Опубліковано СН
розстріляних комуністами в 1939 році.
П’ята українсько-польська наукова експедиція виявила поховання польських офіцерів, розстріляних «червоними визволителями» 20 вересня 1939 року. Кожна нація прагне вшанувати своїх співвітчизників, патріотів, які завжди залишалися відданими Батьківщині. Треба зазначити, що особисто мене завжди вражало, наскільки поляки ностальгічні за своїм історичним минулим. І вважаю, що в цьому нам, українцям, варто в них ще повчитися…
Після підписання Ризького мирного договору в березні 1921 року Західне Полісся відійшло до Польщі. Поляки хотіли відгородитися від комуністичної лихоманки. Але навіть великий і затратний процес будівництва системи оборонних об’єктів (бункерів) не відвернув радянської агресії. У Тинному розміщувався польський штаб і командування, яке керувало процесом будівництва військово-оборонної мережі – дотів. У вересні 1939 тут ішла запекла боротьба між польськими воїнами корпусу охорони прикордоння та радянськими вояками.
Молодих польських офіцерів, які здалися в полон, розстріляли й схоронили в лісах Тинного. А місце захоронення зрівняли з землею й не дозволяли ні вшановувати, ні насипати могили. Цей епізод описаний в історії села, але не було жодних доказів, окрім спогадів старожилів. Відомо, як за радянських часів сприймали історію польського періоду на західноукраїнських землях, а точніше сказати - вона була практично відсутня. Упродовж трьох останніх років польсько-українські наукові експедиції шукали це захоронення разом зі старожилами села. На жаль, ті, хто знав точну місцину, вже відійшли у вічність, а ті, хто переповідав події тих днів, показували різні місця. Минулої середи, 7 жовтня, члени Прикордонної служби Республіки Польща, товариство ветеранів Корпусу оборони прикордоння, польські археологи та молодший науковий співробітник ДП «Волинські старожитності» Тарас Верба знайшли поховання 76-річної давності.
Світлана КОТОК,
член Всеукраїнського краєзнавчого товариства.