Back to top

Від Чатир-дагу до Бахчисараю

вивчали Крим гімназисти
Давно відомо, що найкращий відпочинок - активний. Отож під час літніх канікул група гімназистів, учителів і батьків знайомилась з прекрасним куточком, який чилійський поет Пабло Неруда назвав «орденом на карті світу» - Кримським півостровом.

Крим - це чарівна земля! Кажуть, Бог створив її з гарною посмішкою, з'єднуючи в єдине ціле безкрайні степи і горді вершини кримських гір, чудові пляжі й скелясті уступи Південного берега Криму, який розміщений майже посередині між екватором і Північним полюсом, а в цілому півострів нагадує зелений виноградний листок, що пливе по морській гладі Чорного й Азовського морів.
Наш перший об'єкт - це плато Чатир-даг («гора-шатро» в перекладі з татарської). На схилах зустрічається 57 видів ендемічних рослин, серед них сон-трава, дикі орхідеї. А ще це район карстових печер, де їх відкрито майже 200. Найкращими є Мармурова й Еміне-Баїр-Хосар. Спустились до Мармурової печери, яку спелеологи вважають п’ятою за красою у світі. Її відкрили в 1987 році, довжина ходів близько 2 км, вхід - на висоті 920 м над рівнем моря. Печера прикрашена сталактитами й сталагмітами вапнякового походження. Ознайомились з галереєю Казок, Тигровим ходом, залом Перебудови й багатьма іншими. Температура в печері постійно +9°С.
Наступне знайомство - з горою Демерджі та Долиною привидів. Кам'яні фігури, що утворились внаслідок дії води та вітру, справляють незабутнє враження: чудернацька фантазія природних скульптур від кам'яних глиб до кам'яних мережив. Серед скель можна розгледіти фігури гордих витязів, прекрасних красунь, фантастичних чудовиськ. У перекладі з тюркської Демерджі означає «коваль». З траси Сімферополь-Ялта добре видно кам'яний виступ, місцеві жителі називають його бюстом Катерини II. Подейкують, що він з'явився на Демерджі після того, як Крим відвідала знаменита російська імператриця. Серед царства каменю тут виріс ліс з дуба пухнастого, сосни кримської, глоду, держи-дерева. На відкритих кам'янистих схилах росте груша лохолиста, ялівець колючий, багато квіткових рослин, серед них фіалки, адоніс, сон-трава.
Далі на східних схилах Демерджі помилувались річкою Улу-Узень, на якій шумитьводоспад Джуд-Джур (з татарської - «вода, що падає» над 15-метровою котловиною, зісковзуючи з широкого вапнякового виступу. Цікаво, що водоспад не пересихає навіть улітку, утворює три каскади, біля них - ванни молодості, здоров'я, кохання. І хоча температура води +4°С, але сарненці з задоволенням скупались.
У програму знайомства з Кримом увійшли й цікаві палацово-паркові комплекси, серед них Масандровський палац Олександра III, який називають маленьким Версалем, адже нагадує французькі будови епохи короля Людовіка XIII. Сюди Романови приїжджали на пікніки, і нині парк залишився, мабуть, найтихішим передмістям Ялти. Дивом архітектури XIX ст. вважають Алупкінський палац, де архітектура сходу та заходу зливається в єдину гармонію ліній, пропорцій і кольорів з навколишньою природою. Володарем його був генерал-губернатор Новоросії граф Михайло Воронцов, який дуже багато об’єктів побудував у Криму. Зокрема доріг, які використовують донині. Ми ніби сіли в машину часу й перенеслись у Російську імперію XIX ст. У багатьох кімнатах збереглись справжні інтер'єри та прикраси, багаті колекції картин, предметів ужитково-прикладного мистецтва. Відвідали Блакитну приймальню, робочий кабінет графа М. Воронцова, унікальний зимовий сад з екзотичними рослинами й неповторними скульптурами. Палац оточений чудовим парком, який вважають одним з кращих у Криму. Для озеленення кам'янистих схилів привозили багато ґрунту. Тераси, що спускаються до моря, прикрашені клумбами, фонтанами. У парку зустрічаються сотні рідкісних рослин, серед яких секвоя, араукарія, кедри ліванський і сибірський.
Згадкою про італійське відродження можна назвати Білий Лівадійський палац, літню резиденцію останнього російського імператора Миколи II. Він знаменитий тим, що в 1945 році тут відбулась Ялтинська конференція керівників урядів Радянського Союзу, США та Великобританії. Навколо - старовинний парк, закладений ще в 1835 році, найбільший на Кримському півострові. Тут багато субтропічних місцевих рослин (ялівець, сосна кримська, дуб, бук), але добре почуваються пальми, магнолії…
Ялтинська набережна - головна прикраса Ялти - візитна картка всього південного берегу Криму. Гуляли широкими алеями, насолоджувались безкрайніми морськими просторами, кораблями, побували на алеї знаменитостей.
Екскурсія до Нікітського ботанічного саду, одного з найкращих в Європі, не залишила нікого байдужим. Адже це прекрасний результат співпраці людини з природою. На площі майже 2 тис. га зібрано понад 30 тис. видів рослин. Секвоя, мирт, фейхоа, коркове дерево, пальми, фісташки, бамбукові гаї - лише деякі представники екзотів саду. Тут зібрана унікальна флора зі всіх куточків земної кулі. Помилувались колекцією троянд і кактусів.
