Back to top

Село починається зі школи, а школа – з директора…

Хто не знає великовербченську «Криниченьку»? Учасники самодіяльного колективу разом зі своїм керівником, заслуженим працівником культури України Ніною Добро вольською, виступали не лише на українській, а й міжнародній сцені. Вони зберігають і передають із покоління в покоління автентичне виконання місцевого фольклору.

Завдячуючи вчителю навчального закладу Ніні Телетьон і директору Будинку культури Анатолію Кошмаку також зберегли унікальні музейні кімнати. Цікавий і туристичний маршрут, який має 7 зупинок. Серед них поховання партизанської матері–розвідниці Марфи Струтинської, перезахороненої в Рівному, одвічна сосна, яка збереглася ще з 17 століття, меморіал у центрі села. Про цікаві факти з його історії та сьогодення розповіла на початку зустрічі членам виїзного засідання колегії райдержадміністрації 25-й великовербченський сільський голова (і єдина серед них жінка) Віра Кузьмич. Віра Миколаївна, яка очолює сільську раду з 2000-го, вела мову і про жителів-працелюбів села Вирка. Заклад культури збудували тут ще в 1946-ому. Сільський голова відчуває підтримку не лише відділів культури йа освіти райдержадміністрації, а й релігійних громад. На території ради – три церкви та три молитовні будинки. А благочинний району отець Олександр – колишній учень Віри Кузьмич. За допомогою громади й громадських працівників у належному стані утримують кладовища, серед яких і польських поселенців. З гордістю повідала про свого дідуся, який пішки «носив голоси» до Львова.
«Хай Бог Вас благословить мудрістю і буде все гаразд удома й на роботі, щоб процвітала Україна», - такими словами зустріла учасників колегії завідувач ФАПом села Вирка з 37-літнім стажем, постійний член виконкому, до чиєї думки завжди прислухаються, Марія Боришкевич. Виконуючий обов’язки голови РДА Олексій Хомич говорив про своєрідність та історичне минуле найвіддаленішого села району з родючими землями й багатовіковими дубами. Про роботу сільського магазину та зміни в ньому після ремонту приміщення розповів Віктор Красько, голова правління Сарненської райспоживспілки. Завідувач клубом Вікторія Левчук за досить короткий період, як повідомила начальник відділу культури й туризму РДА Наталія Чорна, зуміла організувати як роботу самого закладу, так і гурткову. Разом із бібліотекарем і власними сім’ями створили затишний вигляд приміщення, де можуть проводити дозвілля школярі та молодь.
Навчальний заклад здивував кущами барбарису, висадженими на шкільному подвір’ї. Те, що вони ростуть саме тут упродовж десятиліть, ще раз свідчить про благодатну вирківську землю. Оксана Морозько, директор школи, закцентувала увагу на меморіальній дошці, напис на якій свідчить, що майже 40 років навчальний заклад очолювала Ніна Голюх. У наступному році школа святкуватиме своє 55-ліття. Замінені вікна, електричне опалення сприяють тому, що 15 школярам навчатись комфортно. Начальник відділу освіти РДА Людмила Макриця повідомила, що заклад є філією Великовербченської ЗОШ І-ІІІ ступенів. І аналіз демографічної ситуації за останніх 5 років дає можливість стверджувати, що школа функціонуватиме. А замінені вікна і встановлені електроконвектори – це лише початок. Потребують ремонту і підлога та перегородка між класними кімнатами, де навчаються першо- і четвертокласники. До школярів представники влади району та керівники структурних підрозділів райдержадміністрації приїхали не з порожніми руками. Не лише у Вирці діти отримали іграшки та солодощі.
Відвідавши Великовербченську ЗОШ І-ІІІ ступенів, Олексій Хомич відзначив її як таку, де кожного разу для себе відкриваєш щось нове. Людмила Макриця представила директора Надію Бікус, одинадцятикласник якої на цьогорічній обласній олімпіаді з історії зайняв третє місце. Надія Максимівна ознайомила з успіхами та надбаннями педагогів навчального закладу. При цьому використала для презентації інтерактивну дошку. Значним досягненням є відсутність учнів, які здійснили правопорушення і травмованих під час уроків. Представила заходи, збережені на світлинах, з реалізації Програми національного виховання учнівської молоді, яка діятиме до 2020 року. Начальник відділу освіти РДА, відповідаючи на запитання Олексія Хомича, розповіла про конкурс «Учень року», який щорічно з 2000-го проходить у Великовербченському навчальному закладі й дає позитивні результати як у навчанні, так і вихованні. Цікавило присутніх і використання інтерактивної дошки. Людмила Макриця повідомила, що в районі їх три. Так, у Сарненському НВК «Школа-колегіум» ім. Т.Г. Шевченка одну придбали у 2009 за кошти районного бюджету, а другу, для учнів початкової школи, – за батьківські. І малі школярики дуже вміло з нею працюють. Члени колегії подивились і комп’ютерні класи (кабінет інформатики школа отримала за державною програмою), які представив учитель інформатики Василь Оласюк.
Наступним закладом, який відвідали, став дитячий садок «Сонечко». Олена Мельник розповіла про роботу вихователів з дітьми, яких тут виховується 65.
