Опубліковано Анатолій Кардаш
Фото Василя СОСЮКА.
Такий лейтмотив святкування 17 річниці
Незалежності держави, що відбулося в Сарнах минулої неділі
Сімнадцять років – мало чи багато, аби розбудувати Україну та досягти європейських стандартів життя громадян? У масштабі історичного розвитку - то мить, однак за цей же час виросло нове покоління українців, які усвідомлюють себе громадянами молодої держави, прагнуть знати її минуле та майбутнє.
святкування – це не тільки відпочинок і веселощі, а й плани, спогади, роздуми щодо історії, завтрашнього дня рідної землі.
У райцентрі урочистості розпочались подячним молебнем у Свято-Покровському кафедральному соборі. Богослужіння провів архієпископ Сарненський і Поліський владика Анатолій. У зверненні до ке-рівників району та міста, присутніх у храмі громадян він сказав, що церква разом з народом відзначає День Незалежності України, закликав усіх бути терпеливими на шляху до істини, творити добро, побажав миру, злагоди, щастя. Владика Анатолій освятив великий Державний прапор України. Завершився молебень виконанням пісні «Многая літа».
Відтак від собору велелюдне зібрання жителів і гостей міста святковою колоною рушає вулицею Широкою до центральної площі. Попереду урочистої ходи крокують юнаки в національному вбранні з державними символами України: тризубом на великому щиті, синьо-жовтим прапором і стягом Сарненського району. За ними 12 дівчат несуть вишиті рушники з літерами, що разом складають гасло: «Слава Україні!». Маршові мелодії грає зразковий дитячий духовий оркестр гостей із селища Смига Дубенського району. Чітким строєм ідуть у колоні військовослужбовці місцевого гарнізону. Майорять десятки синьо-жовтих прапорів, що несуть учасники ходи.
На центральній площі, куди прибуває колона, святково прикрашена сцена. На ній четверо культпра-цівників виголошують поетичний пролог до відзначення знаменної дати. За ними ведучі Наталія Чорна та Вадим Бублій починають урочистості щирими вітаннями з річницею Незалежності України. Звучать схвильовані слова: «День народження країни – це свято, що уособлює багатовікові мрії народу, його нетлінні традиції, прагнення до волі та незалежності, бажання йти далі у своєму розвитку. Нам випала історична місія здійснювати мрію багатьох поколінь наших предків – бути господарями на своїй багатій і щедрій землі, плекати та прикрашати її працею, у добробуті, безпеці та злагоді ростити дітей».
Затим відкриває свято та виступає голова райдержадміністрації Петро Рухер. Він каже, що сьогодні, відзначаючи день народження держави, вшановуємо десятки поколінь українців, які здобували незалежність Вітчизни. Не може бути закутком імперії велика земля, що дала світу Трипільську культуру, першу в Європі козацьку республіку – Запорізьку Січ, першу демократичну Конституцію Пилипа Орлика, геніальних письменників. Україна пережила дві світові війни, три голодомори, штучно створені на родючих землях, наругу над своєюмовою та культурою. Але народ вистояв, здобув волю. Маємо історичний шанс стати заможною, розвинутою демократичною європейською державою. І щоб не втратити його, як закликав і Президент України Віктор Ющенко, треба припинити політичне протистояння, а спільно працювати для України, добробуту всіх її громадян. Бо не мають політичного забарвлення високі ціни на товари першої необхідності чи найвища в Європі інфляція, погані дороги чи низька якість більшості послуг населенню. Тож, вважає Петро Рухер, повинні об’єднатися та мобілізувати всі можливості заради розквіту держави, її світлого майбутнього.
Заступник голови райради Олексій Прозапас у своїй промові згадав тернистий шлях народу до омріяної незалежності й те, що зроблено за минулі 17 років. Щоб розвивалась Україна, кожен має долучитися до сумлінної праці з її розбудови. Від імені депутатів, апарату районної ради висловив вітання землякам і закінчив виступ гаслом «Слава Україні!».
