Back to top

Чисті руки - запорука здоров’я

Літо асоціюється в нас з періодом відпусток і виїздів на відпочинок. Проте в цей час найчастіше спостерігається найбільший підйом захворюваності кишковими інфекціями. Це пов’язано з вживанням свіжих фруктів та овочів, з порушенням водного режиму та збільшенням виплоду мух – переносників збудників кишкових захворювань.

До групи кишкових інфекцій належать захворювання, що мають однакові механізм зараження, локалізацію збудника в організмі людини та подібні прояви хвороби: дизентерія, черевний тиф, паратифи А і В, холера, сальмонельоз, вірусний гепатит А (хвороба Боткіна), харчові токсикоінфекції та багато інших. Збудники кишкових інфекцій (мікроби) мають властивості виживати та розмножуватись у навколишньому середовищі. Так, наприклад, збудник дизентерії зберігає свою життєздатність упродовж декількох місяців на брудному посуді, декількох діб - на продуктах харчування та до 5-6 діб - у воді. Збудники черевного тифу та коліентеритів ще стійкіші в зовнішньому середовищі.

Зараження відбувається в тому випадку, коли збудники через рот потрапляють у кишківник людини, де й починають розмножуватись. Потім з випорожненням знову у зовнішнє середовище (ґрунт, вода) і забруднюють різні предмети довкілля та продукти харчування. Джерелом кишкових інфекцій найчастіше є людина — хворий або бактеріоносій. Брудними руками вона переносить збудники на різні предмети: посуд, іграшки, дверні ручки та перила. Здорова людина торкається їх, забруднює руки й може занести мікроби в організм. Другий шлях розповсюдження — вода. Тому використовувати воду з відкритих водоймищ для пиття, миття посуду, овочів, фруктів можна лише після кип’ятіння. У розповсюдженні кишкових інфекцій значну роль відіграють також мухи, тому харчові продукти, напої, посуд необхідно закривати від них.

Сприйнятливість людського організму до кишкових інфекцій досить висока, а особливо дітей віком до 3-х років. За 6 місяців цього року за медичною допомогою в районну лікарню звернулися 170 осіб з розладами травлення, у тому числі діти до 3-х років — 101 (проти 209 минулого року за аналогічний період і 58 дітей до 3-х років).

Зараження людини проходить тільки в тому випадку, коли збудник через рот потрапляє в кишківник, де він починає розмножуватись, виділяти ядовиті продукти життєдіяльності - токсини, які ушкоджують шлунково-кишковий тракт, серцево-судинну та нервові системи. Зараження харчових продуктів може виникнути при забрудненні їх руками, а також при неправильному транспортуванні та зберіганні. Куплені овочі, м’ясо та рибу не можна класти поряд з продуктами, які при вживанні не підлягають термічній обробці. Дуже небезпечними є ті страви, які готують і вживають без термічної обробки: молоко та м’ясопродукти. Необхідно з обережністю ставитись до м’ясних і рибних напівфабрикатів. Сирі та варені продукти не повинні зберігатися разом.

Збудники кишкових інфекцій знаходяться на поверхні овочів, фруктів і ягід, особливо якщо ґрунт городів і садків удобрюють нечистотами. Тому куплені овочі та фрукти перед вживанням необхідно промити струменем кип’яченої води або спочатку холодною, а потім обдати кип’ятком. Найчастіше мікробне забруднення харчових продуктів відбувається при транспортуванні в неспеціалізованому транспорті, без належного температурного режиму зберігання. Реалізація харчових продуктів повинна здійснюватися лише в торговельних точках, спеціально обладнаних і тих, що відповідають діючим санітарним вимогам.

Цього року літо видалось жарким і за прогнозами метеослужби спека триватиме довго, тож поради гігієністів стосовно профілактики харчових отруєнь будуть доречними. Щоб запобігти харчовому отруєнню, слід купувати харчові продукти в місцях, де вони зберігаються належним чином, - у холодильних вітринах і морозильних камерах. При купівлі м’ясних і ковбасних виробів, риби, варто вимагати від продавців інформацію про дату виготовлення, наявність документів, що засвідчують якість, оскільки їх термін зберігання обмежений навіть у холодильному устаткуванні.

Не слід купувати продукти, що викликають підозру: розміщені на прилавку під сонцем, де є доступ мухам й іншим комахам; продукти, що змінили свій зовнішній вигляд, колір, запах і т.д. Не купуйте кондитерські вироби з кремом, які зберігаються без належних температурних умов або виготовлені в домашніх умовах. Якщо недоброякісність придбаних продуктів виявили вдома, треба звернутися в торгову точку, де було придбано товар, з вимогою його заміни або повернення грошей. Про випадки купівлі недоброякісних продуктів інформуйте райсанепідстанцію.

При харчуванні в непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) необхідно виключати контакт продуктів з ґрунтом. На відпочинку без організованого харчування не вживайте та не беріть з собою багатокомпонентні страви, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо). Не готуйте страви з запасом. Приготовлені бажано спожити відразу, зберігання їх без належного температурного режиму не має перевищувати 2 години. Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мийте руки з милом. Не забувайте, що руки дітей повинні бути вимиті після прогулянки та гри. При відпочинку з дітьми батькам необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб дитина не споживала незнайомі ягоди й інші продукти невідомого походження. У випадку виявлення перших ознак захворювання (нездужання, слабкість, головний біль, відсутність апетиту, потім підвищення температури, блювання, часті рідкі випорожнення) терміново зверніться до лікаря.

Чистота - запорука здоров’я. З давніх-давен кишкові інфекції називають хворобами брудних рук. Звідси й просте правило: після повернення додому з роботи, прогулянки, перед приготуванням і вживанням їжі, перш ніж гратися та доглядати за дітьми — вимийте руки з милом. Таким чином захистите себе й інших від зараження. Пам’ятайте, хворобу легше попередити, ніж вилікувати!

Оксана ВОЗНЮК,
лікар з гігієни харчування Сарненської райСЕС.

Схожі матеріали

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), третина населення (1,9 млрд.) інфікована мікобактеріями туберкульозу. У деяких країнах...
Як відомо, цукровий діабет - хронічне прогресуюче захворювання з досить ранньою інвалідизацією та високою смертністю. Лише в нашій області...
У спеку неможливо всидіти у міській задушливій квартирі - всі рвуться до води, на природу. Проте у високій траві, поблизу кущиків, під розлогими...
Улітку ми активізуємося. Частіше їздимо на дачу, вибираємося на природу на шашлики, у гірські походи. Тому й частіше травмуємося - впадемо чи...
Що таке артеріальний тиск? Артеріальний тиск – це тиск крові на стінки судин (артерій). Серце працює як помпа, перекачуючи кров до судин, і кожен...