Back to top

Газифікація – в роки незалежності

img-105.jpg

Майже півтисячі кілометрів газових мереж прокладено з 1995 року в Сарненському та двох сусідніх районах. Їх обслуговує колектив управління з експлуатації газового господарства на чолі з Зеноном Гадевичем.
Фото Анатолія Кардаша.

Благом цивілізації – газом – користуватись у нашому краї почали 47 років тому. У травні 1961-го в Сарнах запрацювала перша дільниця, підпорядкована виробничому управлінню «Рівнегаз». Тоді привезли в місто перші 20 газобалонних установок і мешканці райцентру з приємною здивованістю відчули переваги приготування їжі на газовій плиті.

Через п’ятирічку дільниця розрослась до виробничо-експлуатаційної контори «Сарнигаз», що обслуговувала всі північні райони Рівненщини, а також Березнівський і Костопільський, де створили відповідні дільниці газопостачання. Згодом контору перейменували в міжрайонне виробниче управління газового господарства, а з початком прокладання підземних мереж – у 1995 р. – в управління з експлуатації газового господарства.
Як розповів начальник підприємства Зенон Гадевич, великий внесок у розвиток системи газопостачання за роки незалежності держави зробив його попередник Михайло Коваль, який очолював управління з 1978 по 2005 рік. Куточком Європи можна назвати ошатний комплекс сучасних будівель. За короткий строк добудували другий поверх адміністративного корпусу, реконструювали приміщення будівельно-монтажної дільниці та проектної групи, звели просторі складські будівлі. Зміцнилась матеріально-технічна база підрозділів управління, де потрібно - забезпечили комп’ютерами тощо. Не випадково УЕГГ розташоване на північній околиці міста Сарни: адже це об’єкт підвищеної небезпеки.
- Працюю в газопостачальній службі з 1985 року, коли починав з посади слюсаря, потім «підріс» до майстра, начальника служби природного газу, - згадує Зенон Гадевич. – Тоді про нинішні масштаби газифікації населених пунктів тільки мріяли. Тепер голубе паливо газопроводами надходить навіть у віддалені від райцентру села, наприклад Дворець чи Бутейки, а також у 2,5 тисячі осель у Рокитнівському районі. Якщо на початку газифікації в січні 1995 року по трубах газ першими в місті отримували два об’єкти комунальної власності, хлібозавод і три бюджетні організації, то нині нашими послугами користуються 200 комунально-побутових об’єктів, 31 промислове підприємство, 62 бюджетні організації.
У 1996 році кількість газифікованих осель у Сарнах сягнула першої тисячі, протяжність газопроводів - 40 км, нині ж їх 16,5 тисячі, а загальна довжина – майже півтисячі кілометрів. Улітку споживачі використовують 3,5 мільйона кубометрів газу, взимку - до 9 мільйонів!
Щоб безперервно та безаварійно забезпечувати паливом у таких об’ємах споживачів трьох районів, працює низка спеціальних підрозділів УЕГГ. Роботу 109 шкафних газорегулюючих пунктів і 69 станцій захисту газопроводів від корозії забезпечує служба зовнішніх мереж, якою вміло керує Максим Шапірко. Обслуговуванням внутрібудинкових газопроводів, усуненням неполадок і ремонтом займається окрема служба на чолі з Іваном Ковалем, до речі, сином колишнього керівника управління - гідним продовжувачем династії газовиків. Процес підведення газу до будинків чи квартир – прерогатива будівельно-монтажної дільниці під керівницт-вом старшого майстра Миколи Шапірка. А цілодобово дбає про безпечне користування голубим паливом аварійно-диспетчерська служба, де начальником Володимир Головей. Її фахівці щодня по декілька разів спішать на виклики абонентів. Широка мережа газопостачання для ефективного обслуговування потребує транспортних засобів. Цією ділянкою роботи займається автотранспортна служба на чолі з механіком Василем Жабчиком.
Чимало жителів районів ще користуються зрідженим газом, для чого в управлінні працює окрема служба. Щомісяця вона реалізовує 30 тонн такого палива. Очолює підрозділ майстер Петро Вакулко. Численні розрахунки за спожитий газ із абонентами сумлінно проводить група обліку під керівництвом Лесі Івах. Добрих слів заслуговує і копітка старанна праця бухгалтерії, зокрема головного бухгалтера Валентини Мельник.
14 сіл нашого району та 5 Рокитнівського сьогодні газифіковані. В перспективних планах – подальше розширення газифікації населених пунктів. Так, за словами Зенона Гадевича, невдовзі треба прокласти газові мережі в Кричильську, Чемерному, Вирах, Карпилівці.
- Разом з тим, не зайвим буде нагадати про раціональне використання, своєчасну оплату за спожите паливо, і, звичайно, техніку безпеки під час користування. Благо цивілізації потребує уважного ставлення до себе. Віриться, що з економічним піднесенням держави газопроводи сягнуть у всі села Полісся, - підсумував розповідь керівник управління з експлуатації газового господарства.
Зенон Гадевич надіється на це й щиро вітає колег і земляків зі святом Незалежності, зичить добра, благополуччя та здійснення найсміливіших планів, добрих починань у молодій самостійній Україні.

Схожі матеріали

Минулого тижня в ДП «Клесівське лісове господарство» розпочали масштабні роботи з посадки лісу, а відтак у краї стартувала Всеукраїнська акція «...
- Впевнений головний лісничий Сарненського держлісгоспу Василь Глабець. Хоча оголошена Президентом України Весняна толока з озеленення благоустрою та...
Електроенергією щоденно користуються майже всі жителі району. Тож навіть короткочасне її вимкнення сприймається як надзвичайна подія. Колектив...
Селищенський гранітний кар’єр - один з найбільших у регіоні. Не так давно тут функціонувало підприємство з виробництва щебеню «Гранітас». Тоді почало...
Навколо ТзОВ «Сарненський завод високовольтних опор» точаться чутки та здогадки, не вщухають дебати, а де-хто навіть уникає пройтися по вул. 17...