Опубліковано Ольга ЛОТОЦЬКА
Виїзне засідання колегії райдержадміністрації відбулось минулого четверга на територіях Чудельської та Кам’яне-Случанської сільських рад.
Заслухавши очільника громади с. Чудель Володимира Жука, який озвучив статистичні дані стосовно населення, землі та житлового фонду ради, перейшли до огляду об’єктів виробничої та соціальних сфер. Впродовж року тривали в селі роботи з реконструкції будівель колишнього СГПП «Нове життя» під склади тимчасового зберігання гуманітарної допомоги під митним контролем та її видачі. Керівник проекту, заступник голови правління МБФ Володимир Хомич поінформував, що за цей час за сприяння спонсорів із Німеччини та громадськості села, яка активно долучалась до реалізації задуму, безкоштовно надаючи будівельні послуги, вдалося помітно впорядкувати занедбані споруди. Вже наразі 50 тонн гуманітарної допомоги перебуває під розмитненням, яку надаватимуть малозабезпеченим, багатодітним сім’ям, а також дітям-сиротам, напівсиротам із Сарненського району й області в цілому. Крім того, за фінансової підтримки закордонних меценатів у селі також будують дитячий будинок сімейного типу, де проживатимуть діти без батьківської опіки. 10 хлопчиків і дівчаток, які позбавлені родинного тепла, зможуть жити тут не лише під час літніх канікул, а й упродовж року.
Поруч зі складами функціонує стрічкова пилорама приватного підприємця Юрія Жука. Його діяльність є хорошим прикладом для наслідування молоді. Адже втілювати задум у життя почав з укладання в справу спершу незначного капіталу, проте цілеспрямованість, як свідчить практика, робить своє. Отож першочергово викупив приміщення того ж таки сільського підприємства, що було вже власністю пайовиків, затим придбав пилораму й узявся надавати жителям послуги з розпилювання деревини. А попит на таку продукцію в селі є, бо лише нині тут зводять 54 будинки. У намірах придбати верстат для виготовлення вагонки дерев’яної та блок-хаусу високоякісного. Беззаперечно, кожне село має майбутнє, якщо в ньому проживають люди, які дбають про громадськість, впроваджуючи корисні їй ідеї. Важливим епітетом є співпраця з сільськими, селищними головами. Усім молодим підприємцям, зауважив голова РДА Анатолій Остапчук, повинні повсякчас сприяти органи місцевого самоврядування. Велика економіка починається з малого бізнесу. Більше того, як розповів Володимир Жук, при функціонуванні навіть малих підприємств сільська рада має зиск: туди надходять кошти за оренду землі, прибутковий та єдиний податок, поруч з цим вирішується питання працевлаштування безробітних. Володимир Хомич і Юрій Жук мають намір створювати ще робочі місця, позаяк уже накреслили плани подальшого розвитку, виконання яких потребуватиме нових кадрів. І як висновок, усі сільські, селищні голови повинні підтримувати пропозиції ініціативних громадян у втіленні слушних задумів, аби в сільській місцевості розвивалось виробництво, мешканцям надавали побутові послуги…
У ДНЗ «Казка» приділяють значну увагу патріотичному вихованню дітей. У цьому переконались, коли завітали туди, адже зустрічали членів колегії вихованці в національному вбранні з короваєм на вишиваному рушнику та милозвучними віршами. Завідуюча Валентина Боровик розповіла, що наразі тут діють 4 групи, дошкільну освіту здобувають 84 дитини. На обліку перебуває ще 81, однак питання з влаштуванням їх у дитсадок є проблемним за відсутності приміщення. Проблеми закладу місцева та районна влада не обходить стороною. Позаяк у минулому році там відкривали нову, уже 4 групу, за кошти районного бюджету, які отримали в сумі 15 тис. грн., придбали ліжечка та матраци, ще понад 20 тисяч власних надходжень затратили на закупівлю іншого м’якого та твердого інвентарю, заміну вікон, дверей, у перспективі – реконструкція даху.
У дитсадку по-домашньому затишно й комфортно, що сприяє правильному та здоровому розвитку малечі. І те, що такі заклади повинні працювати в селах, переконувати когось зайве. Прикро, але факт, що не в кожній сільській раді, де, варто зауважити, і є можливість відкрити дошкільний заклад, сільські голови виважено підходять до вирішення цього питання. Як-от, скажімо, в Коросту. Є приміщення, фінанси, провели значний обсяг ремонтних робіт, але досі дитсадок не функціонує. Доречно нагадати громадянам, залученим до цієї справі, – позитивне у вихованні дітей рекомендовано закріплювати в ранньому дитинстві, а через вашу неспроможність організувати роботу оперативно та злагоджено втрачаємо цю надзвичайно цінну можливість.
