Back to top

Здобутки хорватських колег у роботі з дітьми стануть підґрунтям для діяльності міської ради

Нещодавно перший заступник міського голови Світлана Усик відвідала з робочою поїздкою Хорватію, де вивчала досвід роботи з дітьми в рамках співпраці з ЮНІСЕФ (Дитячий фонд ООН). Отож розмову почали саме з цього:

- Світлано Борисівно, яка мета поїздки і чому обрали саме Хорватію?
- 11-15 квітня ЮНІСЕФ сформував делегацію для робочої поїздки в Хорватію з метою вивчення досвіду роботи міст з дітьми. Усі витрати на переліт з Києва до Загреба та проживання з харчуванням покрив Дитячий фонд ООН в Україні. Отож з міського бюджету на поїздку не витратили жодної гривні. А ось досвіду, цікавих напрацювань, літератури, вражень привезли чимало.
- А хто входив до складу делегації?
- До складу делегації увійшли представники Міністерства надзвичайних ситуацій і Міністерства соціальної політики, керівники програми фонду ЮНІСЕФ, голови районних державних адміністрацій, заступники міських голів, працівники центрів соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді. Усього 16 осіб. До речі, широко представлені регіони: Київ, Суми, Чернівці, Львів, Сарни, Березне, Коростень. Від нашого міста були я та головний спеціаліст по роботі з молоддю та спорту міськвиконкому Віктор Хомич.
- Чим зацікавила вас робота міст з дітьми в Хорватії?
- Під час перебування в Хорватії ознайомились з роботою різних установ, що працюють з дітьми. Насамперед зустрілись з головою представництва фонду ЮНІСЕФ у Хорватії, яка розповіла про впровадження ініціативи «Міста дружні до дітей» з громадською організацією «Наші діти». Ініціатива почала діяти після отримання незалежності Хорватією (з 1991 року) та була направлена на забезпечення прав дітей у повоєнний період.
Цей проект передбачає низку етапів. Серед них - підготовка населеного пункту до отримання відзнаки «Місто дружнє до дітей». До речі, її надають у разі виконання 120 вимог. При цьому враховують медичне обслуговування дітей, наявність ігрових майданчиків, економічний розвиток міста, забезпеченість роботою батьків, соціальний захист, доступ для дітей з вадами здоров’я до послуг у місті тощо. Тобто виконання таких критеріїв щодо дотримання прав дітей - це насамперед соціально-економічний розвиток територіальної громади.
Згодом продемонстрували практичні кроки втілення таких ідей. Ми ознайомились з діяльністю дитячого віче міста Опатія, його презентував обраний дітьми «молодий мер». Організація має дорадчі функції, а місцева влада дослуховується до порад і потреб, що висловлюють юні громадяни. Віче щорічно реалізовує один зі своїх проектів за рахунок часткового фінансування з міського бюджету. Ініціативи завжди направлені на захист якогось права дітей. Наприклад, відстояли облаштування дитячих ігрових майданчиків і пляжу в місті.
А ще вивчали досвід роботи громадської організації «Наші діти». Вона займається змістовним дозвіллям дітей-інвалідів і школярів у післяурочний час, проведенням занять гуртків за інтересами. До речі, громадських організацій у містах досить багато, як і волонтерів, які мають за честь добровільно працювати з дітьми.
- Вдалося побувати в навчальних закладах? Чи відрізняються вони від наших?
- Так, відвідали різні школи та дитячі садки столиці Хорватії Загребу, Опатії, Рієки, Забоку. Освіта в школах обов’язкова до 8 класу, далі за бажанням. Вони є сучасні та минулих часів, однак матеріальне забезпечення в усіх на високому рівні: комп’ютерні класи, бібліотеки, вчительські, величезні спортивні зали з необхідним обладнанням для проведення занять. Діти від шестимісячного віку до 6 років відвідують дитячі садки. У старших групах працюють за принципом відкритих дверей, коли всі вихованці 5-6 років можуть вільно переходити з однієї в іншу та шукати собі справу для занять, а вихователі лише координують їх діяльність і вибір. А ще там дуже багато різноманітних дитячих робіт, однак лише дерев’яні яскраві іграшки.
Що вразило нашу групу, то це відсутність спалень. Коли підходить час сну, то у вільних місцях, на килимах розставляють ортопедичні ліжка з постіллю висотою 10-15 см від підлоги. Вони компактно складаються і не потребують великого приміщення.
А діти дуже схожі на наших: непосидючі, говіркі. Проте без супроводу дорослих у вечірній час можуть перебувати лише до 20.00.
- Що фінансують міські бюджети в Хорватії?
