Back to top

Обережно – кір у Сарнах!

За даними МОЗ України, за 10 місяців ц. р., порівняно з аналогічним періодом минулого року, показник захворюваності на кір зріс у 8 разів (у 2010 зареєстрували 39 його випадків, а цьогоріч - 193), переважно в західному регіоні України.

Як повідомляє Державна санітарно-епідеміологічна служба України, за станом на 20 грудня ц. р. зареєстрували 770 випадків підозри на хворобу: у Волинській області - 25 (на 21 грудня ц.р. - 10), у Івано-Франківській - 208 (16), у Закарпатській - 13 (2), у Львівській - 503 (38), у Рівненській області - 17 ( 4). У Києві, зокрема 20 грудня, - 4 випадки підозри захворювання на кір в організованому колективі.
На жаль, є й випадок смерті від кору в с. Вороблевичі Дрогобицького району Львівської обл., що стався 6 грудня ц. р. Упродовж 8-9 грудня на Львівщині працювала комісія, яка проводила аналіз причин росту недуги в області та розслідувала факт смерті. Встановили, що дитина померла від гострої дихальної недостатності, пов'язаної з ускладненням кору. Перша жертва хвороби на Львівщині, 16-річний хлопець, хоч мав щеплення ще на першому році життя, проте, як повідомляла «ТСН» з посиланням на обласне управління охорони здоров'я, графік вакцинації був порушений. За медичною допомогою юнак звернувся спочатку до сільського фельдшера, згодом його стан погіршився. Як стало відомо, його мама не дотримувала призначеного лікування. Хворого транспортували у Львів, де два тижні перебував у реанімації, але, на жаль, лікарі не врятували йому життя. Діагноз: ускладнення від двосторонньої пневмонії.
3 16 грудня зафіксували перші випадки захворювання на кір у Сарнах: один дорослий та 16-річна дитина.
Кір - надзвичайно контагіозна гостра інфекційна хвороба, що передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус у великій кількості потрапляє в середовище з краплями слизу під час кашлю, розмови, розповсюджується на великі відстані. Через предмети догляду, іграшки збудник не передається. Ворота інфекції - слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. Сприйнятливість до кору не залежить від віку людини. Серед нещеплених, найчастіше хворіють діти від 1 до 5 років. Єдиною захищеною від недуги віковою групою є діти перших 3 місяців життя, матері, яких мають протикоровий імунітет. Після цього періоду напруженість вродженого імунітету знижується й уже до 6-9 місяців вони стають сприйнятливими до хвороби. Проте, якщо мати не має імунітету проти кору, то малюк сприйнятливий до захворювання з перших днів життя.
Останніми роками відзначають «подорослішання» інфекції, і її значно частіше реєструють у дорослому віці. Клінічна картина недуги в дорослих має свої особливості й, у першу чергу, важкий перебіг, пов'язаний з більшою алергічною перебудовою організму.
Як правило, все починається з підвищення температури, змін з боку верхніх дихальних шляхів. Симптоми нагадують звичайну респіраторну інфекцію: кашель, нежить, навіть кон'юнктивіт. Помилково деякі лікарі можуть ставити діагноз ГРВІ. Та за 5-7 днів з'являється висипка на м'якому піднебінні та слизових. Згодом посилюється кашель, запалення очей, з'являється рясне висипання, яке, зазвичай, починається з ділянки за вухом та обличчі. В цей період спостерігають високу температуру до 39-40 градусів. Наступного дня висипка розкидається на тулуб, а згодом і на кінцівки. Впродовж цих днів тримається підвищена температура. Тільки-но поступово вона починає спадати, зменшується висипання відповідно на обличчі, потім тулубі та кінцівках.
Інфекція кору знижує імунітет і організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Зауважте, ускладнення можуть бути страшнішими за захворювання, небезпечними для життя. У нервовій системі можуть виникати менінгіти, менінго-енцефаліти, поліневрити. Трапляються також ускладнення в дихальних шляхах: пневмонія, бронхіти, в пазухах носа та вух - отити. Крім цього, як на початку, так і наприкінці перебігу недуги у хворих можливе порушення дихання - коровий круп (частіше в дітей), такий стан потребує реанімаційної допомоги.
Кір належить до так званих керованих інфекцій, тобто до тих, що можна попередити шляхом профілактичних щеплень. Вакцинація має великий вплив на попередження хвороби. Згідно з планами, її роблять двічі: у 12 місяців і шість років. В усіх вакцинованих ризик ускладнень вагомо зменшується.
Будьте обачні та не займайтеся самолікуванням, а вчасно звертайтеся за допомогою. Дбайте про себе та своїх близьких!
Олена ПАЦЬОЛА

Новини: 

Схожі матеріали

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), третина населення (1,9 млрд.) інфікована мікобактеріями туберкульозу. У деяких країнах...
Як відомо, цукровий діабет - хронічне прогресуюче захворювання з досить ранньою інвалідизацією та високою смертністю. Лише в нашій області...
У спеку неможливо всидіти у міській задушливій квартирі - всі рвуться до води, на природу. Проте у високій траві, поблизу кущиків, під розлогими...
Улітку ми активізуємося. Частіше їздимо на дачу, вибираємося на природу на шашлики, у гірські походи. Тому й частіше травмуємося - впадемо чи...
Що таке артеріальний тиск? Артеріальний тиск – це тиск крові на стінки судин (артерій). Серце працює як помпа, перекачуючи кров до судин, і кожен...