У Чудельській ЗОШ І-ІІІ ст. Анатолій Остапчук акцентував увагу на географічному майданчику, який, за його словами, є одним із найкращих, що бачив у районі. І в належному стані, зауважив, вони повинні бути в кожній школі. У приміщенні одинадцятирічки, де наразі проводять ремонтні роботи, директор Аліса Сергійчук розповіла, що освіту учням надають 42 педагоги, які впродовж останніх двох тижнів благоустроювали її. Це колектив однодумців, чуйних та обдарованих педагогів. Відзначила активність і підтримку голови батьківського комітету Алли Гриневич, яка, у свою чергу, розповіла, як вдається залучати батьків до вирішення проблем закладу. Начальник відділу освіти РДА Людмила Макриця також зосередила увагу на тісній співпраці адміністрації закладу та педагогічного колективу з батьківською громадськістю, наголосивши при тому, що такі напрацювання є успішними та мають виховний вплив на дітей. Завдяки проекту «Рівний доступ до якісної освіти» також покращили матеріально-технічну базу. Вже обладнали математичний, фізичний, хімічний і біологічний кабінети. За кошти батьківського фонду впорядкували актовий зал, а за сприяння районної влади придбали 200 нових стільців. У школі також облаштували духовну кімнату, де, крім звичайного церковного начиння, є требний набір священика, який у 80 роках минулого століття, коли спалили старий храм, жителі села переховували в землі, а нині представили на огляд учням і гостям. Наразі школу готують до навчального року. Не так давно тут реконструювали дах, укріпили фундамент і стіни. Налагоджена співпраця з сільським головою та депутатом районної ради Олегом Жошком. Отож члени та учасники колегії на прикладі побачили, наскільки вдало вдається локалізувати проблеми, коли є взаєморозуміння між директором, колективом та головою сільради, районною владою, батьківським комітетом і депутатом районної ради.
Затим члени колегії відвідали музей школи, де оглянули експонати історії села, ознайомилися з творчістю – вишиваними картинами й іконами сільської майстрині Галини Шокот. У закладі розташована й публічно-шкільна бібліотека, куди, як розповіла завідуюча Яна Жигула, цьогоріч надійшло 778 примірників книг, з них 577 за програмою «Рівний доступ до якісної освіти», інші - з відділу освіти, райдержадміністрації. За кошти, отримані від надання платних послуг, закуповують ту літературу, що найбільше користується попитом у читачів.
Приємно були здивовані, завітавши в клуб. Світло й затишно в цьому закладі культури, в чому заслуга завідуючого Анатолія Шокота. Нещодавно тут здійснили поточний ремонт, є нова музична апаратура, діє спортивна кімната, де молодь залюбки грає в теніс настільний, шашки, шахи, займається на тренажерах тощо. З початку року вже зібрали 4100 грн. платних послуг при плані 8 тис. На перший погляд, всюди лад, проте кращого потребує робота зі створення гуртків та ансамблів, що є складовою діяльності керівника.
У цілому, зауважив Анатолій Остапчук, в Чудлі є позитивні зміни, проте є й багато недопрацювань. Особливо актуальне - впорядкування футбольного поля на стадіоні. Також увага сільського голови завжди має бути прикута до кладовища, бо смітники, які там побачили, зовсім не прикрашають місце вічного спочинку рідних людей. Принагідно голова РДА акцентував увагу на важливості забезпечення порядку на кладовищах на території всіх сільських, селищних рад. Зрушень на краще потребує й центральна вулиця села. До речі, коли завітали на територію Кам’яне-Случанської сільської ради, перше, що впало в очі, - це упорядкована центральна садиба. Населений пункт невеличкий, та на вулиці, що пролягає вдовж села, - порядок. Приємно здивували побілені бордюри, доглянуті обійстя мешканців. Сільський голова Галина Петровчук розповіла, що це робота самих жителів, які не залишились байдужими, коли звернулась з проханням упорядкувати прилеглі території. Кожен навів лад біля себе – і село має зовсім інший вигляд. Одно слово, в Кам’яне-Случанському люди себе поважають. А сільський голова дотримує правильної позиції, адже такий підхід до роботи приносить бажані результати й слугує прикладом іншим.
