Back to top

Доля і слава рідного міста

Переможці конкурсу в номінації "Зразкове утримання будинку та присадибної ділянки".
Фото автора. 

Урочистості з нагоди 125-літнього ювілею заснування міста Сарни відбулись минулої п’ятниці в районному Будинку культури. Щирими словами привітали земляків керівники міської, районної, обласної влади, гості з Білорусі, а піснями – кращі аматори сцени ріднокраю та знамениті артисти України.

Сотні сарненців і гостей, проходячи до зали, зупинялись перед розгорнутою у фойє фотовиставкою «Історія міста мого». На рідкісних знімках – миттєвості подій минулого Сарн, відомі особистості, які в різні періоди побували, жили чи воювали на Поліській землі, трудівники потужних промислових під-приємств, що з роками виросли на колишньому полустанку щойно прокладеної залізниці.
Піднесено полинула мелодія «Сарненського вальсу», який виконала солістка РБК Жанна Ковлєва, а за нею кружляли в парах юні танцюристи хореографічного гурту «Журавка» (художній керівник Сергій Галушко). Затим присутніх привітали ведучі в національному вбранні Тетяна Юрцевіч й Анатолій Гнітецький, зазначивши, що авторами вальсу є талановиті жителі міста - поетеса Валентина Петренко та композитор Віктор Торчик. «Я люблю тебе, місто, щомиті в повсякденному вирі буття!» – зі сцени виголосили поетичний вступ з творів Тетяни Корнійчук, до них приєдналась з добрими побажаннями дівчинка Калинка, талісман Сарн 2010 року. А відкрив урочистості міський голова Леонтій Ніколайчук. Він нагадав славні й трагічні водночас сторінки історії райцентру з часу заснування та до сьогодення. Саме 2 серпня 1885 року після титанічної праці зі спорудження колії Рівне-Лунінець, під час якої вручну серед боліт будівельники-селяни насипали понад п’ять мільйонів кубометрів грунту, про-йшов перший поїзд через маленьку станцію Сарни. Майже через два десятиліття, з прокладенням ще однієї гілки з Києва на Ковель, тут утворився залізничний вузол, почала бурхливо розвиватись промисловість, збудували перші вулицю, вокзал, що існують і донині. Виступаючий також сказав про відкриття науково-дослідної станції з освоєння боліт у 1914-ому, про події Першої світової війни, зокрема перебування в місті генерала Олексія Брусилова під час організованого ним знаменитого наступу ро-сійської армії на німецькі й австрійські війська. У період революційних збурень у Сарни спецешелоном приїхав уряд УНР, а голова Центральної Ради Михайло Грушевський на станції написав один зі своїх публіцистичних творів «На порозі нової України. Очищення вогнем». Драматичними сторінками в долі райцентру були панування Польщі, 893 дні фашистської окупації та розстріли тисяч невинних людей, бої за визволення міста, в яких загинула майже тисяча воїнів Радянської Армії, та нищівні бомбардування ворожою авіацією залізничного вузла. Три командири дивізій, що тоді билися з фашистами, удостоєні звання «Почесний громадянин міста». Це Митрофан Заїкін, Григорій Сінченко, Георгій Єрьомін. А в мирний час такою ж відзнакою вшанували Георгія Кірпу, міністра транспорту України, за особливий внесок у розбудову краю. На великому мультимедійному проекторі демонструють фото цих та інших відомих особистостей. Міський голова згадав поіменно низку видатних керівників трудових колективів, представників інтелігенції, висловив велику вдячність їм і всім землякам за подвижницьку працю в минулому й нині. Завершив виступ визначенням перспективи Сарн – потужного вузла транспортних сполучень з розвиненою соціальною інфраструктурою та сервісом.
За традицією кращих представників територіальної громади напередодні Дня міста нагородили грамотами, подарунками, їх портрети занесли на Дошку пошани. Керуючий справами міськвиконкому Віктор Бахно оголосив імена тих, хто особливо відзначився в роботі та громадській діяльності. Зокрема керівник фізвиховання педколеджу Сергій Бородавко, маркетолог ВАТ «Сарненський хлібозавод» Інна Войтюк, директор ВПУ-22 Володимир Городнюк, майстер ПМК-81 Сергій Дударик, старший фельдшер невідкладної меддопомоги ЦРЛ Роман Міщур, підприємець Ігор Наумович, завідувачка ДНЗ № 3 Людмила Потапович, співаки Микола Угрин, Леонід Давидюк, баяніст Леонід Деменко.

