Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
У середу, 2 травня, на шкільному подвір’ї Кричильської ЗОШ І-ІІІ ступенів, незважаючи на спекотний день, зібралось немало гостей. Приїхали вони сюди на відкриття барельєфної дошки Людині з великої букви, поету–гумористу Леоніду Кулішу–Зіньківу, якому того дня виповнилося б 70 років, вшанувати світлу пам’ять земляка, особистості.
Про свого вчителя, класного керівника та футбольного вболівальника розповів керівник громади Микола Дорожко. Голова райдержадміністрації Анатолій Остапчук назвав ім’я Леоніда Куліша в одному ряду з великим українським поетом і письменником Тарасом Шевченком. Адже своїм життям і громадською діяльністю він стверджував, як треба творити, не залишатись байдужим до того, що відбувалося навколо. Хотів бачити суспільство справедливим, здоровим, багатим і розвиненим. А про негаразди так умів сказати чотирма рядками влучно й дотепно, що хочеться зняти капелюха перед цією людиною і низько вклонитись. Пригадав Анатолій Миколайович, як кричильський поет приїжджав просити гроші на видання збірочки, а коли вона вийшла, подарував екземпляр з автографом і найщирішими словами вдячності. Тож його доброта й порядність змушують нас сьогодні дивитись по іншому на деякі речі. На переконання голови РДА, таких людей народжуються одиниці на сто тисяч, тому нам дуже пощастило мати земляка, який черпав свою творчість з лугу, Горині, людей, з якими працював. Анатолій Остапчук подякував родині, депутатам районної ради, мешканцям села, усім присутнім на святі. Передав вітання від народного депутата Миколи Шершуна, який не залишиться осторонь видання двотомника творів Леоніда Куліша.
Про письменника сучасності, чиє слово легко розуміли наймолодші читачі, говорив і заступник голови районної ради Валентин Цупріян. Про велич його таланту свідчать видання творів у США, Канаді, інших країнах. Леонід Куліш сповідував добро, любов до ближнього, засівав у дитячих душах найкращі людські почуття. Валентин Станіславович пожалкував, що твори поета поки що виходять невеликим накладом.
Начальник відділу освіти РДА Людмила Макриця розпочала виступ з поетичних строф Лідії Рибенко. Наголосила, що не маємо права забути Леоніда Куліша, чия зірка засяяла на небосхилі, і який описував у творах усе, чим переймалися і жили, прославляв Поліський край і Сарненщину, Україну.
Педагог за професією і поет–гуморист, власник таланту, даного Богом, залишив найкращі спогади у вчителя місцевого навчального закладу Миколи Добридника. Колега відкрив факти, можливо, відомі не всім присутнім. Про те, що Леонід Куліш був не лише футбольним уболівальником, а ще й хорошим рибалкою, дуже добре плавав і навіть мав медаль «За врятування потопаючих», що не дуже легко було зробити з однією рукою. Зупинився Микола Іванович на колосальній літературній спадщині поета, який у розквіті сил залишив багато незавершених справ. Завданням тих, хто живе, – втілити їх у життя.
Вражений дійством був депутат обласної ради Микола Кучерук. Насамперед тим, що Здолбунівщина, звідки народний обранець родом, також пов’язана з відомими іменами - Уласа Самчука, Бориса Тена. І Кричильськ, і Дермань – безцінно багаті, бо їхні землі подарували нам талановитих письменників. Як людина небайдужа, Микола Кучерук пообіцяв також допомогу та сприяння в опублікуванні творів письменника.
У шкільній музейній кімнаті екскурсоводи закладу, яких підготувала вчитель історії Надія Шульгата, розповіли про створення села, його видатних людей та історію життя й творчої діяльності Леоніда Куліша–Зіньківа. Відвідувачі змогли доторкнутись до речей, якими користувався і носив поет. А Вікторія Пітель, Марія Куліш і Марія Токова отримали подарунки від Анатолія Остапчука.
Дуже правильно сказав отець Павло на святому місці вічного спочинку Леоніда Зіновійовича. Саме тут задумуємось, що є важливим у нашому житті. Для чого приходимо сюди, і яка в ньому наша участь. Однозначно, пріоритет – служіння Богові і людям. Талант, даний йому Творцем, Леонід Куліш використав сповна. І залишив нинішнім і прийдешнім поколінням у літературній спадщині. Для нас, хто прийшов у земне життя, великим чинником залишається час, який, на жаль, часто призводить до забуття багатьох речей. Тому дуже важливо, що, як добру традицію, започаткували велику справу – вшанування пам’яті славетного земляка. Настоятель церкви Покрови Пресвятої Богородиці, помолившись, висловив подяку організаторам дійства, меценатам, усім, хто взяв участь у ньому.
Дружина письменника Галина Куліш передала голові райдержадміністрації Анатолію Остапчуку книжечку з автографом автора, яку він не встиг подарувати за життя. Ті, хто прийшов, поклали квіти на могилу.
Безперечно, пам’ять про нього житиме, бо в селі вулиця, де живе родина Куліша, носить його ім’я, у шкільній музейній кімнаті створена сторінка «Гордість нашого краю», присвячена Кулішу, а при вході в навчальний заклад працівників, учнів та гостей зустрічає барельєф, освячений отцем Павлом.
Марія КУЗЬМИЧ.