Back to top

За досвідом до березнівських колег

Автор фото Василь Сосюк.

За вивченням досвіду роботи з вирішення проблем громади Березнівщини тамтешньою районною радою, ознайомленням з діяльністю, новаціями та перспективами розвитку діючих установ і бюджетоформуючих підприємств, минулої середи обранці територіальних громад Сарненщини завітали в сусідній район.

Провели виїзний День депутата з ініціативи голови районної ради Микола Драганчука. Долучився до заходу й голова Сарненської райдержадміністрації, депутат обласної ради Анатолій Остапчук.
Екскурс сарненській делегації організував голова Березнівської районної ради Віталій Лашта, який детально розповідав про кожен об’єкт і район загалом. Щирими вітаннями, милозвучними піснями та короваєм на вишиваному рушнику зустрічали гостей у Кам’янківській ЗОШ І-ІІІ ст. Заклад цей, без сумніву, можна назвати скарбницею національних надбань, позаяк особлива увага приділяється тут відродженню та популяризації культурних і духовних цінностей. «Щоб рухатися вперед, необхідно запозичувати та впроваджувати цікаві й корисні інновації», - зауважив керівник навчального закладу, депутат Березнівської районної ради Михайло Калюта, затим ознайомив сарненців із матеріально-технічною базою та здобутками школи. Родзинкою якої є постійно діючий музей народного мистецтва. Коридор, яким щодня проходять учні та педагоги, оздобили самобутніми вишиваними свитами, картинами й рушниками, іншими декоративно-ужитковими композиціями, які збирали по крупинках усією шкільною родиною. Ідею цю директор запозичив у Борщагівській школі, що на Полтавщині. І ось уже понад 3 роки національною колоритною експозицією милуються всі, хто заходить сюли щодня чи вперше.
Завжди відкриті двері тут і в «Кімнату духовності», яка беззаперечно заслуговує на увагу, бо, як і в кожному православному храмі, тут можна побачити церковне начиння: хоругви, підсвічники, лампади, образи, духовну літературу… Дозволено й приклонитися освяченим святиням, які передали сюди священики з тутешніх храмів. Особливо вражають розмаїттям барв вишивані ікони та рушники, які гаптували учні та їх батьки. Кожен клас презентував принаймні одну вишиванку. Долучились до прикрашення цієї кімнати й представники Сарненської районної ради, які вручили ікону Божої матері, щоправда з бурштину, як пам’ятний подарунок про відвідини Кам’янківської ЗОШ.
Приємно здивувала постійно діюча виставка робіт юних умільців, яку також облаштували прямісінько в коридорі. Тут широко представлені розмаїті композиції орігамі, вишиванки юних митців й інші вироби. Варто зазначити, що в Кам’янці значну увагу приділяють патріотичному вихованню і формуванню національної свідомості школярів, скажімо, навчання в закладі щодня розпочинають з Державного гімну, організовують радіопередачі, де озвучують історію та сутність національних календарних дат. Належно оснащена школа, зауважив директор, і мультимедійним обладнанням. А зведена два роки тому актова зала сприяє успішному проведенню змістовного дозвілля учнів. Укомплектований необхідним інвентарем і спортивний зал, в якому в рамках проведення Дня депутата відбулася товариська зустріч із волейболу між командами обох рад. У захопливій ігровій баталії із загальним рахунком 3:1 перемогу здобули гості. Відзначився при цьому голова Сарненської РДА Анатолій Остапчук, якого визнали найкращим гравцем зустрічі. Та незважаючи на результат, кубок переможця на знак поваги, лишили все ж березнівчанам, медалі вручали згідно з підсумком гри… І ще одним подарунком для дружнього району стала картина з бурштину, яку передав Віталію Лашті Микола Драганчук.
Наступним оглядовим об’єктом була єдина в Україні сірникова фабрика, що функціонує в Березному з 1999 року. Як поінформував інженер-технолог Петро Бурак, забезпечити країну сірниками вдається лише на 30-40%, значну частину імпортують із-за кордону. Сьогодні на фабриці функціонує надсучасне обладнання, трудиться в три зміни майже 300 кваліфікованих спеціалістів. Кошти для придбання устаткування інвестували вітчизняні підприємці та шведська фірма «Маренго». Виготовляють сірники з осики, якої впродовж місяця необхідно 1000 куб.м. Спершу здійснюють первинну обробку деревини: розрізають на тонкі листи, затим на соломинки, пізніше - просочують речовиною, яка перешкоджає тлінню, відтак конвеєр вмочує соломинки в сірчасту речовину, а вже тоді фасує в коробочки приблизно по 40 штук. На запитання, наскільки екологічно чистими є сірники, почули, що хоч і використовують фосфорну суміш, що сприяє їх швидкому загорянню, проте шкідливість для споживачів відносно незначна. Випускають сірники в барвистій упаковці з національною символікою на етикетці.