 

Яскраве, неповторне й велелюдне святкування 125 річниці заснування районного центру розпочалося минулої неділі богослужінням у храмах, де здійснили подячний молебень за здоров’я та благополуччя мешканців територіальної громади від міського голови. Затим масові спортивні та культурні заходи проходили за участю численних гостей на стадіоні, майданчиках, центральних площі та вулицях міста.На стадіоні «Мрія» грали ветерани
Першими започаткували змагання досвідчені ветерани-футболісти з різних міст Рівненщини та білоруського Століна. Отож традиційний турнір має статус міжнародного, а на його відкриття на стадіон «Мрія» прибув міський голова Леонтій Ніколайчук. Він привітав команди-учасниці, кожній вручив святковий коровай. Утім, гра на полі проходила напружено, безкомпромісно. Переможцем став колектив «Авангард-пас» з обласного центру, друге місце – «Лісовода» з Дубровиці, третє – у господарів, а столінці – на четвертій сходинці. Команди отримали диплом відпо-відного ступеня, кращих гравців у п’яти номінаціях відзначили призами. Опісля відбувся матч Кубка ра-йону за вихід у півфінал між сарненським «Олімпом» і «Соколом» з Немович. Господарі впевнено перемогли 2:0. Обидва голи забив Юрій Случик.
Любителі волейболу теж побували на турнірі. А на центральній алеї по вул. Широкій мірялись інтелектуальними силами шахісти. Пізніше там відбулися змагання з гирьового спорту. Двопудову гирю найбільше – 43 рази - однією рукою підняв Євген Патрикей, трохи менше - 41 – Олег Стахов і 35 - Сергій Корінь. Видовищними були й поєдинки юнаків з рукоборства. Тут не було рівних Віктору Никончуку, друге місце виборов Роман Фомін, третє – Олександр Шерстюк.

Атракціони,
виставки, концерти
Багато розваг на площі пропонували дітям організатори атракціонів з Новоград-Волинського. Біля адмінбудинку міської ради провели конкурс малюнків на асфальті. Кращими журі визнало роботи школярок Олесі Сосюк, Людмили Радько, вихованців клубу «Юність» Софії Шемчук, Аріани Жабчик, Жені Євтушок, а також Ольги Царук і Діани Михайлової. У «Караоке» найкраще заспівав студент Назар Куц, а призові місця в Олесі Рокуть і Дмитра Скуратова.
Цікаво пройшла традиційна виставка домашніх тварин. У різних номінаціях відзначили собак Ігоря Вербняка, Надії Вишняк, Оксани Лазарчук. Гарно представили пару хом’ячків Віталій Савінський, черепашку Тортилу – Ірина Кірик, й відразу декілька власних тварин - Софія Шемчук.
Цьогоріч у Сарни привезли свої вироби умільці з Рівного, Косова, що на Івано-Франківщині, Луцька, Новоград-Волинська. Так, директор народної студії декоративно-ужиткового мистецтва Вікторія Кисіленко виставила унікальний набір поліських ляльок з тріпаного льону, одна з яких зроблена в Карасині старожилкою Ганною Куришко. Точені дерев’яні ступки Михайла Назарця, уродженця Сарн, сувеніри з каменю, шкіри Галини та Віктора Макарових, зі скла – Алли Шумовської, кераміки - Валерія Антонова дивували глядачів. Майстер-клас з бісероплетіння показували охочим Тетяна Каранюк і Світлана Лопуга. Знамениті вишиванки й інші художні речі демонструвала Любов Рекевич з Косова. За її словами, вони дуже ціняться за кордоном, нещодавно майстриня побувала на фестивалях в Австрії, Німеччині, Польщі. Її земляк-гончар Валерій Ленартович за кругом показував, як виготовляти горщики з глини. Поряд стояли десятки готових витворів умілих рук. Ковані й інші вироби, зроблені у виправній колонії № 46, теж пропонували оглянути й придбати на центральній алеї міста.
Найбільшу ж виставку продукції представили хлібопекарі під-приємств Сарн, Кузнецовська й Рівного від торгової марки «Рум’янець». Сарненський хлібозавод став одним з головних спонсорів відзначення Дня міста.

Хто до нас приїхав!
«Погляд в історичне минуле» - так називається нова експозиція, урочисто відкрита того ж дня в Сарненському історико-етнографічному музеї. Тут, за доброю традицією, провели фольклорне свято, на якому цьогоріч виступили гурти «Троян» з Люхчі (художній керівник Олексій Жабчик) та юні школярики з Короста – фольклорний колектив «Мазурки» під ке-рівництвом Наталії Банацької. Мальовничі дійства з живим інтересом дивились почесні гості міста. На свято завітали делегації з Польщі на чолі з війтом гміни Длуголенка Агнешкою Лебек, з Білорусі – головою Ошмянської райради Гродненської області Миколою Квятковським, учасник бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, захисник Сарн Іван Малишев з міста Ростов-на-Дону й інші. Раїса Тишкевич провела змістовну екскурсію, ознайомила з фотовиставкою про славне минуле міста. Потім на території експозиції старовинних сільських будівель під відкритим небом відбулись концерти учасників художньої самодіяльності та театралізовані дійства, що відтворюють культурні надбання Українського Полісся.

