Опубліковано Світлана Ляшко
Фото Ірини Лясової.
так називається виставка робіт місцевих майстрів фотографії Віталія Лясового та Василя Сосюка, що відкрилась у центральній районній бібліотеці
У культурному житті Сарненщини відбулась справді неординарна подія: свої роботи – світлини, на яких зображена краса рідного краю, - виставили на суд любителів фотозйомки Віталій Лясовий і Василь Сосюк. На презентацію виставки, що відбулась минулого четверга, прийшли люди, небайдужі до фотомистецтва, місцеві фотографи, представники влади, приїхали й гості з Рівного.
У мистецькому салоні центральної районної бібліотеки того дня було гамірно. Відвідувачі переходили від стенда до стенда, жваво розмовляючи. І майстри, які добре розуміються на фотографії, і любителі та цінителі прекрасного із задоволенням розглядали світлини, ділились враженнями.
- Добре, що люди не заспокоюються, прагнуть не тільки зробити фото для себе чи продати, - наголошує Олександр Харват, керівник клубу-студії «Простірфото» Рівненського міського Будинку культури, член Національної спілки фотохудожників України та АFІАР, Посол Миру, а хочуть показати свої творіння на виставкових стендах, щоб гості міста, його мешканці могли побачити їх, долучитись до прекрасного.
- Вам сподобались роботи?
- Що сказати? Щось є краще, щось - гірше. Головне - не сидіти на місці. Бачив виставлені тут і картини Василя Сосюка. З власного досвіду скажу, що відчуття художника більше допомагає у фотографії. Він, як правило, цікавіший фотограф. На жаль, сучасні фотомайстри нехтують правилами композиції взагалі. Думають, є цифрова камера, тож у фотошопі можна зробити все, а те все нічого не виражає, просто гарна блискуча картинка, яких зараз багато в журналах. На цій же виставці – натуральна, реалістична фотографія з незначним втручанням у фотошопі, що призначений тільки покращити зображення, а не спотворювати його…
- Наш край славиться своїми лісами й гранітами, синьоокими озерами та чудовими поліськими легендами. А ще щедрими на талант людьми, які по-справжньому закохані в цей чудовий мальовничий куточок Полісся, хоча бачить у цій красі кожен щось своє, щось неповторне й чарівне, - так розпочала презентацію виставки господиня мистецького салону Тетяна Шапірко.
Вона повела мову про історію виникнення фотографії, познайомила присутніх із винуватцями торжества. Кожен з них протоптав власний шлях до втілення своєї мрії в життя. Віталій Лясовий народився на Вінничині, після служби в армії залишився на контрактній основі в її лавах. І тільки вийшовши на пенсію, зайнявся улюбленою справою. Нещодавно відкрив фотостудію. У творчому доробку майстра безліч вражаючих своєю красою фотознімків про різнобарв’я рідної природи, портрети, весільні альбоми європейського стандарту. А нещодавно Віталій опанував ще й фото на кераміці та полотні. І ось уже донька Ірина торує творчу стежину батька: впевнено взявши в руки фотоапарат, мить за миттю відтворює його науку на світлинах. І це їй подобається. Хтозна, можливо, незабаром і її роботами втішатимуться сарненці на виставкових стендах.
Член Національної спілки журналістів України Василь Сосюк народився в с. Глушиця, мальовничому куточку Полісся поблизу річки Случ. Природа щедро обдарувала його талантом: хист до малювання важко було не помітити. Після десятимісячних художніх курсів при Рівненському інституті культури працював маляром на одному з підприємств міста, а вже з 1995 року – редактор відділу ілюстрації районної газети «Сарненські новини». Завдяки природній скромності, працелюбності, безвідмовності і, безперечно, таланту дуже швидко Василь Васильович завоював повагу й авторитет не тільки серед колег. Він став справжнім літописцем краю. Талановита людина талановита в усьому. Бо відтепер не тільки світлини краєвидів і малюнки друкує на сторінках рідного часопису, а й готує репортажі, замальовки про людей праці, висвітлює різноманітні заходи. І це вдається. Тому мало яка подія в районі відбувається без його участі. А ще Василь Сосюк не- одноразовий учасник різноманітних фотовиставок, його світлини друкують обласні та всеукраїнські видання, а робота «Зимовий ранок» відзначена спеціальним дипломом Укрінформу та редакції газети «Урядовий кур’єр».
Василь Стельмах, секретар міської ради, наголосив, що презентація фоторобіт Віталія Лясового та Василя Сосюка - помітна подія в культурному житті міста, бо в черговий раз усі бажаючі можуть побачити прекрасні сюжети. І назва підібрана влучно: на виставлених світлинах справді відтворена краса, що зачаровує кожного, хто любить рідний край. Василь Мусійович повідомив, що міська рада планує провести конкурс «Щасливі миттєвості сімейного життя», приурочений до Дня матері. Тож запросив усіх, хто захоплюється фотографією, взяти в ньому участь. Щиро привітав винуватців свята, побажав творчих успіхів і надалі.
А тоді Тетяна Шапірко запросила до слова колег-фотографів, тих, хто свого часу допоміг, підтримав, і до сьогодні їх пов’язує щира дружба та спільне захоплення. Це – Геннадій Резнік, Петро Крат, Василь Колковець. Цікаво було слухати розповіді, подеколи й смішні випадки з творчого життя, тому присутні щедро обдаровували їх оплесками. Подякувала за тісну співпрацю митцям і директор ЦРБ Валентина Гольонко. А Олександр Харват додав, що хотів би побачити на виставці й портрети людей. Сарненський край гостю подобається. Свого часу фотографував його мальовничі місця для фотоальбому про Рівненщину. У дар бібліотеці й авторам привіз альбоми й іншу літературу. А на закінчення презентації ансамбль районного Будинку культури «Намисто» подарував іменинникам свята і всім присутнім гарні пісні на згадку.
Зустріч підійшла до кінця. Та люди не поспішали розходитись. Адже в залі панувала тепла, щира, дружня атмосфера, яку вміло створила Тетяна Шапірко. І господарі, і гості ще довго гомоніли, знову й знову оглядаючи світлини, щораз по-новому оцінюючи їх, відкриваючи щось незвідане й та-ємниче, передане митцями, які зупинили цю мить, відтворили її на папері для нас усіх.