Back to top

Ошатна хатина стоїть за тином, тут люди вмілі й село зветься Тинне

Одна з найбільших за чисельністю населення територіальних громад району в перший день весни зустрічала поважних гостей, які відвідали заклади соціальної сфери й основні бюджетоутворюючі підприємства села Тинне.

І ні сніжний покрив, ні яскравий відблиск березневого сонця не приховали недоліків, на які вказали тиннянам учасники виїзного засідання колегії РДА і керівник району Анатолій Остапчук. Оцінили також досягнення, яким радіють уся майже п’ятитисячна громада й місцева та районна влада.
Розпочалось перше весняне офіційне засідання колегії на початку села, де розмістилась тракторна бригада СГПП «Случ». Голова райдержадміністрації звернув увагу присутніх на три аспекти діяльності сільради, що стосуються економічних складових, дозвілля та благоустрою, адже поруч із досягненнями тут є й невдачі. Сільський голова Олександр Шмалюх інформував про набутки громади. На території сільської ради (1250 гектарів) розміщене єдине село Тинне, де проживає та господарює 4731 особа, з них 1851 – у продуктивному віці від 18 до 35 років і 954 – пенсіонери.
Після короткого ознайомлення з регламентом роботи колегії перейшли до безпосередніх оглядин підприємств, організацій та установ. А оскільки були на території тракторної бригади, то саме звідси й розпочали. Керівники СГПП «Случ», яке за підсумками господарювання у 2010 році стало кращим з виготовлення сільгосппродукції тваринницького напряму, розповіли, що техніка вже готова хоч нині виїхати в поле з тракторного парку, аби обробляти ріллю. Загалом транспортних засобів тут стало значно менше, бо звужується кількість напрямків сільгоспвиробництва: в останні роки вже не вирощують льон, бо немає збуту, не вигідно обробляти картоплю, інші овочі. Найнагальніша для сільгоспвиробників проблема - для початку весняно-польових робіт немає пально-мастильних матеріалів і необхідних міндобрив. На це потрібні мільйонні капіталовкладення.
Наступним об’єктом відвідин стала Тинненська дільнична лікарня. Її головний лікар Анатолій Речун розповів, що медперсонал закладу обслуговує населення трьох довколишніх сільських рад, а це – понад 8 тисяч осіб. Успішно сприяла покращанню матеріально-технічної бази участь у проекті ПРО ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», в результаті чого в приміщенні лікарні встановили 48 нових вікон і 4 вхідних дверей, а також придбали електрокардіограф. Долучились до застосування енергозберігаючих технологій і місцеві підприємці. За їх кошт замінили всі електролампи на економні, які споживають у 5 разів менше електроенергії. Загалом, як підкреслив Анатолій Остапчук, тут відчувається господарська рука, тому є порядок. Але приміщення побудоване ще в середині минулого століття, отже потребує реконструкції. Тож на часі - ремонт даху, ствердив голова РДА.
Ще одна будівля, яка привернула увагу гостей, – новобудова Тинненської ЗОШ І-ІІІ ст. У ній навчаються учні з 5 по 11 клас (понд 800 дітей). Та все ж залишається велика потреба в добудові їдальні (зараз школярі харчуються в підвальному приміщенні), спортзалу та актової зали. Анатолій Остапчук запевнив освітян, що будівництво цьогоріч продовжать і можна сподіватися, що бажаного тинняни дочекаються. Але й це не вирішить проблеми кількості учнівських місць повністю, тому початкова ланка розміщується в місцевому дитсадку.
Коли оглядали Будинок культури, очільник району висловив докір на адресу органу місцевого самоврядування, що фасад приміщення вже 6 років очікує ремонту, а також звернув увагу на благоустрій території, куди безперешкодно заїжджають авто, а молодь засмічує подвір’я, де стоїть пам’ятник на честь воїнів Великої Вітчизняної війни. Недостатньо, на думку Анатолія Остапчука, з огляду на кількість місцевих жителів, працівники Будинку культури заробляють коштів, надаючи платні послуги. Олександр Шмалюх відповів, що ремонтні роботи фасаду планують здійснити за рахунок участі в проекті під егідою Євросоюзу, якщо ж ні – змагатимуться в загальнодержавному конкурсі. А за кошти місцевого бюджету до старого приміщення добудували ще одну залу, яку використовуватимуть для проведення вечорів відпочинку та здаватимуть в оренду для приватних масових заходів. Що ж стосується діяльності закладу, то там працює 7 гуртків художньої самодіяльності для 75 учасників. А культурно-дозвіллєвий комплекс бере активну участь в обмінних концертах на теренах району та посів ІІІ місце за підсумками районного огляду-конкурсу сільських, селищних КДК «Життєдайне джерело Полісся».
Побували учасники колегії РДА також і в торговельному приміщенні Тинненського споживчого товариства. Як зазначив Анатолій Остапчук, ціни на деякі товари тут дещо вищі, аніж у райцентрі, але досить високий рівень обслуговування і широкий асортимент, що додає зручності місцевим жителям.
Далі завітали до Тинненської ЗОШ І-ІІ ст. Саме в цій школі розміщено єдиний (поки що) в селі діючий спортзал, де займаються тинняни різних вікових груп, які, до речі, досягають значних успіхів: за підсумками минулого року Тинне посіло І місце в районному конкурсі «Краще спортивне село 2010 року». Приміщення закладу значно менше за новобудову по інший бік річки Случ, але функціонування його залишається актуальним, адже кількість учнів не зменшується. Що ж до роботи педагогічного колективу на чолі з директором Марією Самойлик, то керівництво району високо оцінило їх здобутки й копітку працю на благо майбутнього. Відзначили успішну співпрацю з місцевими підприємцями та лісництвом.
