Опубліковано СН
Марія РИБАЧОК родом із Яринівки. Тут закінчила 9 класів, а 10-11-й - у Ремчицькій ЗОШ І-ІІІ ступенів. Опанувала спеціальність бухгалтера-оператора в Сарненському ВПУ-22, а інформатику вивчила й освоїла комп’ютерний набір у Міжнародному економіко-гуманітарному університеті ім. С. Дем’янчука. З маленькою дитиною було важко знайти роботу.
І коли ремчицький сільський голова Леонід Долід запропонував молодій жінці стати фахівцем із соціальної роботи, одразу погодилася. Працюючи за фахом, здобула відповідну освіту в Рівненському інституті ВНЗ «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна».
Марія вміє не лише вислухати й підтримати кожного, ким опікується, а й часом нагримати, якщо треба. На соціальному супроводі в неї три сім’ї, ще 8 - на обліку. З колегою Ольгою Валько відвідують і людей похилого віку, й школярів, які без вагомих причин пропускають уроки. І треба чесно сказати, що досягають позитивних результатів. У переважній більшості в родинах, до яких навідуються, дорослі або зловживають алкоголем, або живуть у жахливих санітарно-гігієнічних умовах, бо мама змалку не привчена сама до порядку й не навчає цьому власних дітей.
Кажуть, у селі всі про кожного все знають, але тими, хто опинився в складних життєвих обставинах, ніхто не переймається так, як фахівці з соціальної роботи, хоча спочатку й відчували брак довіри до себе. Минув рік, і Марія Рибачок навіть із закритими очима може уявити й сказати, які меблі стоять в оселях її підопічних. Не вистачає, буває, часу на власну родину, але тривожать її долі тих, про кого не може розповісти без сліз. Президент України Віктор Янукович ставить завдання, щоб кожна дитина, незалежно від місця її народження й проживання, мала рівні можливості доступу до послуг, які надає держава: соціальних, освітніх, медичних, будь-яких інших. І їх якість має бути однаковою.
З цією метою глава держави затвердив Національну стратегію профілактики соціального сирітства, де чітко визначені категорії сімей, які можуть претендувати на підтримку з боку держави, а ще завдання й мета, яких мають досягти всі органи влади з точки зору підтримки сім’ї, її захисту та дитини, яка втратила родину.
На своїх нарадах фахівці Сарненщини розглядають методики для вирішення проблем сімей із дітьми, які вже напрацьовані в районі, досвід роботи з надання соціальних послуг матерям, які самостійно виховують дітей, родинам, в яких підростає малеча з особливими потребами, під опікою тощо.
Марія процитувала слова керівника управління уповноваженого Президента з прав дитини Людмили Волинець, яка наголосила: «Зміст нової соціальної роботи з сім’єю полягає в тому, щоб навчити батьків дитини самостійно долати складні життєві обставини, а не намагатися стати виконавцями замовлень з їхнього боку».
Проблема дитячого сирітства є актуальною й болючою для суспільства. Сумна статистика говорить про те, що діти-сироти та позбавлені батьківського піклування потрапляють в інтернатні заклади чи дитячі будинки, де стійко формується споживацька позиція. Вихованець інтернату знає, що в обід можна піти в їдальню й там поїсти, вихователь дасть новий одяг на зміну старому й т.д. У дорослому житті випускники закладу частіше всього не розуміють, як власними силами забезпечувати добробут, і тому частина їх навіть стає на кримінальний шлях. Питання в тому, як можемо щось змінити, вплинути на сумну долю таких дітей, і чи маємо право залишатися осторонь? Саме тому держава підтримує створення сімейних форм виховання дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. Це прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.
Бо кожне маля має право й повинне відчувати любов, турботу й підтримку близьких людей. Значення сім’ї неоціненне. Дати родинний затишок дитині – обов’язок кожного свідомого громадянина. В яринівських фахівців тут теж є успіхи.
Сім’ї, каже Марія, бувають різні, і допомоги потребують індивідуальної, часто не лише психологічної. Розповідає з любов’ю про свою родину. У ній лише по батьківській лінії 25 чоловік. З чоловіком Андрієм, який дуже любить природу, та 5-річною донечкою Анею у вихідні здійснюють прогулянки лісом. У брата Станіслава й сестри Олени вже по двоє дітей. Тож батькам Василю Артемовичу й Тетяні Василівні всі разом подарували п’ятеро онуків.
Марія Рибачок дуже любить свою роботу. Отримує моральне задоволення, коли вдається, приміром, допомогти багатодітній матері-одиначці оформити пільги чи знайти роботу. Чи жінка, яка перебуває в страшній депресії, знову повірить у себе. Основне завдання фахівців соціальної роботи - надання соціальних послуг, виявлення родин, які опинились у складних життєвих обставинах.
Марія Василівна пишається колективом фахівців із соціальної роботи Сарненщини, який очолює директор районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді Світлана Садовніч. Вона для них, каже Марія, і мама, і друг, і старший наставник.
Насамкінець поцікавилась, чи змінила б вона свою роботу на іншу, якби випала така нагода. У відповідь почула: «Нізащо у світі. Скажімо, працюючи з технікою, відчуватиму брак людського спілкування. Одно слово, я знайшла ту професію, що мені подобається».
Марія КУЗЬМИЧ.