Опубліковано СН
«Як це так: протигрипозні препарати в аптеках стали гострим дефіцитом, а їх народні замінники дорожчають мало не щодня?» - обурюються люди, особливо старшого віку.
Їх почуття зрозумілі – досить побувати в аптеці, магазині чи на ринку, де ціна кілограма часнику з початку тижня зросла з 25 до 35 гривень, лимонів - до 25 грн., цибулі - до 4 грн. Це продукти, які медики рекомендують вживати побільше, аби запобігти захворюванню на грип. Торговці пояснюють, що ціни підняли оптовики, побачивши раптове збільшення попиту. Наприклад, у супермаркеті «Вопак» тижневий запас лимонів (півтора центнера!) в кінці минулого тижня розкупили за день. Щоб наповнити прилавки південними фруктами, на базі запропонували вже нову, значно вищу ціну. В адміністрації райспоживспілки запевнили в незмінності власних націнок на ті ж лимони чи інші ходові товари в мережі магазинів, розташованих у селах району. Але ж яка буде завтра оптова ціна, поки що невідомо навіть кооператорам, відпові-дальним за поповнення асортименту продовольчих товарів.
Особливе емоційне напруження панує і серед покупців медичних препаратів в аптеках. Марлевих пов’язок ніде не купиш. Немає й інших багатьох дієвих профілактичних засобів. Сто флаконів амізону, завезених у неділю в аптеку № 11 у райцентрі, вистачило до обіду наступного дня. В інших закладах міста на запитання, чи є він у продажу, відповідь одна: «Немає!». Ліки проти простудних захворювань швидко розбирають, адже кількість хворих не зменшується. В одній з аптек працівниця так прокоментувала ситуацію: «Телефони з проханнями дати ліків розриваються. Радимо поспішати й брати те, що ще є, бо все розкуповують дуже швидко, й поки говоримо, який ще залишився в нас препарат, то полиці з ним моментально порожніють». Не дивно почути в аптечних чергах нарікання, мовляв, куди дивиться влада, чому навіть пов’язки стали дефіцитом, що провокує різке подорожчання. Зрештою, чому їх пошиття не організувати в районі, а чекати поставок бозна-звідки? Й невідомо скільки часу? Принаймні, вчора в продажу пов’язок не було.
Відтак епідемія грипу – біда, що торкнулась сотень жителів району. Водночас це екзамен на здатність спільно протистояти інфекційній хворобі, на професіоналізм і моральність усіх, хто матеріально чи організаційно забезпечує населення засобами протидії недузі, будь-то звичайний часник чи дефіцитні ліки іноземного виробництва.
Анатолій Петрук.