Back to top

На сторожі безпеки людей

P9080650.jpg

Рятівники проводять тренування.
Фото Василя СОСЮКА.

Стогін, що линув з відкритого каналізаційного колодязя однієї літньої ночі, не залишив байдужими перехожих. Зазирнувши в люк, вони побачили молодого чоловіка, який стікав кров’ю і благав про допомогу.

Як з’ясувалось, при падінні він простромив металевим штирем ногу. Люди викликати рятувальну службу. Відділення чергового караулу райвідділу ГУ МНС України в Рівненській області прибуло на місце події за лічені хвилини. Щоб звільнити потерпілого й передати в руки медиків, їм довелося розрізувати арматуру болгаркою. Такі прикрі випадки несуть життю людини велику загрозу. В екстремальних умовах сарненські рятівники працюють швидко та злагоджено. Відвага й рішучість, виявлені ними при виконанні службових обов’язків, свідчать, що їх служба об’єднує у своїх лавах сильних духом людей, які не лише за професійним обов’язком, а й за велінням серця готові прийти на допомогу, ризикуючи власним життям заради інших.
Безсумнівно, усі, хто трудиться в цій необхідній для суспільства службі, віддаються обраному фаху сповна й належно виконують покладені на них обов’язки. Позаяк розуміють, що халатність при ліквідації пожеж чи інших надзвичайних ситуацій призводить до фатальних наслідків. Таку думку підтвердив заступник начальника по роботі з особовим складом РВ ГУ МНС України в Рівненській області Андрій Ткачук. Відтак з гордістю розповів про колектив чисельністю 54 особи. А пишатися є ким, бо вистачає як молодих спеціалістів, так і ветеранів, які діляться досвідом роботи зі своїми послідовниками. Трудяться тут і сімейні династії: поважають і шанують родини Мінчуків, Мельників, Зубчинських, які передають любов до цієї нелегкої праці з покоління в покоління. З числа працюючих 10 осіб мають вищу освіту, ще 5 здобувають. Цьогоріч за направленням підрозділу у вищі навчальні заклади вступили троє випускників. З року в рік колектив поповнюється молодими кадрами. За станом на 15 вересня ц.р., уже працевлаштували двох громадян, один трудиться пожежником, інший обіймає посаду начальника караулу. Віддано працює вогнеборцем Олег Кір’ях, який свого часу при ліквідації пожежі врятував дитину. За бездоганну службу, мужність і героїзм рятувальника відзначили медаллю ІІІ ст. Добросовісно ставиться до роботи його колега Андрій Наливайко: за високий професіоналізм, значні досягнення в службі, зразкове виконання обов’язків молодого пожежника відзначили грамотою МНС України. А Миколу Прита – рятувальника з багаторічним стажем - усі називають професіоналом своєї справи, бо живе обраним фахом.
Чимало добрих слів прозвучало на адресу начальника СДПЧ-14 Ореста Павлюка, який повідав про стан надзвичайних ситуацій у районі. Наразі найбільш болючою проблемою є ліквідація торф’яних пожеж, що виникають здебільшого на розпайованих земельних ділянках, котрі не використовуються, а коли заростають бур‘янами, власники їх спалюють. Вірогідно, що винуватцями є люди, які, знаючи, що в районі великі поклади торфу, наче зумисне палять зілля після збору врожаю, кидають недопалки. Досить часто про пожежі повідомляють із запізненням, тому до приїзду пожежно-рятувальної служби вони набувають значних розмірів. У таких випадках рятівникам надає допомогу управління водного господарства: виділяє трактор для обкопування території, що горить. З початку року на Сарненщині вже трапилось 6 торф’яних пожеж. Не меншає і побутових, що виникають у господарствах мешканців населених пунктів.
Актуальним лишається питання забезпечення підрозділу аварійно-рятувальними технічними засобами. Скажімо, на випадок дорожньо-транспортної пригоди вкрай необхідний комплект обладнання, вартість якого майже 20 тис. грн. Через неналежне фінансування з державного бюджету, бідкаються МНСники, придбати його практично неможливо. Минулого року вдалось купити болгарку та бензопилу. Але коли треба буде розрізати машину, аби врятувати потерпілого, сарненські рятівники, як і раніше, будуть безсилими й укотре доведеться викликати колег із Рівного, що займе ще півтори-дві години. Не завадило б придбати й нову техніку, бо востаннє купували її ще на початку дев’яностих.