- Міський бюджет невеликого населеного пункту є досить вагомим, у порівнянні з нашим. Наприклад, місто Забок має 10-12 тис. населення, а його бюджет на 2011 рік становить 4,8 млн. євро. З цих коштів фінансують дитячі садки, початкові школи (1-8 клас), 4 комунальні служби. Родзинкою є те, що там діють 62 спортивні клуби, яким надають фінансову підтримку в розмірі 110-120 тис. євро.
- Якщо населений пункт отримує відзнаку «Місто дружнє до дітей», чи має він якісь додаткові кошти, пільги тощо?
- По-перше, надання місту цього статусу є доволі престижним. Таке звання отримують після проходження перевірки, йдуть до нього від 2 до 5 років, щоб виконати всі вимоги. Згодом на щорічній конференції фонду ЮНІСЕФ міському голові вручають цю відзнаку. А при в’їзді та виїзді ставлять великі таблички стандартного зразка, на яких написано «Місто дружнє до дітей». Це і є визначенням статусу міста. Окремих додаткових коштів воно не отримує, але підтримку з міського бюджету на розвиток дитячих ініціатив зазвичай має.
- А загалом яке враження справила на вас Хорватія?
- Вразила чистотою, ошатністю та гордістю людей за свою державу. Адже коли запитали «Хто вам робив такі хороші дороги?», то у відповідь перекладач без роздумів сказала: «Ми. Чому нам повинен робити хтось інший?». Коли відлітали з Києва, навіть пролітав сніг. А в них перецвітали тюльпани. Дивно було бачити квітучі дерева, зелену траву, яку вже стригли, яскраві та мальовничі клумби. За весь час перебування не помітили сміття на вулицях, а приватні оселі потопають у зелені та квітах.
Це невелика за розмірами, але дуже мальовнича країна, що розвивається завдяки туристичному бізнесу, має гори, море, різноманітний тваринний світ.
- Певно, плануєте втілити в життя досвід хорватських колег?
- Так. Уже там, аналізуючи побачене, розмірковували щодо запровадження в нас деяких наміток. Скажімо, організувати та провести зустріч Дитячої дорадчої ради м. Сарни й інших міст, де вони діють тривалий час і мають певні напрацювання (Коростень, Львів, Шостка). Впровадити модель дружніх організацій, установ міста (дружня школа, дружній дошкільний садок, дружнє підприємство, організація тощо) та затвердити міську відзнаку, яку вручати щорічно в Міжнародний день захисту дітей. А ще провести конкурс «Якби я був мером» серед дітей і молоді, вибори «молодого мера». Маємо на меті розробити та реалізувати разом з Дитячою дорадчою радою не менше 1 проекту для дітей міста, у першу чергу, через облаштування дитячих ігрових майданчиків. До речі, спілкуючись з нашими дітьми, членами Дитячої дорадчої ради, помітили, що ініціатив у них дуже багато. Це й облаштування парку, і відкриття дитячого кафе, відновлення роботи клубу по вул. Толстого (с. Доротичі), створення центру дитячої творчості, є намітки і в галузі спорту.
Планів багато. Думаю, спільно з міськвиконкомом, депутатським корпусом за підтримки установ, організацій міста забезпечимо їх втілення в життя.
- Світлано Борисівно, очевидно, що співпраця з ЮНІСЕФ на користь місту. Давно вона розпочалася?
- З 2010 року. Саме тоді за ініціативи ЮНІСЕФ наше місто долучилось до Проекту підтримки здоров'я дітей, які мешкають на забрудненій від аварії на ЧАЕС території. Що стосується мене, то співпрацюю з фондом уже 4 роки. Один з проектів – сімейний центр, який торік відкрили в с. Цепцевичі. До речі, це другий такий заклад, що відкритий в Україні у співпраці з ЮНІСЕФ. Не секрет, що рівень базових знань з догляду за дитиною, її харчування серед батьків, які мешкають на територіях, що зазнали впливу Чорнобильської катастрофи, є дуже низьким. Дорослі мають багато хибних уявлень і стереотипів, що негативно позначаються на розвитку нащадків. У 2008-2009 роках ЮНІСЕФ провів дослідження в родинах, які мешкають у постраждалих районах. Опитування підтвердило, що проблема існує. Тому проект спрямований на підвищення базових знань щодо догляду за дитиною, її харчування та розвитку в батьків у районах, постраждалих від Чорнобиля. З цією метою проводять комунікаційні й освітні тренінги, роботу з молоддю шляхом розважально-освітніх методів для підвищення обізнаності з питаннями охорони здоров'я, покращання роботи медичних установ для дітей і молоді, маю на увазі «Клініку дружню до дитини».
- Дякую за інтерв’ю. Успіхів вам на цій нелегкій ниві.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...