Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Голови районної ради й райдержадміністрації позитивно відреагували на звернення підприємців району, які запропонували провести зустріч за круглим столом за участю очільників сільських, селищних, міської рад, керівників правоохоронних органів, МРЕВ, паспортного столу, структурних підрозділів РДА, військового комісара, окремих контролюючих установ, організацій, відділів, інспекцій, представників медичної галузі. Вона відбулася минулого вівторка, й хоча тривала три години, а температура в залі під час обговорення деяких питань стрімко піднімалася вгору, діалог відбувся.
Першим до слова головуючий Микола Драганчук запросив голову громадського об’єднання «Спілка підприємців Сарненського району» Сергія Лаврущенка, в якого виникло чимало запитань до заступника начальника митного поста «Сарни» В’ячеслава Парфенюка. Скажімо, на якій підставі працівники митниці запрошують для огляду автівок (який, за словами підприємця, свідомо затягують) контрабандний відділ (при відсутності ризиків)? І чому змушені надавати всі документи при електронному декларуванні товарів? Таким чином, переконаний, тиснуть на бізнесменів, вимагаючи хабарі, що дуже гарно їм вдавалося при попередній владі Януковича. Присутній у залі Валерій Левитський також підтвердив подібні факти, що відбувалися з ним.
Сергій Лаврущенко, який їздив на ротацію особового складу Сарненської військової частини А-0153, з гордістю говорив і про бійців, і про мешканців Сарненщини, які їм допомагали. Побував на передовій, двічі потрапляли в засідку. Бізнесмен акцентував увагу на співпраці влади й приватних підприємців. Саме завдячуючи спільній роботі наші земляки на фронті забезпечені краще, ніж інші, майже у всіх - якісні нові бронежилети. Окрім того, їх інакше як спецназівцями чи десантниками ніхто не називає. Розповів присутнім, скільки та якої техніки відремонтували впродовж двох місяців з допомогою приватних підприємців і відправили в зону АТО нашим бійцям.
Руслан Цуман ознайомив із метою діяльності громадського об’єднання та звернувся до керівників територіальних громад району за допомогою. Насамперед, щоб посприяли ліками для воїнів, які перебувають у зоні АТО. Його підтримав Руслан Оверчук, який про теперішню війну знає не з чуток. Вів мову про сучасний засіб для миттєвої зупинки кровотечі - целокс. Препарат дуже важливий під час військових дій, і, що особливо цінно, може використовуватися навіть у польових умовах. Це стерильний порошок, який треба засипати безпосередньо в рану, володіє високою здатністю поглинати вологу, та й операцію може виконати кожен, хто перебуває поруч із пораненим, або навіть він сам. Зупинка кровотечі дозволяє виграти дуже важливий час у боротьбі за життя людини – приблизно дві години, що дає можливість транспортувати пораненого до місця надання кваліфікованої медичної допомоги.
Руслан Оверчук розповів, що препарат для бійців нині на вагу золота, навів конкретний випадок, що трапився із воїном 79 бригади, якому целокс урятував життя, й попросив присутніх підтримати коштами (переказати їх на рахунок ГО «Смарт»). Микола Драганчук попрохав головного лікаря КЗ «Сарненська ЦРЛ» посприяти дістати український аналог ліків.
Оцінку дадуть правоохоронні органи
Низку питань озвучив приватний підприємець Станіслав Мичка. Серед них - ремонт бойової техніки й зброї для відправки воїнам у зону АТО. Акцентував увагу на «наїздах» на підприємців, що знову відбуваються, хоча всього півроку минуло від подій на Майдані, й нагадав про їхнє звернення до обласних ради й держадміністрації щодо зміни складу Сарненської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії. Також запитував, скільки часу виконавча служба може тримати заарештовані кошти, які не повертають майже півроку. Розповів про проблеми, що виникли з обласним управлінням юстиції через несплату ним комунальних послуг (це захищені статті бюджету, які обов’язкові до негайних розрахунків). А термін річного зволікання свідчить про вимогу хабара. Зачепив і питання черг у паспортному столі та МРЕВ ДАІ. Станіслав Мичка висловив думку, що «якщо керівники цих служб неспроможні за місяць налагодити роботу без них, варто подумати про доцільність їх перебування на своїх посадах».
На захист Алли Прозапас (паспортний стіл) і її 5 працівників, які обслуговують не тільки стотисячне населення Сарненщини, виступив коростський сільський голова Олександр Климець. А великовербченський Віра Кузьмич запропонувала конструктивне рішення: повернути частину обов’язків районних працівників сільським і селищним. Її підтримав і очільник клесівської громади Віктор Буйний (адже можна буде прослідкувати, хто мешкає на території ради).
Щодо роботи ДБК і фірми в Київській області (Васильків), куди, як розповів бізнесмен, підприємців змушували переказувати кошти, відповідь дав начальник Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області Володимир Міщеня. Впровадження для проведення досудового розслідування скерували на територію, де мало місце правопорушення (розташована фірма), сказав він. Але приватні підприємці не згідні з таким рішенням, бо шантаж і злочин, кажуть, відбувалися в Сарнах (а якби гроші пішли за кордон?).