Мабуть, через сприятливі погодні умови цьогоріч розвелось багато ос і шершнів, які кубляться під покрівлями житлових будинків і надвірних будівель. Населення неодноразово зверталось до працівників цивільного захисту, щоб знищили злісних комах. Однак вирішити цю проблему рятівники не можуть, бо не мають засобів захисту, навиків роботи, спеціального обладнання чи хімічних препаратів для їх знищення.
Місія рятівників - запобігти, врятувати, допомогти. Представники Сарненського МНС знають, що в них особлива відповідальність - порятунок і захист людей. Неодноразово їм доводилось ліквідовувати вибухонебезпечні предмети, що виявляють при проведенні земельних або будівельних робіт у місцях, де проходили бойові дії в часи Великої Вітчизняної війни. Знаходять здебільшого мінометні міни, гранати, артилерійські снаряди. За останні п’ять років у районі їх виявили 49 штук, з них 2 цьогоріч.
Орест Павлюк також констатує, що з початку року на водоймах району загинуло 5 осіб. За результатами аналізу причин трагедій встановили, що найбільша їх кількість сталася в населених пунктах, розташованих біля берегів річок Случ і Горинь. Фіксували утоплення в місцевих ставках, меліоративних каналах. Нерідко нехтували ними й дорослі, за що й поплатилися життям. Утім, зауважує, що не скрізь представники органів місцевого самоврядування провели обстеження місць масового відпочинку на водоймах, прилеглих до їх територій, не всі облаштували належним чином, мотивуючи це відсутністю коштів.
Надзвичайні ситуації бувають різні. Тому, аби запобігти їм, працівники райвідділу МНС приділяють значну увагу роботі з підростаючим поколінням з питань навчання їх основ життєдіяльності. Так, для учнів закладів освіти організовують екскурсії до пожежних частин району, де проводять бесіди на протипожежну тематику, показують фільми, техніку, залучають до участі в різних заходах. Хороші результати вже другий рік поспіль демонструють вихованці району на обласному фестивалі дружин юних пожежників. Були представники із Сарн і на змаганнях «Школа виживання», що проводили в Березнівському районі, де також показали пристойні результати.
Активний спосіб життя ведуть і самі рятувальники. Скажімо, заступник начальника, капітан служби цивільного захисту Микола Мінчук є гравцем команди «Маяк» м. Сарни – лідера чемпіонату області з футболу, захоплюється цим видом спорту й командир відділення СДПЧ–14, прапорщик Юрій Крат, який грає за футбольний клуб «Сокіл» с. Немовичі. Старший інспектор ГУ МНС України в рівненській області Роман Псалтира знаний як травознавець, бо всіх і повсякчас пригощає запашним чаєм, який, до того ж, має лікувальні властивості. Є серед рятівників навіть майстри лозоплетіння. Хоч би де вони були й чим займались, про свій професійний обов’язок не забувають.
Достовірно, що від їх професійної підготовки та фізичного гарту нерідко залежать долі громадян. Вони - сильні й відважні професіонали, готові завжди прийти на допомогу тим, хто чекає захисту від бурних стихій вогню, води, шквального вітру й інших бід.

Новини: 

Схожі матеріали

Весна завжди довгоочікувана, бо тільки-но земля починає пробуджуватись від зимового сну, до нас приходить прекрасне, неповторне свято жіноцтва й...
Свято в районному Будинку культури з нагоди підбиття підсумків громадсько-політичного рейтингу «Гордість Сарненщини» розпочалося «Сарненським вальсом...
Митний пост «Сарни» утворено в лютому 1993 року. Нині тут працює 20 фахівців. Торік створили три сектори митного оформлення. Через пункт контролю...
Сум і радість одночасно світилися в очах юнаків і дівчат, яких зібрало на центральній площі міста Сарни свято випускного балу. Дощик, що з громом і...
Учора в райдержадміністрації було особливе пожвавлення. Тут відбувалися урочистості з нагоди Дня державної служби. Професія держслужбовця потребує...