Back to top

Гуртом легше й зиму пережити

Цьогорічна зима видалась суворою. І важко переносити складні погодні умови не лише людям.

Морози завдають значних збитків усім живим істотам, найпомітнішими серед яких є птахи. Серце стискається від жалю, коли бачиш поряд із житловими будинками заціпенілих від холоду горобців чи синиць. Наслідки такого стану для багатьох пернатих друзів обертаються загибеллю… У той же час, кожен із нас може допомогти птахам взимку. Як саме? Детальніше про це, а також про те, як птахи, що зимують у нас, переживають складний період року, розповів спеціаліст-зоолог, заступник директора з наукової роботи Рівненського природного заповідника, голова Рівненської філії Західноукраїнської орнітологічної станції Ростислав ЖУРАВЧАК.
- Ростиславе Орестовичу, найперше хотілося б дізнатися, які птахи залишаються в нас на зиму?
- Дійсно, більшість птахів, переважно комахоїдних, взимку відлітають у теплі краї. Багато мігрантів, зокрема, лелека білий, ластівки, кропив’янки, очеретянки, перелітають Чорне море, пустелю Сахару і зимують у центральній та південній Африці. Та є такі, які переселяються лише дещо південніше від наших територій – шукають тепліших місць з достатньою кількістю корму або незамерзлі ділянки водойм. Це - зяблики, дрозди та всі водоплавні – качки, лебеді, лиски. Також, вони можуть траплятися взимку і в нас на Поліссі, але тут варто знати, що це ті птахи, які прилетіли з північніших теренів, зі Скандинавії, країн Прибалтики, північної Росії та Білорусі, а наші зимують на півдні України або на островах чи узбережжях морів.
Проте частина залишається зимувати і в нас. Це, в першу чергу, добре відомі нам синиці й горобці, також вівсянка звичайна, снігур, сорокопуд сірий, деякі хижі – яструби великий і малий і майже всі сови. Цей перелік становить приблизно 50 видів. Окремо варто згадати про тих пернатих, які прилітають до нас тільки взимку. Це такі досить рідкісні птахи, як жайворонок рогатий, в’юрок, пуночка, біла або полярна сова. Традиційними зимовими «гостями» є омелюхи та зимняки. Взимку частіше трапляються сорокопуд сірий, занесений до Червоної Книги України, та снігурі, які на більшості територій України бувають тільки в цю холодну пору. На Поліссі вони коли гніздяться, тримаються подалі від населених пунктів.
- Які фактори навколишнього середовища несуть найбільшу загрозу пернатим у зимовий період?
- Однією з основних небезпек для птахів узимку є нестача корму, особливо, коли випадає велика кількість снігу, з-під якого їм досить важко добути поживу. Вони в цей час найбільше страждають – це є основною причиною, чому відлітають від нас комахоїдні, оскільки взимку більшість комах гине, а решта надійно ховається. Звичайно, небезпечним є й мороз, проте найбільш відчутно впливає різке зниження температури, тоді птах, особливо, якщо він недостатньо похарчувався й обрав для ночівлі не дуже затишне місце, може просто не дожити до ранку. Ще однією небезпекою, яка підстерігає їх взимку, є нестача достатніх місць для схованок. Якщо влітку можна надійно сховатись від хижаків серед листя і чагарників, то в зимовий період набагато складніше. Але ще раз варто наголосити, що основною причиною, від якої страждають і гинуть птахи взимку, є нестача корму. Відомі навіть випадки, коли залишаються зимувати ластівки й інші теплолюбні птахи в місцях, де живуть комахи, зокрема в теплих водостоках і випарниках біля АЕС, там у воді активно розмножуються комарі та мошки – смачна їжа для них.
- Як же птахи все ж пристосовуються, щоб вижити в холодний період року?
- Усім птахам, які залишаються в нас зимувати, необхідно так чи інакше пристосовуватись до суворої пори року. Характерно, що в них розвивається пухове покриття, з’являється більше пір’їн, які зберігають тепло. Спостерігаємо, що в зимовий період вони переважно збираються у зграї. Це неважко помітити, якщо порівнювати з іншими порами року, коли ті ж самі синиці чи горобці тримаються парами чи зі своїм потомством. У зимовий же час вони злітаються у зграї сотнями і навіть тисячами особин. Це допомагає їм не замерзнути, тому що гуртом у холодні морозяні ночі краще зберігати тепло, легше остерігатися нападів хижаків. Все ж, тривалість світлового дня в цю пору коротша, відповідно переживати довгі ночі їм набагато важче. Наприклад, якщо весною паруються, турбуються про захист шлюбної території, влаштовують гнізда, висиджують яйця, влітку – вигодовують потомство, витрачають велику кількість енергії на ріст та линьку, то зимою займаються переважно пошуком