Back to top

І знову про гіпертонічну хворобу

Що таке артеріальний тиск?
Артеріальний тиск – це тиск крові на стінки судин (артерій). Серце працює як помпа, перекачуючи кров до судин, і кожен його удар забезпечує певний рівень артеріального тиску. Як вимірювати артеріальний тиск?

Прилад для вимірювання тиску має бути таким же звичним предметом домашньої аптечки, як і термометр. Вимірювати тиск потрібно в спокійному стані після п’ятихвилинного відпочинку. За 30 хвилин до вимірювання не можна пити каву, палити, вживати алкоголь. Вимірювати тиск треба не менше двох разів з інтервалом 2-3 хвилини. У разі розбіжності результатів понад 5 мм рт. ст. через декілька хвилин вимірювання потрібно повторити.

Що ж таке артеріальна гіпертензія?
Це патологічний стан організму, що проявляється підвищеним артеріальним тиском. Терміном «артеріальна гіпертензія» прийнято називати стійке підвищення тиску: 140 мм рт. ст. на 90 мм рт. ст. і вище.

Який тиск вважається нормальним?
Оптимальним вважається тиск 120/80 мм рт. ст., нормальним - до 130/85 мм рт. ст.

Від чого залежить рівень тиску?
Від активності людини. Як правило, тиск підвищується під час стресу, коли людина налякана чи роздратована, при фізичному навантаженні. Причинами гіпертонії є перевантаження нервової системи внаслідок стресів, неправильний спосіб життя (перевтома, недостатні відпочинок і сон, знижена фізична активність), неправильне харчування та спадкові фактори, куріння та зловживання алкоголем.

Які наслідки гіпертонії?
Надмірно підвищений артеріальний тиск впливає на кровоносні судини, роблячи їх стінки товстими та менш еластичними. Серцю важче перекачувати кров по судинах, його стінки спочатку потовщуються (при цьому підвищується ризик роботи серця з перебоями), а пізніше стоншуються, що призводить до порушення кровопостачання тканин і самого серця. Ці зміни супроводжуються виникненням стомлюваності, задишки, набряків на ногах, що свідчить про розвиток серцевої недостатності, тобто нездатності виконувати свою нормальну функцію помпи. Високий тиск прискорює процес, відомий під назвою «атеросклероз», що означає відкладення жирових компонентів на стінках артерій і призводить до їх ущільнення, потовщення та зменшення просвіту судин. Якщо ж уражуються вінцеві артерії, які забезпечують кров’ю серце, то розвивається стенокардія, а при їх закупорюванні - інфаркт. При ураженні мозкових судин у хворого з гіпертонією може розвинутися інсульт, через який виникає параліч, порушення мови та пам’яті.

Ознаки гіпертонічної хвороби
Артеріальний тиск - не постійний показник. Він змінюється залежно від багатьох чинників: спокійні ви чи ні, виконуєте важку роботу або тільки прокинулися, радієте чи сумуєте. Невеликі коливання артеріального тиску потрібні організму, щоб пристосуватися до різних змін у зовнішньому середовищі, у вашому фізичному й емоційному стані. Причинами неспокою за своє здоров’я стосовно гіпертонії можуть бути такі симптоми: головний біль і запаморочення, раптове почастішання серцевого ритму, «пульсація» в голові, почервоніле обличчя, пітливість, озноб, набряки повік (особливо зранку), раптова безпричинна тривога, емоційна напруга, дратівливість, зниження працездатності та погіршення пам’яті. Якщо таке відбувається з вами регулярно, негайно зверніться до лікаря. Не соромтеся піти в поліклініку, якщо у вас, окрім свідчень тонометра, ніяких скарг немає. Гіпертонія найуспішніше лікується на ранній стадії.

Що робити, якщо у вас виявили підвищений артеріальний тиск?
Не панікувати. Це не вирок. Просто потрібно ретельно обстежитися в сімейного лікаря, який передусім з’ясує, чи немає захворювання нирок чи ендокринних органів. Коли щось виявиться, хворого направлять до відповідного спеціаліста для подальшого лікування. Якщо ж зупинилися на діагнозі гіпертонічної хвороби - теж приводів для розпачу нема. Адже в арсеналі сучасної медицини є великий вибір гіпотензивних засобів.

Чи можна позбутися гіпертонії без медикаментів?
На жаль, ні. Гіпертонія - це пожиттєва хвороба, яка потребує постійного прийманню ліків як для контролю тиску в межах норми, так і для запобігання виникненню ускладнень. Проте деякі пацієнти можуть нормалізувати рівень тиску, змінивши спосіб життя. Особливо хочеться виділити необхідність фізичних вправ, обмежене вживання кухонної солі й алкоголю, відмову від куріння, зменшення ваги тіла.

Як лікувати гіпертонічну хворобу?
Точної причини розвитку гіпертонії ніхто не знає. Але багато є інформації про фактори ризику розвитку гіперто-нічної хвороби. До них належать надмірне вживання солі, атеросклероз (ризик розвитку його прямо пов’язаний з гіпертонією та навпаки), надмірне вживання алкоголю, куріння, надлишкова вага тіла - ожиріння, малорухомий спосіб життя. Лікування гіпертонічної хвороби насамперед полягає в корекції всіх наявних факторів ризику та в зміні способу життя. Іноді цього буває достатньо, щоб значно знизити, а можливо, й нормалізувати тиск. Якщо ж це не допомагає, існують препарати для зниження тиску, які повинен призначати лікар.

Алла ГОМОНЕЦЬ,
районний кардіолог.

Схожі матеріали

У спеку неможливо всидіти у міській задушливій квартирі - всі рвуться до води, на природу. Проте у високій траві, поблизу кущиків, під розлогими...
Улітку ми активізуємося. Частіше їздимо на дачу, вибираємося на природу на шашлики, у гірські походи. Тому й частіше травмуємося - впадемо чи...
Як відомо, цукровий діабет - хронічне прогресуюче захворювання з досить ранньою інвалідизацією та високою смертністю. Лише в нашій області...
Літо асоціюється в нас з періодом відпусток і виїздів на відпочинок. Проте в цей час найчастіше спостерігається найбільший підйом захворюваності...
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), третина населення (1,9 млрд.) інфікована мікобактеріями туберкульозу. У деяких країнах...