Back to top

8 травня – Всесвітній день Червоного Хреста та Червоного півмісяця

Автор фото Василь Сосюк.

Данина пам’яті фундатору червонохрестівського руху швейцарському громадянину Анрі Дюрану, який народився в цей день

Незабутнє
Невмируща пам’ять
Приємно спілкуватися з патронажними медичними сестрами районної організації Товариства Червоного Хреста. Здається, їх обличчя й очі по-особливому пильнують за кожним рухом співрозмовника, а посмішка – щира й відверта, що налаштує на доброзичливість. Саме такою є Тетяна Бородавко, ветеран колективу. Вона може стільки розповісти про своїх підопічних, пригадуючи всіх, з ким звела доля, пам’ятає, хто де живе, з ким сусідує, хоча чимало з них переступило за межу вічності. Скажімо, ще не так давно маршрут патронажної медсестри пролягав на західну околицю райцентру, де мешкав учасник Великої Вітчизняної війни Василь Пацук. Накувала йому зозуля за 90. І довго тримався старенький, незважаючи на вік, та підкосила недуга… І його бойовому побратимові Самуїлу Пассаману теж тяжке захворювання вкоротило світлі дні.
- А такі цікаві були чоловіки, - пригадує Тетяна. – Приходила робити ін’єкції, а вони ні-ні та й ділилися подіями минулого кривавого часу, коли воювали проти фашистської Німеччини. Обидва повернулися з фронтових шляхів із пораненнями, бойовими нагородами. Немає відважних сміливців – хай земля буде пухом. Нам же треба пам’ятати подвиг покоління, яке відстояло мирне небо над нами, рідний край, спокій всього українського народу, Європи.
Воістину права Тетяна, бо невмируща пам’ять – чудовий приклад для нинішнього покоління, яке будує прийдешнє.

Співпраця
Ініціюють наставники
У міській загальноосвітній школі № 4 І-ІІІ ступенів проходить чимало змістовних заходів. Вони сприяють вихованню в учнів прекрасних людських чеснот, як-от: шанобливе ставлення до людей похилого віку, праці, природних цінностей. Декілька років тут працюють екологічний клуб «Паросток», фіто-бар «Калинка-малинка» й ін. Про це охоче погодилася розповісти директор закладу Тетяна ВАСИЛЕНКО:
- Скажу відверто, легко співпрацювати з районною організацією Товариства Червоного Хреста, де незмінною головою є Любов Аврамчук, та спеціалістом районного управління водного господарства Валентиною Брусняк. З їх ініціативи організовано проходять благодійні акції, зустрічі, спрямовані на поглиблення в дітей рис раціональності та бережливості, милосердя, співчуття, прагнення подати руку допомоги у скрутну хвилину слабшому. І відрадно, що все більше школярів прилучаються до таких добрих справ. Цьогоріч 8 квітня, у День води, вирували справжні торги, на вищий рівень піднявся рейтинг представлених учнями вод у фіто-барі «Калинка-малинка». Гарно пройшов марафон «Подорож із краплинкою», флеш-моб «Вода – це життя» та ін. Якщо торік виручені кошти передали всіма шанованій колишній вчительці-пенсіонерці Ліні Барабаш, яка тяжко хворіє, то нині вирішили придбати такий потрібний фільтр. По класах волонтери РО ТЧХ понесли скриньку, а зібрані кошти плануємо передати тим, хто має вади зору.
Плідно працює наша шкільна організація «Живограй». Роботою членів центрів милосердя «Сонячна країна» постійно цікавляться працівники районної організації ТЧХ і управління водного господарства, спрямовують їх діяльність, підказуючи, скажімо, як будувати стосунки з одинокими людьми похилого віку, на що звертати більшу увагу. Одно слово, співпраця приносить хороші, бажані результати.