Знайомство з головним пасмом Кримських гір продовжилось на плато Ай-Петрі. Висота його 1233 м, звідси відкривається чудовий краєвид на Ялту, Сімеїз, Алупку. Повітря насичене фітонцидами кримських трав, тож дихали на повні груди. Бажаючі скуштували страви татарської кухні, відвідали печеру Трьохглазка, де лід лежить цілий рік, спуск туди досить екстремальний. Піднімались на Ай-Петрі з села Місхор на єдиному в Криму фунікулері. Аналогів йому в Європі немає: протяжність дороги 2980 м, довжина верхньої безопорної ділянки 1670 м, кут підйому 45°. За 15 хвилин піднялись на висоту 1153 м над рівнем моря, відчувши незабутнє враження польоту.
Екскурсія в Севастополь - це відкриття історії. Побували на Сапун-горі, де дізнались про оборону міста в роки Великої Вітчизняної війни, виставку військової техніки тих часів. Гуляли по площі Нахімова, Графській пристані та Приморському бульварі, сфотографувались біля пам'ятника Затопленим кораблям, висота його 17 м, на вершині - бронзовий двоглавий орел, що тримає в дзьобі лавровий вінок і якір. Родзинкою історичного минулого є панорама «Оборона Севастополя в 1854-1855 рр.». Для неї спеціально побудована оригінальна кругла споруда в 1904 році. Автором полотна довжиною 115 м і висотою 14 м став відомий художник-баталіст Ф.А. Рубо. Панорама відображає події 6 червня 1855 року. У цей день захисники Севастополя вперше відбили штурм ворогів. Таких панорам в Україні більше немає. Але Севастополь - це все-таки морський порт, база флоту України та Росії, тож нікого не залишила байдужим морська екскурсія бухтами й дуже було прикро, що 90% кораблів - російські. Подорож в історичне минуле продовжилась у Херсонесі Таврійському, побудованому 2,5 тис. років тому. Побачили залишки старовинного античного театру, храму, винних підвалів. На всій території Херсонесу - сліди колись активного життя мешканців, фундаменти міських садиб.
Продовжилась наша мандрівка екскурсією до Бахчисараю. Тутешній ханський палац (збережена резиденція кримського ханства, якій уже 5 століть) нагадує райський сад. Відвідали покої кримського хана й зал Дивану, зберігся й гаремний комплекс, Великий золотий фонтан сліз. Ханський палац - пам'ятник, єдиний у своєму роді, у нього немає аналогів у світі, це унікальна пам'ятка кримських татар, а також безцінний дар світової культури.
Під час подорожі збагатились і духовно, адже відвідали Фороську церкву Воскресіння Христа, що була побудована в 1890-1892 рр. у пам'ять про чудесне спасіння царської сім'ї під час аварії поїзда. Поклонились святиням цього храму, поставили свічки. Незабутнє враження справив Свято-Успенський монастир, розміщений на околицях Бахчисараю, заснований у ХІІ-ХІІІ ст. Саме тут місцеві жителі знайшли на скелі чудотворну ікону Божої Матері. Хоч куди б намагались перенести образ, він щоразу повертався. І тому тут вирішили побудувати храм, де потім виріс монастир. Перша поява ікони відбулася на свято Успіння Божої Матері, тому й монастир називається Успенським. У ХV-ХVІІ ст. він був головним центром християнства в Криму. Але з 1778 р. почались гоніння на християн, монастир закрили. Тільки з 1993 р. він почав відроджуватись. І сьогодні це знову великий християнський центр, де приклалися до його найбільших святинь: чудотворної ікони Божої Матері «Панагія», Успіння Божої Матері та Спасителя.
Відвідали величавий Володимирський собор у Херсонесі. Його побудували в 1891 році в пам'ять про прийняття князем Володимиром православної віри. За переказами, саме в цьому місці він прийняв хрещення. Хрестоподібний собор у візантійському стилі, увінчаний позолоченим куполом.
Такими були 7 днів у Криму, а ще чудовий відпочинок на пляжах Гаспри, Солнечногорська, Херсонесу. Півострів цікавий своєю історією, природою, неповторністю. Хочеться подякувати водію Анатолію Білецькому, який допоміг досягти мети - провести чудові кримські канікули.
Подорожуйте, пізнавайте свій край, свою Батьківщину - і життя стане прекрасним!
Світлана ТІТЕЧКО.

Новини: 

Схожі матеріали

Молодь торує дорогу та запалює світло. Саме на ній базуються поступ уперед і наше майбутнє. Адже юне покоління – це прогресор суспільства, активатор...
Дню Незалежності України присвячувався чемпіонат міста зі стрітболу серед молоді, який проходив на баскетбольному майданчику Сарненської ДЮСШ за...
Туреччина – країна унікальної культури та стародавніх цивілізацій. Хто хоча б один раз побував там, приїжджає знову й знову. Первинна природа,...
З ініціативи Віктора Ющенка з листопада 2006 року діє державна українсько-кубинська програма «Діти Чорнобиля». Хлопчиків і дівчаток, які постраждали...
На острові свободи в лікувально-оздоровчому центрі «Тарара», що на мальовничому березі океану, ось уже 15 років допомагають українським дітям. За цей...