Шана й пісні –
людям
Кульмінацією святкових заходів стали урочистості на центральній площі під девізом «Хай лунає слава людям на добро!». Розпочали їх традиційним виконанням «Сарненського вальсу» та поетичними вітаннями ведучих Людмили Потапович, Вадима Бублія, а також дівчинки Калинки – талісману міста 2010 року Анни Кулеші. Міський голова Леонтій Ніколайчук закликав усіх конкретними ділами гідно примножувати славні трудові здобутки краю. Позитивні зміни в розвитку галузей виробництва, соціальної сфери відзначив голова РДА Анатолій Остапчук. Висловив вдячність сарненцям за працелюбність, наполегливість, прагнення зробити місто комфортнішим для проживання, гарнішим. Особисто від себе голова райдержадміністрації подарував чотири лавки, що встановлять на алеї по вулиці Широкій. А керівник районної організації Народної партії, депутат облради Олександр Юркевич до святкових вітань і від народного депутата України, керівника лісової галузі держави Миколи Шершуна додав обіцянку спорудити в місті дитячий спортивний майданчик. Побажання добра, успіхів у житті жителям Сарн сказали з трибуни очільник польської делегації Агнешка Лебек, виконавчий директор асоціації міст України Тетяна Грещук, заступник дубровицького міського голови Михайло Карпович, його колега з Володимир-Волинського Лариса Кулікова, президент Волинського ресурсного центру Василь Кашевський, учасник бойових дій, житель Ростова-на-Дону Іван Малишев. Сивочолому захиснику Сарн вручили посвідчення і відзнаку «Гордість міста».
Затим оголосили підсумки конкурсу на краще утримання території Сарн і нагородили його переможців. Подяки та подарунки в номінації «Зразкові будинок і присадибна ділянка» отримала Світлана Антонюк, господарка оселі № 5 по вулиці Червоній, за кращий балкон – Ірина Нікітіна.
За зразкову територію багатоквартирного будинку нагородили голову ОСББ «Авангард-Сарни» Сергія Чернова (вул. Я. Мудрого, 5). Кращими з утримання території адмінбудівель державних закладів визнали районний центр зайнятості (директор Віктор Пацьола), у виробничій сфері – Сарненський лісгосп (керів-ник Сергій Белеля), у сфері торгівлі й громадського харчування – кафе-бар «Журавлина» (власник Емзарі Цінадзе). У номінації «Краща квіткова стрічка» відзначили жительку вул. Щорса, 16 Ларису Павленок, а за проявлені громадські ініціативи – Любов Кухоцьку з тої ж вулиці та Зою Бохер з вул. Яро-слава Мудрого, 1.
Від керівництва торгової марки «Рум’янець» також нагородили групу сумлінних працівників хлібозаводу, вручивши кожному з них грамоти й подарунки.
Екскурси в історію ведучих мережувались з виступами колективів художньої самодіяльності району, солістів. Дарували гарні пісні Микола Угрин під акомпанемент Леоніда Давидюка, дипломанти всеукраїнських фестивалів Юлія Юшко, Юлія Сич, дует Надії Бородавко та Наталії Банацької з Кричильська, гурт «Мазурки» з Короста, тріо РБК у складі Тетяни Юрцевіч, Жанни Ковлєвої, Катерини Давидович, ветеран сцени Едуард Кардаш, хореогра-фічний гурт «Журавка» й інші ентузіасти мистецтва краю. На алеї вулиці Широкої та потім на сцені зачаровував мелодіями муніципальний духовий оркестр з Дубна, учасник фестивалів у Польщі (керівник Павло Штихалюк).
Раптова злива на деякий час перервала святковий концерт. Коли ввечері дощ закінчився, на сцені зазвучали пісні професійних артистів Рівненської філармонії, зокрема дуету «Дуліби» в складі землячок Яни й Галини Куришко. Овації викликали пісні відомого співака зі Львова Остапа Канаки з шоу-балетом і Лілеєю Ваврик.
Завершилось відзначення ювілею пригощанням присутніх великим короваєм від Сарненського хлібозаводу. Першим розрізав-ділив смакоту Леонтій Ніколайчук. Пізно ввечері яскравий феєрверк, освітив небо над містом.

 

Новини: 

Схожі матеріали

Весна завжди довгоочікувана, бо тільки-но земля починає пробуджуватись від зимового сну, до нас приходить прекрасне, неповторне свято жіноцтва й...
Свято в районному Будинку культури з нагоди підбиття підсумків громадсько-політичного рейтингу «Гордість Сарненщини» розпочалося «Сарненським вальсом...
Митний пост «Сарни» утворено в лютому 1993 року. Нині тут працює 20 фахівців. Торік створили три сектори митного оформлення. Через пункт контролю...
Сум і радість одночасно світилися в очах юнаків і дівчат, яких зібрало на центральній площі міста Сарни свято випускного балу. Дощик, що з громом і...
Учора в райдержадміністрації було особливе пожвавлення. Тут відбувалися урочистості з нагоди Дня державної служби. Професія держслужбовця потребує...