Змагання
Підростає гідна зміна
Традиційні змагання санітарних постів загальноосвітніх закладів району зазвичай перетворюються на справжнє свято. Адже збираються прихильники червонохрестівського руху зі всієї Сарненщини, які вже знають один одного з попередніх поєдинків. І приємно бачити, як підростаюча юнь поспішає на своєрідний іспит готовності надати першу медичну допомогу.
Стільки хвилювання! А водночас і гордості від того, що можуть і, головне, вміють запобігти ускладненням, зберегти життя потерпілому. Напевно тому голова районної організації Товариства Червоного Хреста Любов Аврамчук з радістю щороку відкриває змагання юних помічників. Привітавши, наголосила на важливості вдосконалення навичок. Особливо нині, коли зросли кількість й інтенсивність руху різноманітних транспортних засобів на автошляхах, залишає бажати кращого поведінка його учасників, зокрема пішоходів на перехрестях тощо. Любов Володимирівна згадала події минулої зими на Майдані в Києві, коли волонтери Червоного Хреста надавали потрібну медичну допомогу. Декілька з них, діставши тілесні пошкодження, були навіть госпіталізовані. Так що роль червонохрестівських активістів, акцентувала голова РО, зростає.
Етапів суперництва було вісім. Перший «Огляд санпостів» екзаменували методист комунальної науково-методичної установи «Сарненський райметодкабінет» Світлана Муляр, «Надання першої медичної допомоги при травмах» - лікар Тамара Боровик, «Догляд хворого вдома» - лікар Лариса Ковальчук, «Особиста та громадська гігієна, інфекційні захворювання й заходи їх попередження» - лікар Галина Маркова, «Лікарські рослини» - патронажні медсестри РО ТЧХ Олена Голуб і Марина Білотіл, «Історія ТЧХ» - медсестра Світлана Жуковська, «Правила дорожнього руху» - медсестра Тетяна Панасюк, «Догляд за дитиною до року» - медсестри Ольга Росоха та Маргарита Дмитренко.
Учасники всіх 37 навчальних закладів показали хороші знання, а деякі були настільки добре підготовлені, що члени журі охоче виставляли найвищу оцінку – 5. Відтак розрив у балах між постами був мінімальним. Санпостівці так дружно й злагоджено виголошували свій девіз, що журі аплодувало.
Відрадно, що цьогоріч вперше взяли участь у поєдинку учні Сарненської ЗОШ № 3 і Кам’яне-Случанської І-ІІ ступенів. І похвально, що перші ввійшли в число призерів, виборовши третє місце, й стали в ряд із юними санпостівцями НВК «Школа-колегіум» м. Сарни та Довжанської ЗОШ І-ІІ ступенів.
За словами методиста КНМУ Світлани Муляр, санпостівці відзначилися хорошою підготовкою, високим рівнем знань. Вони вміють піклуватися про односельців похилого віку, учасників Великої Вітчизняної війни, доглядають за могилами полеглих невідомих солдатів у роки війни. На ярмарках «Милосердя» діти виставляють власноруч зроблені вироби, м’які іграшки, сувеніри, випічку, виготовлену разом із батьками. Кошти передають землякам, дітям-сиротам, інвалідам. Місячник «Веселка добрих справ», що проходив у рамках Всеукраїнського місячника ТЧХ, ще раз засвідчив, що школярі з гордістю та пошаною продовжують славні традиції свого народу.
За підсумками, перше місце дісталося санпостівцям Сарненської гімназії. Друге між собою поділили вихованці Кричильської, Немовицької та Чудельської ЗОШ. Призери отримають грамоти відділу освіти РДА та солодощі від РО ТЧХ під час наради директорів шкіл.

