Back to top

Слово, мовлене в ефірі

Цьогоріч сфера радіомовлення України відзначає 85-річчя з дня першого виходу передачі з Харкова (відбулося це 16 листопада 1924 року). Почесно, що Україна (тоді в складі СРСР) увійшла в десятку країн-першопрохідців ефіру.

Перша у світі радіомовна станція заговорила 2 листопада 1920 року в США. Далі ефір дуже швидко зазвучав різними мовами: грудень 1921 – Франція, 14 січня 1922 – Великобританія, жовтень 1923 – Німеччина, літо 1924 – Італія. Хоча радіосигнали передавали ще раніше, понад 110 років тому, за допомогою азбуки Морзе.
Історія радіомовлення на Рівненському Поліссі сягає радянської доби. Ще в 60-х роках минулого століття журналісти районних часописів успішно організовували місцеве мовлення по 15 хвилин три рази на тиждень для подачі інформації про події, озвучення різноманітних повідомлень, оголошень. Непересічною постаттю в організації цієї справи на Сарненщині була Тетяна Ваганова (нині на заслуженому відпочинку). Вона значною мірою сприяла популяризації місцевого мовлення, набула авторитету як кращий працівник ЗМІ, мала численні нагороди й визнання. А вже на межі 90-х років повсюди в райцентрах почали створювати районні редакції проводового мовлення, які організовували діяльність згідно з ліцензіями Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення.
Свою історію редакція районного радіо відлічує від 31 жовтня 1997 року, коли рішенням районної ради затвердили статут. З того часу ця галузь на Сарненщині та й Рівненському Поліссі зазнала кардинальних змін. Зокрема аналогові технічні засоби витіснили цифрові. Технології виготовлення аудіопродукту значно вдосконалили якість звучання передач. Розвивався й творчий потенціал. На початку редакцію районного радіо представляла одна особа – головний редактор. З весни 1999 року функціонуванню та розвитку галузі прислужилася Наталія Ткачук. Тепер ні слухачі, ні колектив не можуть уявити місцевого мовлення без її барвистого, неповторного голосу.
Якщо на початку виконували здебільшого інформаційну функцію, то на межі тисячоліть, з літа 1999-го, почали виходити вітальні випуски, передачі для дітей і молоді. У подальшому значну роль відіграла діяльність студії дитячої та молодіжної творчості «Слово і час». Зазвучали десятки юних голосів вихованців дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів, а також педагогічного коледжу. З’явились передачі «Барвистий світ» для дітей і «Ровесник» для молоді. Саме тоді вперше почули голос Юрія Прозапаса, який влився в колектив після служби в Збройних силах України восени 2006 року. Число працівників радіомовлення буде поповнюватись, тож молоді люди, яких цікавить радіо-журналістика, можуть пов’язати з цією сферою своє майбутнє. Численні грамоти та подяки від представництв влади області, району й міста свідчать про хорошу, злагоджену роботу колективу, на який покладено відповідальність за оперативне, різнобічне та правдиве висвітлення життєдіяльності краю.
Суспільно-значимі процеси в державі проходять не завжди за написаними правилами. Багато цінних, гарних набутків попередніх поколінь зазнають руйнації. На жаль, це невідворотно впливає на зменшення кількості радіоточок проводового мовлення. А значить, меншає аудиторія його слухачів. Так, за час незалежності України, з початку 1990-х років (за даними РНБОУ), їх залишилось 5 млн. з 19. За даними Рівненської філії ВАТ «Укртелеком», на Рівненщині щороку зникає по сто тисяч радіоточок. У найбільшому в області Сарненському районі їх було майже двадцять тисяч, а нині трохи більше чотирьох. З болем спосте-рігаємо за знищенням найдоступнішого й найпрофесійнішого електронного засобу масової інформації в Україні, що працює на засадах державотворення.
