Back to top

У Гусках солов’ї не дають спати…

Фото Едуарда Колядича. 

Якось, проїжджаючи в журналістських справах околицями с. Кам’яне-Случанське, звернули увагу на знак з назвою хутора Гуски. Та за клопотами так туди й не потрапили. А коли поїхали, то дізнались, що це вже не хутір, а частина села. За словами старожилів, носить він таку назву тому, що колись на цьому місці панночка залишила гуску, з якою втікала від татар. <!--break-->

Як же живуть тут люди без магазину, школи, фельдшерсько-акушерського пункту? Розпитали про це в тих небагатьох мешканців, які лишились. Колись у Гусках було більше населення, зараз зосталось чотири родини. Серед них Петровчуки. Ще з вулиці зрозуміли, що прийшли до добрих господарів. У дворі стоять дві великі машини, трактор, бігають кури з індиками, чотири собаки. Хазяїна Михайла вдома не застали: працював у полі. А газдиня Зоя поралась на подвір’ї. Гостинно запросила до оселі, приємно вразили чистота й кімнатні рослини, які є всюди. Жінка не корінна жителька, вийшла сюди заміж. Каже, що спочатку трохи незвично було, та, побачивши мальовничу природу, подихавши чистим повітрям, зрозуміла, що кращого місця на землі не знайти.
- Наш хутір таким і не назвеш, - розказує Зоя, - скоріше це база відпочинку. Адже щойно на вулиці потепліє, то молодь з Кам’яне-Случанського й сусідніх сіл з’їжджається до нас. Навіть не можу передати словами, яка тут краса, особливо коли зацвітуть липи, приємний аромат так і манить до себе. А солов’ї як співають… Уночі часом навіть заснути не можна від їх мелодійного тьохкання.
Далі провела до хліва, аби показати господарство. А воно в них чималеньке: дві корови, семеро свиней.
- Маємо багато худоби й поля, - втручається в розмову син Михайло, - адже завдяки цьому й живемо, до магазину ходимо дуже рідко, бо далеко. Хліб печуть мама з дружиною. І повірте, нічим не гірший від купованого, швидше навпаки. І картопля в нас своя, у цьому році посадили її 80 соток. Тож голодувати не будемо.
Ще Петровчуки, та й решта жителів Гусок, ходять до лісу, який за сто метрів від будинків. Та не відпочивати, а за чорницями, грибами. Улітку ніхто без роботи не сидить. Зимою також гав не ловлять. Кожен зайнятий своєю справою. Зоя вишиває, Михайло з лози виготовляє плетені вироби, адже свого часу закінчив Сарненське ВПУ-22, там і навчився цьому ремеслу. Невістка бавиться з первістком Дениском. А хазяїн іде до лісу. На свята родина чекає гостей, їх завжди чимало. Адже Зоя має 9 братів і сестер. Тож і приїжджають зі своїми сім’ями і погостювати, і відпочити.
Найстарша мешканка цієї місцини - Віра Петровчук. Цьогоріч їй виповниться 83 роки. Зараз жінка мешкає сама в убогій хаті, хоч і вигодувала чотирьох синів. Батьки бабусі - одні з перших жителів хутора. Пригадує, як колись його називали Гайовою. Через гарну природу. Віра Ігнатівна, хоч уже й у літах і недочуває, та при здоровій пам’яті. Ніколи не забуде війну, як спалили їхню хату, як ховалась з мамою в лісі, а та прикривала її собою від куль. Не мали де жити, тож самі звели з гілок хатину. А оскільки була зима й холод, то палили багаття прямо в ній, щоб хоч якось зігрітись.
Коли вийшла заміж, мала велике господарство. Тримала аж 15 корів. Картоплі садили багато, понад гектар, та не так, як зараз, під трактор, а лопатою. Ця сім’я завжди користувалась повагою серед людей. Підтвердженням цьому є й лелеки, які оселились на даху хліва. Кажуть, що ці птахи гніздяться тільки в добрих людей. Жінка пригадує, як якось лелечиха зникла, покинувши маленьких пташенят, які ще навіть їсти не вміли. То Віра їх годувала з рук. Скільки то було радості, коли вони піднялися в небо й кружляли над подвір’ям.
Нині бабуся рада кожному вхожому в хату, бо ж самій сумно, нема з ким і словом перемовитись.
- Часом сяду й співаю, - розказує, плачучи. - Дуже вже люблю цю справу. Чоловік і покохав мене за голос. Якось почув, як заводила з дівчатами, й сказав: «Будеш моєю дружиною».
Сини Віри Петровчук пороз’їжджались, хто куди. Гордиться ними, адже виховувала чесними, мудрими, завжди готовими прийти на допомогу. Приміром, Микола служив у Афганістані. Ризикував життям заради спокою чужої країни. Ще один, Петро, мешкає в Сарнах, часто навідується до мами, якій уже важко обходитися без сторонньої допомоги. А Віктор і Сергій - у Кам’яне-Случанському з сім’ями, роботи не мають, тож тяжко працюють у полі. Сергій хоче повернутись у батьківський дім, добудовує хату, робить ремонт. Подобається йому тут.
Крокуємо Гусками далі. В очі впадає акуратний біленький будиночок. А на городі жіночка з сапкою. Це Софія Лотоцька. Мешкає тут уже 36 років. Одружилася з Василем Овдійчуком і перейшла до нього. Усе життя тяжко працювала на будівництві в Сарнах у ПМК-6 й ПМК-2. Її сусіди, Галина й Анатолій Шавлові, також гарні господарі. Виростили четверо діточок, донька Наталія, на жаль, загинула на заробітках. Ще одна, Юлія, працює в Київській області. Жанна - перукар, закінчила Сарненське ВПУ-22 й працює вдома, тож на хуторі є власний майстер. Син Дмитро ходить до школи в Кам’яне-Случанське. Та хлопець не жаліється, каже, що корисно долати декілька кілометрів у день. Чоловік Анатолій працює лісником. А сама господиня їздить на заробітки, адже роботи в селі немає. Вона корінна мешканка, а її супутник життя - з Вирів. Не пішла, як зазвичай, жити до нього, а навпаки, забрала до себе. Бо не хотіла їхати з такого красивого місця. Як і всі хуторяни, сім’я тримає велике господарство. А ще розводять кролів, зараз у них 5 самиць, і в кожної потомство.
Ось такий він, хутір Гуски, де немає викидів і шуму, де солов’ї не дають спати…
 

Наталія ДЕМЧУК. 

Схожі матеріали

Рівна, як скло, дорога з твердим покриттям, дорожніми розміткою та знаками веде до села Убереж. Хати - а в селі налічується 23 двори - розкидані...
Шосейна дорога стрічкою в’ється поміж смарагдових сосен і ялин. Деінде серед духмяної трави ховаються апетитні сироїжки. А вдалині, між дерев,...
З глибини минулого Перша згадка про село датується XVІ століттям. А в легенді, яку записала з вуст односельця Андрія Хращевського місцева...
Обсипана багрянцем опалого листя бруківка, якою їхали до Карасина понад годину, здавалось, не закінчиться ніколи. Нерукотворну красу має ця віддалена...
За майже 40 км від районного центру, на березі мальовничої річки Горинь, розкинулось славне село Корост. Уже при в’їзді очі милують ошатні...