Back to top

Птахи щастя Володимира Гриневича

Автор фото Василь Сосюк.

З 2012-го у Євросоюзі набуває чинності заборона на утримання несучок у традиційній клітці. З цього приводу не вщухають дискусії. А в Україні бройлерів вирощують на підлозі, несучок - у клітках. У Росії ж бройлерів утримують як одним, так і другим способом.

Що краще і багато інших запитань адресували любителю птахів, господарю й приватному підприємцю Володимиру Гриневичу, в якого юнацьке захоплення переросло в справу, якою він займається серйозно:
- Володимире, з чого все почалося?
- З 9-го класу. Тоді з ферми приніс додому голубів. А любов до всього живого передалася, мабуть, ще від діда-прадіда, в яких теж були кури, гуси, голуби. До цього списку додав ще качок, бджіл, трошки риби в ставку, маю й коня.
- Яких курей переважно розводите?
- Майже 8 найменувань, серед яких зозуляста, пухова, кучерява, орпінтон. Є й декоративні.
- На вашу думку, курей краще утримувати на підлозі чи в клітках?
- Знаєте, тут не може бути єдиної думки. З одного боку, за своїми біологічними властивостями птиця любить бігати, «купатися» в піску. Тоді, виходить, підлогові системи утримання найбільше наближені до натуральних. І зручні для виробників птиці та споживачів. Але з іншого боку, клітка безпечніша. На підлозі є ризик зараження сальмонелою. Пересічні покупці завжди бажають купувати лише те яйце, яке отримане при вільному утриманні птиці. Вони готові навіть за нього більше платити, але при цьому бути впевненими, що в курки було щасливе життя.
- А де утримуєте своїх?
- Бігають на волі. Накидайте в клітку птиці конюшини, і вона її не візьме, а вибере подорожник. Почуваючись вільною, курка сама собі лікар і знаходить необхідні вітаміни: камінчик чи травинку.
- Циклічна зміна пори року або дня і ночі впливає на них як і на людину?
- Поведінка і фізіологічні функції організму птахів також циклічні і дуже залежать від змін у зовнішньому середовищі. Вони можуть погано почуватися, нездужати, перестають нестись. Але мій знайомий, ветеринарний лікар з Бережниці, ніколи не відмовляє, хоч би коли до нього зателефонував. Робить їм щеплення, вакцинацію, і вони почуваються впевненіше, виживають.
- Володимире, а чим годуєте, зважаючи на те, що не всі комбікорми безпечні?
- Купую готову продукцію, скажімо, по тонні пшениці, ячменю, кукурудзи (перед тим, як купувати багато, беру по кілограму й роблю лабораторний аналіз). Потім перемелюю, додаю риб’ячий жир і обов’язково крейду, необхідну для шкаралупи. Залежно від породи, 1 курка в рік зносить до 250 яєць. Декоративні менше, вони в мене заради естетичного задоволення. Так само, як і голуби. Одні, наприклад, розпускають хвостики, тож дуже подобаються моїй дружині Тані, ще є поштові (колись вони переносили листи), і такі, що перекидаються в повітрі. Просто краса!
- Видно, що ви дуже любите своїх підопічних. Гуси також особливі?
- Так, бійцівські. Їжджу з ними на бої. В цьому році вони відбулися в Житомирі.
- Розкажіть детальніше, будь ласка.
- Є така порода гусей, виведена в Росії, як горковські. Вони найлегші і в них найвища продуктивність. У Росії, якщо вони змагаються, то ставки роблять, як у справжніх боях. У випадку перемоги власник чемпіона забирає переможеного разом з гусиною родиною. А в нас - просто спортивний інтерес.
- Багато таких фанатів?
- Крім мене, Микола Куліков у Сарнах (саме він подарував дві пари голубів до моїх, принесених з ферми) і троє в Дубровицькому районі. От всі разом і їдемо на бої. Маю спеціальний причіп для перевезення птиці. А виїжджаємо на день раніше, залишаємось на ніч, щоб адаптувались, бо дорога забирає сили. Годуємо, поїмо, а згодом виїжджаємо на нейтральну територію, бо ж у своєму дворі гусак – герой, а в чужому – некомфортно почувається. Взагалі, він у дворі служить, як собака, а коли ще відчуває, що ти боїшся, то може навіть напасти. З історії, пам’ятаєте, гуси врятували Рим.
- Звідки черпаєте необхідну інформацію про збереження поголів’я?
- Щотижня збираємось із друзями-однодумцями, і, найперше, обговорюємо хвороби і як їм запобігти. Завозимо ж птицю з усієї України. Інколи купуємо, а часто обмінюємось. І в кожного може бути якась інфекція, якій треба зарадити, щоб її зберегти.
- Пір’я, пух, м’ясо, шкурка і яйце, - все це дає сільськогосподарська птиця. Як використовуєте?
- Наприклад, шкуркою пупців (яку висушують), лікують шлунок чи нирки.
- Володимире, а які поради дасте тим, хто захоче займатись домашнім птахівництвом?
- Найперше мати бажання, а ще душею і серцем любити птицю. А не так, як буває, - візьмуть маленького кролика погратися, а потім стає великий і непотрібний. Або собаки безпритульні, вони ж колись були чиїмись. І від голоду нападають на тих же курей. Вибачте, відійшов від теми, але це правда. Наступна порада: домашню птицю завжди можна прогодувати, бо в доброго господаря знайдуться харчові відходи із саду та городу. А для удобрення землі для городини одним з найкращих є пташиний послід. Птицю можна тримати як в сараях, так і на спеціальних ділянках у саду, тому немає потреби будівництва чи придбання великих пташників. Ціна її невисока, й затрати швидко окупляться. І остання порада: перед тим, як купувати, треба правильно визначитись, кого саме будете вирощувати. Бо кури-несучки, м’ясояєчні і м’ясної породи можна розводити в будь-яких кліматичних умовах, назалежно від розміру ділянки. Гусенят у місячному віці можна утримувати на зелених лугах. А ідеальним місцем для вирощування качки буде земля поряд з водоймою, багатою тваринними й рослинними кормами. А для розведення цесарок та індичок найкращими будуть яри з чагарниками і відкриті просторі ділянки землі.
- Володимире, сказали про водойму, а в ставку теж у вас особлива риба?
- В основному, карп. На зиму виловлюю, бо, незважаючи на компресор, що ставив, рибі не вистачає кисню. Карп швидко росте, але важко зимує. Линок нічого не боїться, може вижити і в мулі. Ну а щука, як санітар ставка, поїдає слабших, які мало рухаються чи захворіли.
- Кінь у господарстві для чого?
- Ввечері виїжджаю верхи на прогулянки разом з синочком Назаром. В Яринівці, де живу, прекрасна природа, ліс, недалеко від будинку протікає річка Михайлівка.
- Ви щаслива людина?
- Так, бо робота приносить користь людям, які можуть придбати бройлерів, курчат, каченят, гусенят і корм для них, а мені – задоволення.
- Дякую, ви дуже цікавий співрозмовник, Володимире. Відчуваю, що ще цікавішою буде розповідь і про бджоли, які у вас є. Сподіваюсь, що наші читачі ще зустрінуться з вами й скористаються вашими порадами. Успіхів вам, і вашій родині.
- Дякую.
Розмову вела
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...