Back to top

Здобутки й перспективи працівників ферм і полів

Листопад традиційно приносить свято тим, хто господарює на фермах, доглядає сади, вирощує хліб і до хліба, зміцнює добробут району та в цілому України.

Тому невипадково працівники агропромислового комплексу відзначають своє професійне свято наприкінці року, підсумовуючи досягнення хліборобської праці та намічаючи плани на майбутнє.
Що ж нового приніс майже минулий хліборобський рік, які досягнення в сільському господарстві маємо? Про це запитали начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Миколу ШЕРЕМЕТА.
- Загальне виробництво валової про¬дукції сільського господар¬ства в усіх категоріях госпо¬дарств зросло в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 6 відсотків і становить 187,3 мільйона гривень. У районі працюють потужні підприємства, які є реальним прикладом успішного реформування аграрного сектора й ефективного господарювання в умовах перехідної економіки. Найбільшу питому вагу мають 5 господарств, які виробляють понад 90% валової продукції: ПОГ «Журавушка», СГПП «Маяк», «Случ», «Мир» і «Степанське». Так, сільсьгосппідприємства виробили 4 тисячі 571 тонну молока, що на 11,6% більше, ніж у минулому році. Продуктивність корів зросла на 13,6% і становить 3307 кілограмів молока з розрахунку на одну фуражну корову. Вирощено 570 тонн м'яса, що на 34 тонни більше, ніж минулоріч, і на 240 – ніж реалізовано на забій. Середньодобовий приріст на вирощуванні й відгодівлі ВРХ збільшився на 35 грам і становить 411 г.
- Миколо Петровичу, у цьому році підприємства зібрали 5354 тонни зерна (у бункерній вазі), що також у порівнянні з минулим роком на 8,2% більше. Середня урожайність, за інформаційними зведеннями управління агропромислового розвитку становить 16,5 центнера з гектара. Що сприяло цьому?
- Насамперед, сільськогосподарські підприємства проводять модернізацію. Закупили 23 одиниці техніки на загальну суму 1,5 мільйона гривень. Придбали дві установки для доїння корів у молокопровід УДМ-200 «Брацлавчанка» в СГПП «Случ».
- Усе більше ведемо мову про перехід до ринкової економіки. Але в той час, коли сільськогосподарські підприємства зменшили обсяги виробництва продукції, особливо тваринницької, особисті селянські господарства стали основними виробниками більшості її видів без додаткових затрат з боку держави.
- Згоден, і великою мірою забезпечили та продовжують забезпечувати населення країни продовольством. На сучасному етапі багато селян, завдяки веденню особистих господарств, одержують основну частину сукупних доходів. Забезпечується й соціальний ефект, оскільки можна залучити до трудової діяльності переважну більшість сільського населення, зберігається звичний трудовий спосіб життя, прищеплюється дітям любов до землі та праці. Мовою цифр - господарства населення виробили 172,1 мільйона гривень валової продукції, що на 8,1% більше, ніж минулоріч. Саме їм належить домінуюча роль у формуванні пропозицій на ринках молока, яловичини, свинини, картоплі, овочів і фруктів. Особисті підсобні господарства вирощують майже весь валовий збір картоплі й овочів, а ще – 86% молока, 84 - м’яса. Тому організація племінної роботи й відтворення поголів’я, поліпшення його якості в селянських господарствах – проблема надзвичайно важлива й актуальна.
- Які заходи проводите для її вирішення?
- Насамперед, діє Комплексна програма стабілізації та розвитку тваринництва й сервісного обслуговування худоби населення на 2005-2012 роки, згідно з якою за рахунок коштів районного бюджету у 2009-2010 створили й повністю укомплектували 2 нові пункти штучного осіменіння великої рогатої худоби в Кам’яне–Случанському та с. Корост. Цьогоріч їх відкрили в селах Федорівка та Любиковичі.
- Миколо Петровичу, особисті селянські та малі фермерські господарства в умовах загострення конкуренції на аграрному ринку стали перед проблемами ефективності виробництва та відсутності надійних каналів реалізації продукції. Як їх можна розв’язати?
- Шляхом створення прозорої постачальницької, заготівельно-збутової інфраструктури на засадах кооперації. З метою започаткування кооперативного руху в селі та для надання послуг жителям населених пунктів Степанської селищної ради з обробітку землі, посіву зернових, садіння та збирання картоплі створили сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Добриця». Він надав послуг населенню на суму 23 тисячі гривень. У районі також обладнали молокоприймальні пункти, а заготівлею рослинницької продукції займається виробниче торгово-закупівельне підприємство «Таврида».
- Декілька слів, Миколо Петровичу, про перспективи…