Підсумки
У щоденних справах
Доброта й милосердя проявляються в щоденних буденних справах скромно, без показухи, не чекаючи прохань і звернень. Районна організація ТЧХ гордиться такими людьми. Скажімо, Раїса К., яка не бажає називати свого прізвища, передала гроші інваліду, а сирота Ганнуся Смицька зі сльозами на очах згадує свою благодійницю Наталію Янок. Тож є приклади меценатства й благодійництва земляків. Проте Національний комітет ТЧХ тримає в полі зору життя малозабезпечених верств населення. І цьогоріч традиційний місячник, що проходив з 1 квітня, ще раз переконав у цьому.
На звернення червонохрестівців, надруковане в районному часописі «Сарненські новини», першими відгукнулися працівники міжнародного фонду «Глорія» філії «Братерство без кордонів», магазину «Гарант», СГПП «Маяк». Серед цьогорічних учасників місячника приватний підприємець Юрій Марков, працівники соціальної сфери, управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі, відділу освіти РДА.
- Ми щиро вдячні всім колективам загальноосвітніх шкіл району, які активно відгукуються на наші звернення, - зазначає голова районної організації Товариства Червоного Хреста Любов Аврамчук, передаючи найщиріші побажання небайдужим до чужого горя та біди землякам.

Актуально
Довга зима позаду
Товариство Червоного Хреста України в умовах, викликаних протестними акціями в Києві, не залишилося осторонь цих подій. Це й зрозуміло, адже основним статутним завданням його є захист життя людини, попередження та полегшення людських страждань під час збройних конфліктів, внутрішніх протистоянь, стихійних лих, катастроф, аварій, інших надзвичайних ситуацій. Національний комітет разом із Київською міською організацією як складовою ТЧХ, починаючи з 26 листопада 2013 р., щоденно проводили моніторинги ситуації на Майдані для виявлення потреб при наданні допомоги потерпілим. У грудні мобілізували волонтерів створеного загону першої допомоги національного комітету ТЧХ. Вони отримали необхідне спорядження з бази катастроф.
Звернення українського ТЧХ підтримали національні комітети Німеччини, Польщі, Естонії, Латвії, Чехії, Словаччини. Направили також листи до керівництва департаменту МВС у Києві, міністрам внутрішніх справ, охорони здоров’я, Генпрокуратурі щодо сприяння роботі загонам першої медичної допомоги. Організували цілодобове патрулювання медичних сестер, певну медико-соціальну допомогу, набір і навчання волонтерів. Це далеко не повний перелік діяльності червнохрестівського руху в ті місяці. До слова, ТЧХ звернулося до студентської молоді з проханням розпочати підготовку до оволодіння навичками надання першої медичної допомоги, догляду за пораненими та хворими.
Ситуація в країні викликала низку змін, що не залишають байдужими червнохрестівців. Довга зима позаду, однак у центрі уваги породжені сьогоденням злободенні проблеми.

Небезпека
Смертельні обійми
Ще не так давно про наркоманію мало хто знав і чув. Тепер же ця проблема одна з найголовніших не лише в країні, а й далеко за її межами. Такими словами розпочала свою розповідь голова районної організації ТЧХ Любов Аврамчук, спілкуючись з волонтерами. Вона наголосила, що точної цифри кількості наркозалежних ніхто, на жаль, не може назвати. І прикро, що кожен із нас впевнений, що його не торкнеться крило «білої» смерті, особливо безпечні підлітки. Це такий вік, говорила Любов Володимирівна, коли хочеться самостійності, виділитись серед ровесників, позбутися надмірної залежності від батьків. Про те, чим обертається нібито невинна одна доза наркотика, мало хто знає. Залежність подолати дуже важко, навіть неможливо. Бо щоразу потреба в ньому зростає, пропорційно зростає й ціна.
Відтак, з власної волі наркозалежні юнак і дівчина змушені нести подвійне життя, скочуючись у прірву. Прикро, що медицина почасти безсила, коли сам пацієнт не проявить максимуму сили волі й бажання викарабкатися зі смертельних обійм наркотиків. Тому широке поле діяльності тут відкривається для волонтерів. Звичайно, їх зусиль мало. І буклети, які їм роздають у РО, бажаної ролі не відіграють. Тільки спільними зусиллями всіх зацікавлених служб можна зрушити цю вкрай небезпечну проблему. І не раз, і не два, а сотні разів розповідати про шкідливість наркоманії серед підростаючої юні, наводити страхітливі цифри загибелі молодих людей. І профілактика, врешті-решт, має зайняти першочергову роль серед складових попередження «білої» смерті.

