Опубліковано СН
Осінь - найкраща весільна пора. Зібрала щедрий урожай, засипала повні комори, а до зими ще далеко.
Жовтий осінній пензель ледь торкнувся верхівок зеленокосих беріз і широколистих кленів. До синьої фарби неба непомітно вливається сіра, а сіро-молочні перисті хмари все частіше затягують блакить. Небо починає повільно опускатись і плакати. Так було й минулої неділі. Вже зранку набігли великі купчасті хмари, які виплеснули на Сарни мільйони прозорих дощових краплинок, даруючи вологу землі, втомленій тривалою спекою. Та погода не стала на заваді організаторам районної фестивальної обрядодії «Осінь весільна». Мета якої - відродження та збереження національної обрядово–звичаєвої традиції весільного циклу та загальної традиційної культури поліщуків, впровадження самобутнього весільного звичаю в сучасному суспільстві. Працівники культури прагнули показати всю багатогранність, повний колорит обрядодій поліської традиції єднання роду, торкнутися спадщини наших дідів і прадідів.
«Просили батько, просили й мати у неділеньку чисту до нас на хліб, на сіль, на коровай до двору нашого, на наше весілля…»
Свято розпочалося на центральній площі міста, куди з’їхалися учасники фестивальної програми на прикрашених весільними квітками та тканими різнокольоровими ряднами возах. Здавалося, й коні підібрані кращі, смирніші, в упряжі з дзвіночками та квітами. Автентичні пісні, веселі жарти, приказухи, музики, гості в полотняних прадідівських нарядах, молодята в старовинному весільному вбранні, свати з традиційними кошиками – усе це дозволяло відчути святкову атмосферу минулого століття, привертало увагу перехожих, які з цікавістю долучалися до дійства. А щедрий осінній дощ допомагав батькам обсипати весільний обоз зерном, благословивши в добру путь, на щасливе подружнє життя. Все було, як насправді. На шляху до історико-етнографічного музею, на території якого проходили основні заходи фестивалю, весілля двічі перепинали хлібом-сіллю, дружки міняли хліб на горілку та рушали далі. А на урочистому музейному подвір’ї молодят і гостей медом зустрічали батьки молодого, дружки та бояри.
У програмі весільної обрядодії взяли участь народні аматорські ансамблі української пісні «Калина» с. Стрільськ, «Криниця» с. Яринівка, с. Кузьмівка, «Терен» с. Немовичі, «Добриця» смт. Степань, народні аматорські фольклорно-автентичні колективи «Червона калина» с. Зносичі, «Троян» с. Люхча, «Горлиця» с. Кричильськ, «Родина» с. Бутейки, народний аматорський вокальний ансамбль «Мереживо» Сарненського міського Будинку культури «Залізничник», народний аматорський театр мініатюр комунального закладу «Сарненський районний Будинок культури», народний аматорський драматичний колектив смт. Степань, ансамбль народної пісні с. Костянтинівка. Кожен колектив готував одну з частин весільного обрядодійства, що побутувало у їхньому селі. Тож глядачі подивилися фрагменти обрядів від «Сватання» і до «Сніданку молодій» другого дня весілля.
Гості мали змогу побувати в ярмарковій долині народних ремесел, виставку весільного хліба «Короваю-Раю», старовинних весільних рушників, божників та етно-фотопортретів «Прадідівський сад», скуштувати шматок весільного короваю, спеченою за старовинним рецептом наших бабусь. А роботи учасників народної аматорської фотостудії «Об’єктив» с. Немовичі, об’єднані у фотовиставках «Весілля в Немовичах» та «Осінь весільна», полонили глядача оригінальністю, професіоналізмом, умінням зупинити життєву мить у фотооб’єктиві. Свято проходило в рамках проведення переатестації народних аматорських колективів району.
Сарненців і гостей щирими словами вітала міський голова Світлана Усик, директор обласного центру народної творчості Феодосій Васечко. Учасників фестивалю нагородили пам’ятними сувенірами відділу культури й туризму райдержадміністрації. А в душах присутніх ще довго панував святковий настрій осені весільної, нагадуючи про красу прадавніх звичаїв, теплоту людських відносин, перемогу добра у світі.
Зібрані під час проведення дійства 3423 гривні передали на лікування відважного воїна АТО, нашого земляка Артема Никоненка.
Зоя ФЕДОРЧУК,
художній керівник комунального закладу «Сарненський районний Будинок культури».