За дорученням депутатів обласної ради та її керівника Олександра Данильчука присутніх тепло привітав Олександр Юркевич. А міський голова Леонтій Ніколайчук наголосив на тому, що від кожного українця залежить, чи буде держава міцною та заможною. Адже нам належить плекати зерно, посіяне попередниками, щоб нащадкам залишити розвинуту й багату країну.
Ведучі поетичними рядками нагадують про споконвічну шану на Поліссі працелюбних людей, які примножують славу краю. І з нагоди 17 річниці Незалежності України Почесними грамотами та матеріальними винагородами влада відзначає працю кращих трудівників різних галузей економіки та соціальної сфери району. Так, Почесною грамотою облдержадміністрації нагороджений директор ДП «Клесівське лісове господарство» Михайло Ониськевич. Такі ж відзнаки райдержадміністрації та райради отримали тридцять два жителі району. Серед нагороджених - майстер зміни ВАТ «Сарненський хлібозавод» Марія Біляченко, приватний підприємець Станіслав Мичка, верстатниця цеху ДП «Клесівський лісгосп» Наталія Жигадло, лікар-лаборант ЦРЛ Марія Файфура, завідуюча ФАПом села Бутейки Марія Кокора, викладачі педколеджу Катерина Михальська й аграрного ліцею Тетяна Гриневич, директор БК «Залізничник» Світлана Галушко, керівник ДЮСШ «Колос» Василь Пістоль, майор міліції Ігор Магрело, комбайнер СГПП «Маяк» Федір Цюзь, стрільський сільський голова Ганна Гега й інші.
Під мелодію шевченкового «Заповіту» вшановують великих українців покладанням квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку, меморіальних дошок Михайлу Грушевському та В’ячеславу Чорноволу.
Другу частину свята продовжили почесні гості - музиканти зразкового дитячого духового оркестру із с. Смига Дубенського району, запрошені в Сарни за сприяння голови РДА Петра Рухера. Художній керівник і директор гурту Василь Гайдайчук разом з дружиною Галиною створили унікальний музичний колектив, у складі якого майже сто юних виконавців. У Сарни вони прибули двома автобусами «Ікарус», взяли участь в урочистій ході, а потім подарували присутнім на площі чудовий концерт. Сарненці та гості міста із задоволенням прослухали твори як з класичного репертуару, так і популярні сучасні мелодії. До слова, колектив оркестру виступав на багатьох сценах Києва, у Польщі й навіть на найвищій горі України Говерлі. І ось, на День Незалежності України, юні музиканти приїхали в Сарни. Петро Рухер подякував їм за гарний концерт. А на знак поваги подружжю Гайдайчуків та їх вихованцям вручили пишний коровай на рушнику.
Гурт естрадної музики «Чорні черешні» майстерно виконав низку пісень, у тому числі на патріотичну тематику. Художній керівник колективу Юрій Поліщук сказав, що йому довелось побувати з концертами не тільки у великих містах України, а й у європейських країнах. Гурт отримав відзнаки на міжнародних і всеукраїнських фестивалях естрадної музики, зокрема був лауреатом «Тараса Бульби» в Дубні. А в Сарнах виступає не вперше. Гастролі в нашому місті, за словами Юрія, запам’ятались вдячністю аудиторії, її особливим, захоплюючим сприйняттями творчої манери та змісту пісенного репертуару «Чорних черешень».
У програмі святкування запланували й виставку робіт умільців із населених пунктів району під відкритим небом, у сквері. Однак у зв’язку з хмарною погодою та можли-вістю дощу, її перенесли у фойє міської ради. Тут зібрали різнобарв’я вишиванок, скульптур та інших виробів з дерева. Клесівські умільці, зокрема, представили вироби з бурштину, з Кузьмівки та Чемерного – гарні вишиті сорочки, зі Степаня – козакини тощо. Працівники Сарненського історико-етнографічного музею підготували змістовну фотовиставку з життя району у 2006-2008 роках місцевого фотомайстра Василя Сосюка. І досвідчений митець Василь Познік теж виставив свої нові цікаві роботи.
Розважальні заходи святкового дня тривали до пізнього вечора. А о 22.00 небо над містом освітили красиві вогні феєрверку.