Back to top

Гірка правда про невинно репресованих

Понад 10 тисяч бібліографічних довідок про невинно репресованих, а згодом реабілітованих земляків, жителів Рівненщини, зокрема Сарненського району, містять четверта та п’ята книги «Реабілітовані історією. Рівненська область».

Нещодавно в обласній науковій універсальній бібліотеці відбулася презентація цих видань. Керівник науково-редакційної групи, професор МЕГУ Андрій Жив‘юк (на фото стоїть) розповів:
— Починаючи з третьої книги, у них містяться біографії людей, які зазнали політичних репресій і були реабілітовані відповідно до законодавства України. Зокрема тут є інформація про людину: коли засудили, у чому звинуватили, коли реабілітували. Також вказано адресу архіву та номер справи. Це зробили для того, аби родичі могли звернутися туди й попрацювати з цією справою.
Вчений зазначив, що загалом робота над проектом «Реабілітовані історією» достатньо клопітка та тривала. Працівники науково-редакційної групи, у складі якої вже 12 років плідно трудиться письменник і краєзнавець із Гощі Спиридон Кравчук, працюють в архівах із колись секретними документами, виявляють сотні невідомих фактів незаконного засудження та покарання конкретних громадян.
У книгах також вміщені статті, низка документів про суцільну колективізацію та примусове переселення жителів хуторів, що призвело до їх повного знищення. також спогади жертв репресій. До того ж, в останніх виданнях можна знайти понад шістсот польських імен.
— Багато років після Другої світової війни не можна було досліджувати комуністичні злочини. Завдяки незалежності України, книгам серії «Реабілітовані історією» маємо можливість краще вивчити нашу історію, — зазначив віце-консул Республіки Польща в Луцьку Кшиштоф Васілевсі, котрий був присутній на презентації. А заступник голови облдержадміністрації Олександр Савчук сказав:
— Ці книги — це наша пам’ять. Щодня маємо пам’ятати про тих людей, про те, що з ними зробила тоталітарна держава. І те, що відбувається на сході країни, — це результат забуття історії, трагічних подій, що відбулися в минулому столітті. Потрібно докласти багато зусиль, щоб знати імена всіх осіб, хто був переслідуваний тоталітарним режимом. «Реабілітовані історією» — це загальноукраїнський проект, що реалізовується майже два десятиліття згідно зі спеціальною постановою Верховної Ради України. Четвертий і п’ятий томи цієї науково-документальної серії книг побачили світ наприкінці минулого року й видані тиражами 1400 екземплярів за кошти обласного бюджету.
Крім анотованих біографічних довідок про осіб, які зазнали політичних репресій з боку радянського тоталітарного режиму, а згодом були реабілітовані, чиї прізвища починаються на букви від А до К, у виданнях містяться унікальні розсекречені документи тієї пори. Вони стосуються насильницької колективізації, зселення хуторів, боротьби з повстанським підпіллям ОУН–УПА. Попросив коротко розповісти про особливості роботи над проектом Спиридона Кравчука - одного з авторів презентованих книг. Ось що сказав Спиридон Гнатович:
- Наша науково-редакційна група складається з 9 чоловік і має на меті опрацювати кримінальні справи всіх політично репресованих мешканців Рівненщини. За рік у середньому оглядав і зробив відповідні виписки з майже 550 справ, а з часу початку робити над книгами серії «Реабілітовані історією» - майже з семи тисяч. Наприклад, у 4 томі публікуються довідки про справи й реабілітацію Прохора Гаврилова-Шаломая з міста Сарни, Дмитра Гаврильчика та Трохима Гаврильчика з села Глушиця, Гната Гамзи з Малих Цепцевич, Стефанії Гановської з Клесова й інших. Серед невинно засуджених, а потім через роки, десятиліття реабілітованих, зокрема віднайшли тринадцять осіб із прізвищем Драганчук, шістнадцять - Кардаш.
Із багатьох сіл Сарненського й інших районів засуджених відправляли в тюрму чи на каторгу, про них ідеться у виданні. За кожною з цих довідок – неймовірно важка доля людини, жінки або чоловіка, мирного господаря, патріота рідного краю, якого безпідставно карала жорстока машина сталінського режиму. Дуже багато з цих драматичних доль варте того, аби описати в нарисах чи повістях. Саме так і розпочинався в 90 роках минулого століття на Рівненщині цей проект. Тоді за власною ініціативою маловідомі життєписи окремих повстанців дослідили й видали їх письменники Євген Шморгун, Петро Велесик та інші. А згодом на всеукраїнському рівні за сприяння Національної академії наук, Інституту історії України, СБУ, а також обласних влади й Державного архіву Рівненської області започаткували масштабний проект із видання цілої серії книг «Реабілітовані історією». Нині в області, крім науково-редакційної групи, ним опікується обласна редакційна колегія під керівництвом заступників облради та ОДА Степана Павлюка й Олександра Савчука. А її відповідальним секретарем є відомий учений-історик Андрій Жив‘юк, автор вступної статті до 4 тому «Суцільна колективізація і зселення хуторів як інструмент примусової радянізації західних областей УРСР».
Анатолій КАРДАШ

Схожі матеріали

У Сарненському історико-етнографічному музеї відкрили виставку, присвячену знаменитому земляку Нілу Хасевичу. Завідуюча закладом Раїса Тишкевич...
Усе більше віддаляються в часі події Другої Світової війни, але в пам’яті й серці тих, хто воював і пережив воєнне лихоліття, вони здаються вчорашнім...
Є на землі святі та священні місця, до яких ідуть, як на прощу, з покоління в покоління, з віку у вік. Зокрема Козацькі могили під Берестечком -...
У газеті «Сарненські новини» від 3 травня за минулий рік було надруковано фотоінформацію про пані Сіцілію Гарріс (дівоче прізвище Заїка), яка у свої...
Шановні журналісти газети «Сарненські новини», звертається до вас учасник Великої Вітчизняної війни. 11 січня 2009 року виповнюється 65 річниця...