. = 415,94 грн.
Перевищення суми щомісячної страхової виплати та пенсії з інвалідності над середньомісячною (у перерахунку за станом на 1.03.2008 року) заробітною платою потерпілого становить 36,02 грн.: 415,94 грн. – 379,92 грн. = 36,02 грн. Тому розмір щомісячної страхової виплати за станом на 1.03.2008 року становитиме 229,92 грн., а саме: 265,94 грн. – 36,02 грн. = 229,92 грн.
Загальний дохід потерпілого Мамчура В.П. до переходу на пенсію за віком становитиме 379,92 грн.: 229,92 грн. (щомісячна страхова виплата) + 150,00 грн. (пенсія з інвалідності) = 379,92 грн.
Якщо потерпілий Мамчур В.П. замість пенсії з інвалідності обере інший вид пенсії (за віком), то загальний дохід його з дати переходу на пенсію за віком становитиме 1120,80 грн., а саме: 265,94 грн. (щомісячна страхова виплата без урахування обмеження) + 854,86 грн. (пенсія за віком) = 1120,80грн. Це на 740,88 грн. більше, ніж його дохід до переходу на пенсію за віком: 1120,80 грн. – 379,92 грн. = 740,88 грн.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком значно перевищує розмір пенсії з інвалідності внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання.
Виходячи із зазначеного вище, потерпілий у разі переходу на пенсію за віком буде одержувати більший розмір пенсії і щомісячної страхової виплати. При цьому відповідно до статей 21, 28 і 34 базового Закону за потерпілим зберігаються виплати на відповідні догляди, додаткове харчування, санаторно-курортне лікування та інші виплати на медичні та соціальні послуги, передбачені висновком МСЕК.
Шановні потерпілі на виробництві, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку! Не втрачайте можливості суттєво поліпшити свій матеріальний стан, повністю використовуйте пільги соціального захисту, надані державою. Пропонуємо вам звернутися в управління Пенсійного фонду України із заявою про переведення на інший вид пенсії. У разі виникнення питань щодо порушеної теми просимо звертатися за телефонами: 3-59-88; 3-20-08 (факс).
Галина ІРКУТСЬКА,
головний спеціаліст з питань відшкодування шкоди потерпілим відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Сарненському районі.
Коментарі
Гість replied on Постійне посилання
Большое
Большое спасибо за подсказку. У меня стаж уже больше 25 лет,и я имею право перейти на пенсию по возрасту.Жаль, что нет информации,как насчитывается размер возмещения ущерба. У меня производственная травма была в 1978 году. Тогда я получал заработок 185 рублей, работая мастером цеха обжига на кирпичном заводе. Теперь это уже гривны и заработок мастера на этом предприятии уже другой. Можно ли по справке от предприятия о средней зарплате на сегодняшний день работающих по моей специальности пересчитать выплачиваемое мне возмещение ущерба.