Були претензії в приватного підприємця й до начальника відділу регіонального розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства РДА Федора Пінчука, які він заперечував. Хоча в залі знайшлася очевидиця, яка підтвердила, що факти погроз мали місце. Оцінку всьому повинні дати правоохоронці. Вів мову також про незаконно виділені земельні ділянки в промисловій зоні Сарненщини. Станіслав Мичка представив рішення судів, що скасовують усі дозвільні документи, видані держслужбовцями району. А проблему потерпілої родини Хомичів із Немович, яка має право отримати компенсацію за будинок, голова РДА Сергій Євтушок пообіцяв взяти на особистий контроль, запевнивши, що люди без житла не залишаться. Підприємець навів докази неправомірних дій, погроз і шантажу з боку санітарної служби району, якій також мають дати оцінку правоохоронні органи. Висловив розчарування з приводу звернення до депутата Верховної Ради Миколи Кучерука, який замість того, щоб допомогти, «посприяв», аби перевірили діяльність самих підприємців. А Станіславу Мичці поставив низку запитань немовицький сільський голова Володимир Онищук.
А ще Станіслав Мичка звернувся з пропозицією, як зекономити блакитне паливо в районі, яку голова районної ради назвав найпродуктивнішою. А саме: дозволити долучитися підприємцям (бажаючих є багато) до вирішення проблеми. Насамперед поставити твердопаливні котли в закладах освіти району й завезти в школи паливо (дрова, пелети, щепу), що дасть можливість не тільки створити додаткові робочі місця, а й додаткові надходження до бюджету. Єдина умова - об’єднатися й працювати разом.
Порушують права? Телефонуйте 2-10-81
Про свої митарства кабінетами й поверхами КЗ «Сарненська ЦРП», які назвав колами пекла, розповів Валерій Левитський, життя якого подовжує діаліз. Він, до речі, перебував 30 років на державній службі, тож проблеми, які обговорювали присутні за круглим столом, йому добре відомі, як і програми, що фінансуються з державного бюджету. Цікавився у фінансистів, чому, скажімо, вони набагато пізніше, ніж їхні колеги в Дубровицькому районі, перераховують кошти на ліки. Порадив керівникові поліклініки зробити моніторинг діяльності медичного закладу, аби люди менше стояли в чергах.
Проблем у районі, як і в місті, вистачає, але погоджуюсь із головою районної ради Миколою Драганчуком, що криком їх не вирішиш. Чесно кажучи, нам усім треба вчитися не просто гомоніти, а й почути того, хто промовляє.
Голова райдержадміністрації Сергій Євтушок пригадав події на Майдані, де побував особисто. Тому прикро сьогодні чути про деякі незаконні оборудки, що ще «процвітають» у краї, сказав він. Подякував приватним підприємцям і за роботу, й дуже правильні слова про єднання, і за те, що не бояться піднімати актуальні питання, такі як, насамперед, хабарництво. Говорив також про творчий підхід до вирішення проблем, що виникають, у тому числі й паспортному столі, під час організації гарячого харчування в навчальних закладах Сарненщини. Окрім того, про деяких бізнесменів, які несвідомо (непатріотично) ведуть свою підприємницьку діяльність у сьогоднішніх умовах. Готовий і сам нести відповідальність за кожен крок. Акцентував увагу на роботі центру гемодіалізу, який неодноразово просили передати в район, та інших питаннях, що не повинні виникати, якщо розмірковуємо про перші кроки в нову Україну. Повна ж перемога настане тоді, акцентував, коли зрозуміємо, що живемо в правовому суспільстві й державі. Заявив про свою принципову позицію, незважаючи на ситуацію, щодо «відкатів» і незаконного видобутку бурштину. Ще раз закликав усіх до єднання, співпраці й контролю будь-яких ланок життєдіяльності краю.
Прокурор району Павло Романчук відповів на запитання, що виникали під час зустрічі за круглим столом. Насамперед наголосив на конфіденційному захисті громадян і повідомив номер гарячої лінії, за яким можна звернутися в прокуратуру: 2-10-81. Якщо в когось виникають непорозуміння з контролюючими органами, можна залишити свої повідомлення, що фіксуються, зауважив. Повідомив, що з питань неправомірних дій посадових осіб митного поста «Сарни» за заявами підприємців розпочали два кримінальні провадження. Не залишать без уваги й ті, що стосуються гемодіалізу. Павло Романчук нагадав про відповідальність через порушення порядку здійснення державного нагляду й контролю. Окрім того, пообіцяв, що найближчим часом працівники прокуратури дадуть роз’яснення в пресі з приводу захисту прав громадян.
Отож, діалог відбувся, когось зачепило, іншого образило, до когось, можливо, дійшла конструктивна критика. Однак, треба вчитися говорити один з одним цивілізовано й толерантно, конкретно. Микола Драганчук подякував усім присутнім за участь у заході, особливо приватним підприємцям, пообіцяв, за потреби, продовжити їх проведення, тільки в іншому форматі, змінивши стиль діалогу.
Марія КУЗЬМИЧ.