Back to top

У вечірній школі скоро… сесія

000020.jpg

Фото Василя Сосюка.

Заснована в 1954-ому, школа робітничої молоді спочатку призначалася для здобуття середньої освіти трудівниками заводів, фабрик, які приходили на уроки після роботи. Відома в народі як заклад ліквідації безграмотності післявоєнного покоління, вона з честю виконала свою місію. Але не відійшла в небуття, хоча таке й планувалось у 90-х роках минулого століття.

Нинішній директор Володимир Баранов розповів, що тоді й учителів «вечірки» вже розподіляли по інших педколективах міста. Утім, попри економічну кризу, гіперінфляцію та прагнення скоротити видатки на освіту, вдалося переконати владу зберегти таку форму здобуття знань дорослими жителями краю. Час не тільки підтвердив цю потребу, а й те, що з роками вона не втрачає актуальності. У загальноосвітній вечірній (заочній) школі ІІІ ступеня тепер навчаються 657 учнів, і, що важливо, кількість бажаючих постійно зростає.
- У Сарнах - центральна частина закладу, - каже Володимир Мефодійович. – Тут є п’ять класів, а ще в районі в сільських школах діють п’ять навчально-консультаційних пунктів: Ясногірці, Клесові, Цепцевичах, Коросту та Катеринівці, на території виправної колонії. Надходять чимало прохань відкрити такі ж пункти в Степані й Тинному. Заочна форма навчання, яка, до речі, поширена в європейських країнах, має перспективу. Думаю, що через рік-два число наших учнів перевищить тисячу. Це той контингент дорослої молоді, який на власному гіркому досвіді переконався, що без середньої осві-ти на хорошу постійну роботу не влаштуєшся.
Отож розклад занять, заліків, іспитів на сесіях тут складають з урахуванням періодів зайнятості учнів. Ті, звичайно, влітку масово відправляються на заробітки. До жовтня треба закінчити збирання врожаю на городах, а відтак – їхати на екзамена-ційну сесію. Екзамени проводять восени та весною, в березні-квітні. Крім того, у міжсесійний період вихованці школи мають змогу відвідувати заняття по суботах і приходити на індивідуальні консультації з різних предметів щоденно, після обіду.
Учнів орієнтують, насамперед, на самостійне опанування знань. Однак вони займаються з викладачами на парах, готуються до занять, іспитів, як студенти вузів. Власне, більшість з них сідають за шкільні парти, щоб за два роки отримати атестат і вступити до вищого навчального закладу. Багато випускників «вечірки» продовжили освіту в Національному університеті водного господарства і водокористування, університеті розвитку людини «Україна», вузах системи МВС, коледжах.
У Сарненську загальноосвітню вечірню (заочну) школу приїздять вчитись юнаки та дівчата і з Дубровицького, Рокитнівського, Володимирецького районів. Класи заповнені, причому всі без винятку дотримують зразкову дисципліну. У перерві між парами – цікаве спілкування. Розповіді про перипетії заробітчанства, уроки життя, що не проходять марно для кожної самостійної людини.
Особливий учнівський контингент у Катеринівській виправній колонії. На її території в просторих, обладнаних усім необхідним класах, які, крім решіток на вікнах, нічим не відрізняються від звичайних, займаються дві сотні молодих людей. І ними опікується директор школи. За його словами, злочинність у державі помолодшала й середній вік переважної більшості засуджених 25-30 років. Майже половина з них прибуває до місця відбування покарання без середньої освіти. До викладання в межах ВК-46 допускають тільки педагогів-чоловіків. Нерідко їх підопічні, залучившись до занять, стають на шлях виправлення і за зразкову поведінку заслуговують дострокового звільнення ще до закінчення школи. Тож на чергову сесію приїжджають у Сарни вільними людьми з рідних домівок Івано-Франківська, Києва чи Кузнецовська. Як і всі інші випускники, після здачі останніх іспитів отримують свідоцтво про повну середню освіту єдиного зразка. Всього ж минулого навчального року атестати вручили 292 особам.
Навчальний процес успішно забезпечує колектив дос-відчених учителів. Основних викладачів у закладі 12, ще півсотні – сумісників. Володимир Баранов задоволений рівнем викладання колег, їх високою кваліфікацією. Наприклад, звання «Старший вчитель» має біолог Галина Жидова, спеціалістами 1 категорії є математик Петро Карпович, фізик Анатолій Артюх, історик Тетяна Кишенко, словесник Віра Рижа й інші. Вони гідно продовжують педагогічні традиції закладу, прийняті від ветеранів, які нині на заслуженому відпочинку. У школі глибоко поважають цих сивочолих сіячів мудрого й вічного – вчителів математики Ольгу Магрело, Галину Івчук, зарубіжної літератури Любов Сарнавську, пам’ятають покійних Розу Пекарник, Максима Пупка. Понад три десятиліття сумлінно трудиться діловод Надія Гега.
Володимир Баранов вдячний колективу за самовіддану працю як за вчительським столом, так і під час поїздок у села в консультпункти, де вони кваліфіковано допомагають й учням, й учителям-сумісникам успі-шно виконувати навчальні програми в аудиторії дорослих людей, а також за робітничий труд під час поточного ремонту закладу. Ще радує керівника те, що відділ освіти, райдержадміністрація приділяють належну увагу зміцненню матеріальної бази школи. Завдяки їх сприянню зробили євроремонт приміщень, формують комп’ютерний клас. Імідж лікбезу для дорослих – у минулому, тепер загальноосвітня вечірня (заочна) школа стала закладом з підготовки майбутніх студентів вузів, запровадивши аналогічну форму навчання, а в широкому розумінні – мостом у світ науки й здобуття найрізноманітніших професій для сотень і тисяч молодих жителів Поліського краю.

Схожі матеріали

На узбіччі автодороги Сарни-Кам’яне-Случанське, за чотири кілометри від районного центру, у лісі поміж високих сосен-красунь розташована Чудельська...
17 дітей навчається в одній з найменших шкіл району – Уголецькій початковій, з них шестеро – з сусіднього Убережа. Цьогоріч виповнилось півстоліття,...
Найменша в районі школа є окрасою й гордістю села Вже при в‘їзді в Обірки привертає увагу невелика ошатна будівля з розкішними клумбами та...

Урочисте відкриття спортивного залу ліцею «Лідер» стало частиною традиційного свята закладу нового типу<!--break-->  

До «Лідера» прибули...

виграли учасники екологічного клубу «Паросток» Щороку екологічні проблеми набувають все більшої актуальності. Пізнаючи їх, учні та студенти стають...