Завершили виїзну частину на тваринницьких фермах СГПП «Случ». Побачили м'ясні та м’ясомолочні породи ВРХ. Звернули увагу на корів абердин-ангуської породи, яких вирощують для реалізації, бо вони невибагливі до раціону й швидко набирають вагу. Всього в господарстві утримують до півтори тисячі голів великої рогатої худоби, з них майже 6 сотень корів. Члени колегії заходили до стаєнь, де й маленькі телятка, і телички, і дійні корови, стали свідками доїння, а ще народження телятка.
І вже з враженнями від оглядин тваринного комплексу сільгосппідприємства перейшли до теоретичної частини, яку провели в залі засідань Тинненської сільської ради. Першим із питань порядку денного обговорили практику роботи виконкому ради з виконання делегованих повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування». Після звіту сільського голови Олександра Шмалюха керівник виконавчої влади району вказав на виявлені порушення в закладах торгівлі, розміщених на території села (не оформлені куточки споживачів, не на всіх товарах наявні цінники, немає карток якості й ін.), дав завдання усунути недоліки до кінця місяця, що буде відстежувати спеціально створена комісія. Ще Анатолій Остапчук висловився про недостатній рівень роботи із молоддю і попросив докласти якомога більше зусиль, щоб убезпечити юнаків і дівчат від згубних звичок. Навів випадок, що стався напередодні в смт. Клесів, де міліціонери закривали незаконно діючий заклад з ігровими автоматами, а молодь селища ставала на заваді зі словами: «Куди ж нам діватись вечорами?». Тому в зверненні голови райдержадміністрації до керівників територіальних громад району прозвучало застереження щодо обачливості й продуманості у випадках видачі дозволів на будь-яку підприємницьку діяльність. Ще однією проблемою Тинного є утилізація сміття. Раніше за ініціативи районної влади у всіх населених пунктах Сарненщини встановили сміттєві баки, а з числа жителів громад потрібно було знайти бажаючих, які б організували регулярне його вивезення, створивши власну справу та можливість отримання заробітків. Сільський голова відповів, що серед місцевих мешканців немає бажаючих для такої діяльності. Обговорили також болюче явище, звичне для більшості населених пунктів району, – самогоноваріння. Зі слів Олександра Шмалюха, усі «точки» облікували, а дані передали до райвідділу міліції, тож невдовзі варто чекати активних реагувань правоохоронців.
Окрім негативних моментів у житті Тинненської громади, голова РДА відзначив і багато позитивів: активна розбудова села із безперешкодною можливістю будівництва приватного сектора, належна й навіть успішна робота закладів освіти, медицини та культури, вагомі спортивні здобутки, злагоджена діяльність Районної Варти із педагогічним колективом (спільно організовують рейди під час вечорів відпочинку). Тож за підсумками проведення колегії виконком за свою роботу отримав оцінку «задовільно».
Друге питання теоретичної частини виїзного засідання стосувалось виконання місцевих бюджетів. Начальник фінансового управління РДА Тетяна Коханевич сказала, що за 2 місяці цього року бюджет району з власних доходів виконано на 103,6%. Разом з тим, 12 із 22 місцевих рад не виконали дохідної частини. Серед них і такі, яким не вистачило до плану надходжень лише до 1 тис. грн. (Зносичі, Ремчиці, Любиковичі). Перевиконали план Кам’яне-Случанська (понад 400%), Карасинська (понад 300%) сільські ради. Причину невиконання бюджетів районна влада вбачає в недостатньо активній роботі з їх наповнення. Тому голова райдержадміністрації дав доручення фіноргану розробити пам’ятку, що нагадуватиме головам місцевих громад, аби вчасно турбувались про дохідні частини бюджетів.
Розглянули учасники колегії й питання про розмежування земель державної та комунальної власності в районі. Як повідомив начальник управління Держкомзему в Сарненському районі Роман Зінчик, місцеві громади повинні прийняти землі запасу в комунальну власність, аби мати можливість розпоряджатись ними на користь власних бюджетів і потреби своїх жителів.
На завершення голова РДА подякував громаді села Тинне за підготовку до колегії та вагомі позитивні зрушення в усіх напрямках господарювання. Але проблеми були, є і будуть. Усім разом: і селам, і району - є над чим працювати. А ще Анатолій Остапчук зазначив, що наступне виїзне засідання колегії відбудеться у квітні на території Вирівської сільради, ще через місяць – у Кричильську. Тож ці громади мають час на підготовку населених пунктів, аби поліпшити їх життєдіяльність.
Георгій ОРЛІВСЬКИЙ.

Схожі матеріали

Чергове виїзне засідання колегії районної державної адміністрації відбулось на території Люхчанської сільської ради, до складу якої входять 5...
Минулого вівторка керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, районних установ, підприємств, організацій різних форм власності, сільські...
Практичну частину виїзного засідання колегії РДА його учасники почали з огляду й ознайомлення з установами, що діють на території тутешньої сільради...
На нещодавньому засіданні колегії райдержадміністрації, на яке запросили керівників окремих служб, відділів, управлінь РДА, районних установ, сіль-...
У районі проживає 165 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. У 64 з них померли батьки, а в 101 дитини, принаймні, один із батьків, а...