Ознайомились члени колегії з діяльністю діючих тут закладів освіти. В початковій школі цьогоріч навчатиметься 67 дітей, крім них, ще здобуватимуть освіту 26 дошкільнят 5-річного віку. Наразі виконують ремонтні роботи, у що свою лепту внесли й батьки. Підготовляють до навчального року й ЗОШ І-ІІ ст. Проте, оглянувши приміщення, помітили непривабливі стенди. Недопрацювали в цьому напрямку як працівники школи, такі начальник відділу освіти. Перейняти досвід з оформлення закладу просвітницькою інформацією можуть, завітавши, приміром, у Полянську ЗОШ І-ІІ ст. Неприємно-таки, коли мальовничість села псують сірі стіни школи, яка є освітньо-виховним центром населеного пункту. Вирішити проблему можна, якщо направити старання педагогічно-учнівського колективу в правильне русло.
Крім цих закладів, на території ради функціонують ФАП, бібліотека, клуб, з діяльністю яких також ознайомилися. Навідавшись у заклади торгівлі Тинненського споживчого товариства, що працюють у Чудлі й Кам’яне–Случанському (голова Світлана Камзьол), побачили, що тут повністю задовольняють попит населення не лише продуктами харчування, а й товарами промислової та господарської груп. Кооператори повсякчас працюють над збільшенням асортименту товару, дбають про його відповідну якість, культуру торговельного обслуговування. І як зауважив голова РДА, сьогодні споживча кооперація району працює потужно, їх торгові заклади є достойними конкурентами приватним підприємцям, у діяльності яких спостерігається надто багато порушень.
На підсумковому засіданні, в якому взяли участь керівництво району, актив населених пунктів і мешканці, заслухали обох сільських голів, які озвучили окремі актуальні питання, позаяк про практику роботи виконавчих комітетів Чудельської та Кам’яне-Случанської сільських рад розповіли при огляді об’єктів. Анатолій Остапчук озвучив запитання до Володимира Жука. Стосувались вони бюджету, який за 5 місяців ц.р. виконкому сільради вдалось виконати на 103%. Не забезпечили виконання плану по податку з доходів фізичних осіб - 76,0%. У галузі торгівлі Анатолій Остапчук рекомендував вирішити питання з власником магазину «Оберіг», який здійснює реалізацію продуктів харчування з терміном придатності, що минув, неналежний вигляд мають також холодильні вітрини… Також радив якнайшвидше вжити заходів до представників виїзної торгівлі, які ухиляються від проходження медогляду, реалізовують швидкопсуючі харчові продукти. Сільському голові та представникам виконкому необхідно також покращити роз’яснювальну роботу серед населення стосовно штучного осіменіння та проведення ідентифікації ВРХ, вирішувати питання з будівництва пожежного депо, розробити корегування генерального плану під земельні ділянки для будівництва молодим сім’ям…
Розглянули питання платних послуг, яких у закладах культури сільських, селищних рад з початку року зібрали 154 тис. грн. Спільно та гостро обговорили актуальну наразі проблему збору коштів за спеціальне використання лісових ресурсів, зокрема чорниці. Кампанія вже розпочалась, та проблемним є те, що понад 80% ягід вивозять з лісу нелегальним шляхом, у чому надзвичайно багато втрачають сільські, селищні ради. Тому Анатолій Остапчук рекомендував очільникам громад активізувати свої зусилля й навести порядок, аби закупівельники ягід здійснювали процедуру за лісовим квитком, а те, як їх використовують, взяти під власний контроль.
Про стан виконання в районі завдань, визначених актами та дорученнями Президента України, інших актів законодавства у сфері державної кадрової політики інформував керівник апарату районної державної адміністрації Василь Стельмах. Начальник відділу культури РДА Наталія Чорна розповіла про впровадження в публічно-шкільних бібліотеках району нових технологій і заходів щодо поповнення бюджетних фондів. З роботою Сарненського районного територіального центру соціального обслуговування ознайомила його директор Лариса Малецька. Про результати роботи контрольно-ревізійного відділу в Сарненському районі за перше півріччя 2011 року та стан фінансово-бюджетної дисципліни району розповіла його начальник Дар’я Карпович. Відтак сільські голови подякували всім, хто взяв активну участь у підготовці до колегії, а голова РДА - за проведені на території рад роботи.