корму, щоб назбирати достатньо їжі за час короткого дня. Ще одним пристосуванням птахів до зими є запасання корму. Звичайно, така здатність розвинена не у всіх видів, але властива для деяких синиць і досить яскраво виражена в сойок. Можна помітити, як ще восени сойки збирають горіхи та жолуді, яких вони можуть брати по декілька у дзьоб і воло. Якщо простежити за птахами далі, виявиться, що знайдені плоди вони намагаються заховати в різноманітних шпаринах, розносячи їх при цьому на значні відстані. Таким чином, якщо кожна сойка заховає велику кількість поживи, то, фактично, будь-який птах має шанс взимку натрапити на неї. Також відомо про здатність запасатися кормами в деяких сов, наприклад, сичі та сипухи можуть ховати мишей – вони гарно зберігаються взимку в дуплах чи інших схованках. Також, цікавий спосіб мають сорокопуди, які свою здобич нанизують на колючки певних видів дерев і кущів (терен, груша, акація).
- Зауважте, будь ласка, Ростиславе Орестовичу, яку допомогу люди можуть надати птахам взимку?
- Одним з найважливіших методів охорони птахів взимку є їх активне підгодовування. Окрім того, що нам вдасться таким чином накормити птахів, водночас приваблюємо їх у ті місця, де пернаті друзі принесуть користь. Наприклад, годівничка в садку послужить хорошим приводом, щоб весною синичка чи інший птах загніздились неподалік, відповідно, коли потеплішає, поїдатимуть шкідників на плодових деревах чи кущах. Варто врахувати естетичне значення взаємодії людини з птахами, оскільки, влаштувавши годівничку в себе на підвіконні, балконі чи в садку, отримаєте можливість поспостерігати за птахами і побачити, що до них прилітатимуть не лише горобці та синиці, а й інші, рідкісніші види, такі, як костогриз, вівсянки, інколи снігурі, довгохвості синиці. Хіба ж не бажана обставина для навчання та виховання дітей?
- Чи існують певні загальні правила щодо виготовлення та встановлення годівничок?
- Взагалі, для виготовлення годівничок можна використовувати будь-який підручний матеріал – все залежить від фантазії того, хто бажає її зробити. Найтрадиційніші – дерев’яні, які складаються з дна, дашка та перекладин. Можна використати пластикові пляшки, одну або декілька. Головне, щоб корм не висипався й був захищений від опадів.
Що ж до встановлення, то потрібно керуватися кількома правилами. Одне з основних – не встановлювати годівничку занадто низько, щоб до неї не мали доступу наземні хижаки, в першу чергу коти. Також варто розміщувати її в затишному місці, щоб птах міг зручно взяти звідти корм і відлетіти на сусідню гілку чи підвіконня та спокійно його з’їсти, не побоюючись за своє життя. До того ж, таке затишне місце буде слугувати збереженню і годівнички, і корму в ній, щоб його не здувало вітром і не мочило снігом чи дощем.
- А чим же можемо почастувати наших пернатих друзів?
- Для вибору корму потрібно враховувати, що є різні види птахів, і їм притаманні різні корми. Зокрема, є суто зерноїдні – костогриз чи вівсянки, а є всеїдні – до них належать синиці, які можуть їсти, окрім насіння, ще й тваринну їжу. У літній період вони активно харчуються комахами, а взимку дуже полюбляють, коли їх підгодовують салом чи сирим м’ясом, але не соленим чи приготовленим зі спеціями. Практичним є використання суміші різних кормів. Для цього пропонуємо взяти як основу просо, додати овес, насіння коноплі, соняшника. Як варіант, обкачати насіння смальцем, зробивши кульки, які можна підвішувати. Така композиція універсальна і є ласим шматочком для більшості видів птахів (за винятком зерноїдних, які сала не вживають). Також, можна висипати крихти хліба, які полюбляють синиці та горобці. Синиці охоче їдять насіння гарбуза, дині та кавуна. Корисно завчасно заготовляти деякі корми, зокрема, плоди горобини, бузини, назбирати насіння ясена, клена – це є улюбленим кормом для снігурів і костогризів. Підійде насіння деяких бур’янів – лободи, щавлю, лопуха, кропиви. Щиглики активно поїдають насіння реп’яхів. Варто зазначити, що саме на такий незвичайний і різноманітний корм будуть злітатись різні цікаві види птахів.
Отож, щоб пташиних негараздів поменшало, закликаємо всіх до активних дій у їх підгодівлі. Майбутні результати від цього переоцінити важко: окрім їх збереження, стимулюватимете пернатих до гніздування у вашій місцевості. Натомість вони будуть вас радувати своїм співом і красивим виглядом під час відпочинку, скажімо, у парку, та приносити багато іншої користі.
Розмовляла
Оксана ГОЛОВКО.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...