Раді сарненським гостям були і в Березнівському ліцеї-інтернаті спортивного профілю, де у 2008 році проводили чемпіонат України з важкої атлетики серед юнаків і дівчат віком до 15 років. Тут створені всі необхідні умови для занять греко-римською боротьбою, боксом, функціонують 25-метровий плавальний басейн, на утримання якого в рік необхідно понад 1 млн. грн., тренажерні зали, шахово-шашковий клуб, приміщення для стрільби з лука. Про успішність закладу свідчать перемоги, з якими вихованці повертаються з чемпіонатів України й світу, інших спортивних змагань. І, як зауважив Віталій Лашта, сьогодні тут готові надавати послуги з плавання за помірну ціну школярам сусідніх районів, зокрема й Сарненського. Навідались депутати і на місцевий стадіон «Колос», який нещодавно реконструювали. Зокрема, звели глядацькі трибуни на 3700 посадкових місць із пластиковими сидіннями, привели в належний стан роздягальні, оновили футбольний газон. Тож сьогодні споруда повністю відповідає вимогам для проведення чемпіонатів України з футболу. Гості мали нагоду зустрітись із заслуженим майстром спорту України Петром Котком, уродженцем с. Тинне. Під час святкування Анатолій Остапчук запевнив, що невдовзі на Сарненщині розпочнуть будівництво сучасного спорткомплексу.
Приємно здивовані були представники Сарненської делегації, завітавши в Балашівський колегіум, який тут почали зводити ще в 1995 році. Відкривав новобудову у 2004-ому тодішній Президент України Леонід Кучма. Нині тут здобувають знання 417 учнів із двох сільських рад, яких довозять на навчання шкільні автобуси. Для вихованців зручно облаштовані просторі класні кімнати, є теле- і радіостудія. Цьогоріч заклад закінчили 42 випускники. Візитівкою колегіуму є музейна кімната, яку відкрили на честь Леоніда Кучми. Особливо оригінальні тут картини, фото із закордонних поїздок і дитинства, кришталеві вази, статуетки, ікони, залікова книжка, копія диплому кандидата наук, інші подарунки й особисті речі Леоніда Даниловича. Облаштовували музей співробітники Рівненського обласного краєзнавчого музею впродовж трьох днів. А щоб презентів було більше, навіть їздили в Дніпропетровськ, де майбутній Президент України свого часу працював на заводі «Південномаш». Є в музеї також шахові фігури із силуетами відомих політичних діячів й інші раритети.
Поруч із колегіумом розташований сучасний спорткомплекс із басейном. Останній, до речі, відкрили зовсім нещодавно. Голови та депутати обох районних рад охоче там поплавали.
Мабуть, таких емоцій, як у музеї Бистрицького навчально–виховного комплексу «ЗОШ І–ІІІ ст. – ДНЗ» депутати Сарненської районної ради не отримували ніде. Бо далеко не кожен заклад здатен похвалитися такою чисельністю колоритних краєзнавчих експонатів. Керує ним Степан Ткачук, який за довгі роки нелегкої праці та пошукової роботи зумів зібрати чимало раритетів, які можуть повідати про життя в сиву давнину й до сьогодні. Перший музей тут відкрили до сорокаріччя Перемоги у Великій Вітчизняній війні, затим його розширили, використали не лише вільні кімнати, а й коридорну площу. Наразі тут діє 5 відділів, 21 розділ, працюють екскурсоводи 3 вікових груп. В експозиції, яка займає площу 100 кв. м, представлене народознавство, в якому зібрані ремесла й промисли, побут та основні заняття, одяг і взуття жителів цього краю тощо. Є тут також палеонтологічна експозиція, в якій представлена колекція акулячих зубів й інших скам'янілостей морської флори та фауни. Вразив глядачів зал тваринного й рослинного світу Полісся. У музеї зберігаються знахідки з Бистрич і довколишніх сіл, які відзеркалюють різні етапи розвитку підводного, надводного та наземного життя в сиву давнину саме в цій місцевості. Степан Федорович також розповів, що шкільний музей 4 рази був переможцем всеукраїнських конкурсів, зокрема з військової підготовки й патріотичного виховання, збереження пам’яток історичної культури….
Останнім оглядовим об’єктом був регіональний ландшафтний парк «Надслучанська Швейцарія», заповідна зона якого поєднує 14 природоохоронних об'єктів, зростають тут 77 рідкісних видів рослин, 19 з них занесено до Червоної книги України. Парк вражає мальовничістю й декоративною різноманітністю.
По закінченні зустрічі Микола Драганчук відзначив користь таких поїздок, адже досвід, яким збагатились, обов’язково знайде відображення в розвитку обох громад. А ще - запросив колег із сусіднього району, аби продемонструвати їм свої напрацювання, адже Сарненщина не менш багата й славна трудолюбивими людьми, здобутками умільців і казковими Поліськими краєвидами.

Новини: 

Схожі матеріали

У НВК «Школа-колегіум» м. Сарни школярі вивчають польську мову. Нещодавно, під час тижня зарубіжної літератури, у навчальний заклад завітала консул з...
«Відправляючи дітей на спортивні змагання в Польщу, ви робите великі інвестиції в їх майбутнє», - такими напутніми словами зустрів міський голова...
Минула п’ятниця була насиченим днем в історії регіону. Адже краяни відзначали 70-ту річницю створення Рівненської області 4 грудня 1939 року...
Позавчора в Сарни завітав голова Народного руху України, колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Представляючи іменитого гостя та його...
Любити ліс – означає любити батьківщину, країну, в якій живемо. А є чимало людей, для яких збереження та примноження лісового багатства – справа...