За здоровий спосіб життя
Характер може стати причиною інфаркта
Виникненню ішемічної хвороби, в тому числі й такого тяжкого прояву, як інфаркт міокарда, сприяють не тільки куріння, неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, а в їх розвиток вносять свою частку, причому досить суттєву, деякі психологічні фактори. Серед них так звана поведінка типу А: емоційна напруга, розлади сну. Спричиняють її надмірна активність, прагнення досягати все більших успіхів, виражена тенденція до лідерства, суперництва, агресивність, відчуття постійного браку часу, нетерпеливість, неспокій. Людей, яким властива така поведінка, легко розпізнати: вони швидко ходять, енергійно жестикулюють, багато говорять, постійно зайняті якоюсь справою, практично не відпочивають, оскільки постійна захопленість роботою зберігається і в години дозвілля, і у вихідні, і під час відпустки.
Звичайно, прагнення до успіху – риса чудова, є стимулятором високої працездатності та великої творчої вдачі. Але, як кажуть, що занадто, то нездорово. Якщо людина не вміє раціонально організувати свою роботу, чергувати її з відпочинком, то й працювати не зможе продуктивно й ризикує здоров’ям, через це виникає психологічна перенапруга, що знижує продуктивність праці, перешкоджає реалізації творчих можливостей, призводить до збільшення помилок. Більше того, поведінка типу А – суттєвий фактор ризику ішемічної хвороби серця, за значимістю не поступається курінню. Доведено, що люди, які так поводяться, у 2-4 рази частіше хворіють серцевими хворобами. До перенапруження призводять і сімейні неполадки, конфлікти на роботі, неможливість, приміром, упродовж довго часу досягти дуже бажаної мети. Втрата близьких, раптові драматичні події в житті також супроводжуються надмірним загостренням емоційної напруги, що підвищує ризик розвитку недуги.
Зрозуміло, кожен може оволодіти способами, що допоможуть боротися з наслідками стресу. Перш за все, найкращим з них є розслаблення. Потрібно вибрати тихе місце, де ніхто не потурбує, зручніше сісти, покласти на коліно напіввідкриті долоні. Вдихаючи через ніс, промовити про себе «вдих», а видихаючи ротом – «видих». Уявити, що тілом ідуть легкість і тепло. Постаратися сповільнити темп поведінки, ходьби, добре обдумуючи кожен крок. Це сприяє підвищенню опору стресу. Якщо немає можливості змінити обставини, потрібно змінити своє ставлення до них. Не всі події вимагають однакового до них ставлення. Тому намагайтеся менше хвилюватися. Не поспішайте зробити вирішальний крок, а ретельно обдумуйте можливості. Не варто братися за виконання того, що нездійсненне. Якщо переслідує смуга невдач, постарайтеся перекреслити її якимись гарними спогадами, згадками. Це допоможе не втратити віру в себе, у свої сили. Бажано спілкуватися з приємними вам людьми. Звичайно, життя неможливе без емоцій, більше того, вони необхідні. Але треба вміти керувати ними.
Раїса БРИЧКОВА.

Новини: 

Схожі матеріали

З року в рік 26 квітня, коли буяє весна, а пташки радують милозвучним щебетом, в Україні відзначають роковини найстрашнішої техногенної катастрофи...
До ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в 1986-му та наступних роках залучали сотні тисяч робітників з України й інших республік тодішнього...
Україна має давні історичні витоки ідеї демократизації. Якщо згадати часи Київської Русі, коли на віче укладалися договори між князем і народом,...
Літнього ранку 22 червня 1941 року полум’я війни, що вже вирувало в Західній Європі, перекинулося і на територію колишнього Радянського Союзу. На...
22 роки - багато це чи мало? Якщо рахувати від тої страшної ночі 26 квітня 1986 року, то дуже багато. Адже за час, що минув, у світі відбулися великі...