Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Шахово-шашковий клуб «Біла тура» впродовж 12 років є гордістю мешканців селища Клесів, для яких, погодьтесь, непроста, гра в шахи стала найбільшим захопленням.
І найголовніше, що не лише для дорослих, а й для дітей і підлітків уже давно перестала бути просто забавою.
У Міжнародний день шахів члени клубу зібрались у приміщенні місцевого закладу культури, куди запросили й гостей. Президент «Білої тури» Анатолій Романюк урочисто відкрив святкове засідання і нагадав про минулорічні досягнення. Зокрема, як розповів Анатолій Степанович, провели 212 турнірів. Серед них чемпіонати з шахів і шашок серед дітей за віковими категоріями. Дорослі змагались у чемпіонатах Клесова з блискавичних, класичних і швидких шахів, з шашок, нардів, кубків із шахів і шашок, а в турнірі «Бурштин Полісся» взяли участь понад 50 гравців і вперше - майстер спорту міжнародного класу та міжнародний гросмейстер.
Ігор Ліщук, учитель інформатики й фізики Клесівської ЗОШ І-ІІ ступенів-ліцею – першорозрядник. Не розлучається з «Білою турою» з 2000-го, грає у всіх турнірах, що проходять у районі. А один раз на рік, розповів, відбувається вже вп’яте в Клесові етап Кубка Рівненської області «Бурштин Полісся». І приємно відзначити, що в змаганнях узяли участь учасники з Хмельниччини, Львівщини, Житомирщини й навіть Москви. Тож стали вони міжнародними.
Пригадав Ігор Ліщук історію створення клубу, коли у Всесвітній день шахів, 20 липня 2000 року, директор Будинку культури, нині покійний Савелій Карпелюк запропонував Анатолію Романюку організувати шаховий гурток, що згодом отримав спочатку статус шахового, а з січня 2005-го - шахово-шашкового клубу «Біла тура». З 2004-го щорічно проводять шаховий турнір, що вже став традиційним до його річниці за участю спортсменів області. Є в клубі і свої звичаї. Скажімо, проводити Кубок шахіста до дня народження його учасника.
Найперша висока нагорода, яку отримав Ігор Ліщук, – 2 місце в чемпіонаті Клесова з шахів. А нещодавно команда у складі Анатолія Романюка, Володимира Смицького (якого Анатолій Романюк нагородив грошовим подарунком), Григорія Абрамчука й Ігоря Ліщука виборола 2 місце в обласному турнірі з шашок і привезла до селища срібний кубок. До слова, його учасниками були також колективи Вінниці, Тернополя, Миколаєва, Дніпродзержинська, Рівного, Володимирця й Кузнецовська. Селищний голова Віктор Буйний щиро привітав іменинників-ентузіастів. Відзначив їх організованість, яка для багатьох може служити зразком для наслідування. А начальник відділу в справах сім’ї, молоді та спорту РДА Інна Сич поздоровила присутніх від імені голови райдержадміністрації Анатолія Остапчука, вручила грамоту й подарунок. Активний учасник змагань Віталій Годунко, чемпіон району зі швидких шахів, також привіз нагороди Сарненської районної шахової федерації своїм однодумцям, розум яких високо цінує: грамоту – Анатолію Романюку, чемпіону району з блискавичних шахів, грошову - спортсменам на розвиток клубу. «Тут живуть за принципом: «Один за всіх, і всі за одного». І саме в Клесові на турнірах – найвища порядність і організованість» - відзначив Віталій Олександрович. Нагородили абсолютних чемпіонів Клесова 2011 року. За 3 місце – Григорія Абрамчука, 2 – Дмитра Гузя і 1 – президента клубу Анатолія Романюка, який грав із самим Пономарьовим, чемпіоном світу з шахів.
На святкування свого 12-го дня народження спортсмени підготували культурно-дозвіллєву програму, де без логіки шахістів не обійтись. Провели й шахове «Поле чудес», й інтелектуальний конкурс. В останньому найбільшу ерудицію проявив Петро Гришкевич, навівши цікавий історичний факт про Індію, де не може стати нащадком раджи той, хто не вміє грати в шахи. Подарували й музичні хвилини задоволення Валерій Чубатий і Сергій Міщук.
Сказати ж добре слово хотілося б про кожного. І про сивочолого Йосипа Паховчишина, який був спаринг-партнером майбутнього чемпіона світу Тиграна Петросяна у 60-і, і Володимира Грищука - автора гімну клубу, якого відзначили грошовим подарунком, і всіх, хто не залишається осторонь корисного виду спорту. Адже не відкрию секрет, що майбутнє за тими країнам, які в першу чергу звертають увагу на інтелектуальний потенціал своєї нації, громадян. Думаю, що Клесів має стати центром розвитку інтелекту та шахової думки на Сарненщині.
Установлення щорічного свята шахів, без сумніву, має привабити більше людей до цієї гри. Тим більше, що в Україні вона завжди популярна, і сьогодні наші спортсмени-шахісти є одними з лідерів у світі. Тож хочу побажати клесівцям нових звершень і високих досягнень.
Марія КУЗЬМИЧ.