- Сьогодні агропромисловий комплекс має хороші перспективи вийти на вищі рубежі господарювання. У районі працюють два племзаводи з розведення української чорнорябої молочної породи, племзавод і племрепродуктор з розведення абердин-ангуської породи м’ясного напряму продуктивності. Сільськогосподарські підприємства під урожай наступного року посіяли 2 тисячі 429 гектарів озимих зернових і 110 гектарів ріпаку. Виорали на зяб 619. Для сортозаміни й сортопоновлення закупили 16 тонн елітного насіння озимих культур, під посіви внесли 75 тонн мінеральних добрив у діючій речовині. Наступного передбачається збільшити виробництво тваринницької продукції в сільськогосподарських підприємствах району на 3%. Оновимо машинно-тракторний парк, плануємо закупити 15 одиниць сільськогосподарської техніки. У планах – продовження модернізації галузі молочного скотарства, придбання 3 установок для доїння корів у молокопровід, завершення будівництва корівника на 100 головомісць у СГПП «Случ».
- Тепер про землю. Скільки укладено договорів оренди землі власниками земельних ділянок, часток (паїв)?
- 4899 загальною площею 10716,42 га (у 2010-ому – 6435 договорів площею 13521,8 га). Із загальної кількості договорів 3183, уклали з селянами-пенсіонерами терміном до трьох років - 726, на 4-5 років - 3081, понад 5 – 1094 договори. Значно зменшилась їх кількість, як і площ орендованих земель, у СГПП «Мир», «Світлана», «Кричильський» і СФГ «Хлібороб».
- Якщо ж говорити про грошовий еквівалент?
- Загальна сума виплат становить 637,8 тис. гривень, з них у грошовій формі - 6,4, натуральній (сільськогосподарською продукцією) – 631,4. Нині практично завершено виплату орендної плати за земельні частки (паї). Із нарахованої суми виплатили 607,4 тисячі гривень, або 95,2%. Залишається заборгованість перед власниками земельних часток (паїв) у СФГ «Горинь» - 10, кооперативі «Пастовник» – 6,3 та ТзОВ «Конов-Агро» – 14,1 тисячі гривень.
- Указом Президента України від 19.08.2008 року № 725 «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок і земельних часток (паїв)» рекомендовано встановити розмір орендної плати не менше 3% визначеної, відповідно до законодавства, проіндексованої вартості земельної ділянки, частки (паю). А в районі?
- Середній відсоток орендної плати в районі становить 0,90% від грошової оцінки землі. Найвищий він у СГПП «Дружба» - 1,4, ТзОВ «Конов-Агро» - 1,6, СГПП «Случ» - 1,7. Найнижчий - у СГПП «Степанське» - 0,33, «Верес» - 0,50, СФГ «Горинь» - 0,43%. Середня плата за один гектар орендованих земель у 2011 становить 60 грн. (у 2010 - 49,3). Найвища вона в ТзОВ «Конов-Агро» - 110 грн., СГПП «Азалія» - 105, СГПП «Случ» - 112, а найнижча в СГПП «Мир» (село Корост) – 16,8, СФГ «Горинь» - 31,3 та «Степанське» - 23,2 грн.
- Миколо Петровичу, яка фінансова підтримка надається сільськогосподарським товаровиробникам району з державного та місцевих бюджетів?
- Різними програмами передбачено перелік заходів та умов, при виконанні котрих надається фінансова підтримка. З державного бюджету за програмою «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва» у 2011 році кошти надаються сільськогосподарським підприємствам, фермерським господарствам і фізичним особам за поголів’я корів м’ясного напрямку продуктивності та телиць, закуплених у фізичних осіб (населення) для вирощування. Сільськогосподарські товаровиробники району впродовж року отримали дотаційних коштів з державного бюджету на суму 272,6 тис. грн. Крім того, виділено кошти згідно з регіональними програмами, а саме: за «Програмою підтримки розвитку насінництва на 2011-2015 роки» сільгосппідприємствам виділено із обласного бюджету дотації за придбане й висіяне елітне насіння в сумі 15,2 тис. грн.; за «Програмою підтримки збільшення обсягів виробництва зерна жита до 2015 року» - за посіяний гектар озимого жита на зерно та проведення підживлення його мінеральними добривами із обласного бюджету виділено 67,2 тис. грн.
- Насамкінець, Миколо Петровичу, знаємо, як важко треба працювати, щоб отримати певні здобутки в сільському господарстві. Хто заслуговує на похвалу?
- Безперечно, сільськогосподарські підприємства «Маяк» і «Случ», працівники інших господарств. Серед них механізатор СФГ «Тутовицьке» Володимир Гамза, доярка СВК «Пастовник» Любов Дворська, бригадир тракторної бригади Микола Коток, зоотехнік з племсправи ВРХ Лариса Корінець, ветеран праці Володимир Тивончук СГПП «Случ», механізатор Сергій Пупко, водій Петро Кичан, бухгалтер Людмила Панасюк СГПП «Маяк», механізатор Юрій Кулінка, водій Василь Левчук СГПП «Мир». Напередодні професійного свята хочу щиро привітати всіх працівників сільського господарства, ветеранів праці, побажати їм та їхнім родинам міцного здоров’я, добробуту й благополуччя в кожній сім’ї.
- Приєднуюсь до побажань і дякую за інтерв’ю.
Розмову вела
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...