Тривога й уболівання за галузь повела радіожурналістів шляхами пошуку новітньої форми поширення радіо-продукту. Десятки відвідин Національної ради України з питань телебачення й радіомовлення, представництв частотного нагляду, інших інстанцій, що консультують, погоджують документи на право діяльності в медійній сфері, довгі й важкі етапи формальних і технічних приготувань увінчалися успіхом: на частоті 106.6 Fm зазвучало радіо рідного краю, назване словом «Полісся», що уособлює приналежність до наймальовничішої території на мапі держави, вміщує в собі зелений розмай лісів і блакить синьооких озер, доброзичливість і привітність простих працелюбних людей – поліщуків. Згідно з рішенням Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення від 26 березня 2006 року КП ТРК «Полісся» отримало перемогу в конкурсі на ефір-не мовлення на частоті 106.6 Fm, що була прорахована по вежі висотою 110 метрів у місті Дубровиця. У зоні поширення сигналу, крім Сарненського, - Березнівський, Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський, Рокитнівський райони. Перший ефір відбувся 1 липня 2006 року. Програмним директором нового електронного ЗМІ став досвідчений фахівець у галузі музичних технологій Едуард Раковець. Саме він планував і реалізував облаштування студій, введення в дію технічних засобів. А вихід в ефір передач з радіорелейної вежі, що в Дубровиці, на засадах ентузіазму, не отримуючи жодної копійки за роботу, забезпечив спеціаліст радіотелевізійного передавального центру Олександр Пачков.
ТРК «Полісся» все ще на початковій стадії свого розвитку. Хоча формат наповнення радіовипусків визначено. Перша його складова – виключно сучасна українська музика, різних стилів і напрямків (від поп- і диско - до року й техно), музичних поколінь, «розкручених» і зовсім молодих груп. Друга – програми. Невеликим творчим колективом намагаємось створювати передачі для тих, кому не байдуже, як проходить життя в рідному краї, які прагнуть долучитися до державотворчих процесів і переймаються проблемами духовності й моралі.
У червні ц. р. за результатами творчого конкурсу, який проводить обласна організація Національної спілки журналістів України, творчі доробки колективу відзначено в номінації «Краще радіо 2009 року». Це додає впевненості, що в подальшому сфера діяльності електронних ЗМІ на території північних районів Рівненщини має перспективи для розвитку та розширення. Особливу роль мають відіграти непересічні особистості, небайдужі до перебігу суспільних процесів у рідному краї. Адже Сарненщина – єдиний на Рівненщині район, що має власне Fm-мовлення. Це можливість поширювати інформацію не лише для культурної, інтелектуальної сфери, а й виробничого потенціалу, підприємливих людей. Запрошуємо до співпраці на засадах втілення комерційних проектів чи творчого партнерства. Як, приміром, відбувається випуск передач «Ліси По-лісся», матеріали до яких готуємо спільно з державними лісогосподарськими підприємствами краю. Чи проект духовного просвітництва «Дорога до храму», що виходить за сприяння корпорації «Братерство без кордонів». Також будь-яка господарююча структура може стати партнером виходу однієї з тематичних передач, які вже звучать в ефірі чи можуть бути створені. Надзвичайно результативною є співпраця з відділами освіти, культури, охорони здоров’я райдержадміністрації, що дає можливість для підготовки низки творчих проектів, направлених на популяризацію найбільших цінностей, які має край, його славних людей та їх мистецьких і трудових набутків.
З нагоди ювілейної дати в історії радіомовлення України та професійного свята щиросердечно дякую колективу, авторам і ведучим тематичних випусків, усім причетним до створення передач, їх технічного забезпечення озвучення за самовіддану,подвижницьку, натхненну працю.

Віра ШАШУК.

Новини: 

Схожі матеріали

З року в рік 26 квітня, коли буяє весна, а пташки радують милозвучним щебетом, в Україні відзначають роковини найстрашнішої техногенної катастрофи...
До ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в 1986-му та наступних роках залучали сотні тисяч робітників з України й інших республік тодішнього...
Україна має давні історичні витоки ідеї демократизації. Якщо згадати часи Київської Русі, коли на віче укладалися договори між князем і народом,...
Літнього ранку 22 червня 1941 року полум’я війни, що вже вирувало в Західній Європі, перекинулося і на територію колишнього Радянського Союзу. На...
22 роки - багато це чи мало? Якщо рахувати від тої страшної ночі 26 квітня 1986 року, то дуже багато. Адже за час, що минув, у світі відбулися великі...