Головний лікар Великовербченської лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Степан Новак розповів, що з персоналом медичних сестер обслуговують понад 3 тисячі 600 чоловік. Освоїли майже 200 тис. грн., взявши участь у міжнародній програмі ПРООН. Закупили достатню кількість фізіотерапевтичної апаратури, офісні меблі. Цьогоріч замінили вікна та двері на енергозберігаючі. Якщо кадрами амбулаторія забезпечена (до речі, тут працюють 13 фахівців і всі – місцеві), то саме приміщення потребує добудови. Великовербченська сільська рада єдина на Сарненщині, що входить в 30-кілометрову зону Рівненської АЕС, тож, хоч як прикро, констатував Степан Новак, на її території проживають 35 онкохворих.
Майже 10 років працює ДНЗ «Дзвіночок» у Бутейках. Велика заслуга завідувачки Валентини Мізюк у його збереженні. Крім того, працівники дорожать кожною дитиною, бо зацікавлені у функціонуванні садочка. Медичний стаж завідувачки ФАПом села Бутейки Марії Кокори – 44 роки, за що Олексій Хомич їй щиро подякував. Медику, як і завідуючій місцевим клубом Галині Давидюк, авторитету не займати. Володарка прекрасного голосу Галина Василівна переживала різні часи, але завжди цінувала роботу культосвітнього працівника. В заклад культури із задоволенням ідуть і концерт подивитись, і в теніс пограти, і на тренажерах у спортивній кімнаті позайматись.
Перед тим, як директор Бутейківської ЗОШ І-ІІ ступенів Володимир Шепель презентував свій заклад, Олексій Хомич ще раз звернув увагу на взаємозв’язок і наступність поколінь, які прослідковуються від дошкільного віку до повноліття, на установи, які беруть участь у цьому процесі. Володимир Шепель - шанована в селі людина, голова сільського комітету, справжній господар школи. Успіх у справах пояснив тим, що будь-яку ініціативу обов’язково обговорюють із батьківським комітетом, громадою села. Саме вони допомогли придбати радіоапаратуру, облаштувати спортивні майданчики, де можна займатись усіма видами спорту. Є навчальні досягнення. Проблемою стало здоров’я дітей. Після медичного обстеження напередодні навчального року лише 16 із 114 потрапили в основну групу, тобто на повну силу можуть займатися фізкультурою і спортом, що є значною перешкодою для участі в районних спортивних змаганнях. А про те, що школа виховує патріотів, свідчить факт, що заклад одним із перших прийняв прапор, гімн і герб Бутейок. Свято підтримують традиції і вшановують людей похилого віку. Володимир Олександрович подякував також за капіталовкладення, зроблені в заклад. А це і освітлення, яке було в аварійному стані, і 32 енергозберігаючі вікна.
У кабінеті народознавства увагу сільських і селищних голів привернула виставка виробів з дерева, глини, лози, особливо взуття та одягу. Екскурсію провела Надія Корзюк.
Після огляду й ознайомлення з роботою установ, розташованих на території Великовербченської сільської ради, члени виїзного засідання колегії зібрались у Будинку культури села, де їх зустрів директор Анатолій Кошмак. Двоповерховий заклад вразив своєю величністю, ошатністю, неповторністю. Анатолій Васильович зробив екскурс в історію будівництва, ознайомив із музейною кімнатою, ідея створення якої належить ветерану Великої Вітчизняної війни Василю Зембіцькому.
Під час засідання першим розглянули питання про роботу виконавчого комітету сільської ради з виконання делегованих повноважень. У доповіді сільський голова Віра Кузьмич ще раз наголосила на великому об’ємі зробленого й з оптимізмом запевнила, що громада обов’язково здолає проблеми, що потребують вирішення.
Заступник голови райдержадміністрації Тетяна Сухарева відзначила ефективне, раціональне використання цільових коштів, що дає змогу говорити про виконання виконкомом власних і делегованих повноважень і належне функціонування дошкільних і закладів культури. Підкреслила, що поряд із цим занедбане сільськогосподарське виробництво. Потребує вирішення створення робочих місць і працевлаштування, актуальною є добудова лікарської амбулаторії. Тетяна Євгенівна акцентувала увагу присутніх на роботі виконкому у сфері соціального захисту дітей і сімей, де вони виховуються. У позитивному її результаті велику роль відіграють педагогічні колективи навчальних закладів.
Керівник апарату райдержадміністрації Василь Стельмах проаналізував звернення громадян у 2011 році. Він свідчить, що лише письмових їх було 545, але на 26,6 відсотка менше, ніж у 2010. За характером надійшло найбільше заяв про надання матеріальної допомоги. Василь Мусійович відзначив, що зі Зносицької, Кам’яне-Случанської, Карасинської, Кричильської, Кузьмівської та Любиковицької сільських рад вони взагалі не надходили до вищих органів влади.
Заступник голови райдержадміністрації Сергій Потапович зупинився на основних показниках діяльності автотранспортних підприємств району. Значну частину в загальному обсязі пасажирських перевезень становлять пільгові. Автотранспортним сполученням охоплено 62 населені пункти (92,5%). Не мали його села Одринки, Поляна, Угли й Убереж. У даний час розробляється паспорт маршруту і питання можна буде вирішити. Сергій Миколайович підкреслив, що важливим аспектом, що впливає на якісне транспортне обслуговування, є стан автомобільних шляхів. Відзначив досить ефективну роботу філії «Сарненська ДЕД» з їх експлуатаційного утримання та поточного ремонту. Для забезпечення сталого й ефективного розвитку галузі необхідно створити перевізникам рівні умови для розвитку підприємницької діяльності.
Директор районного центру зайнятості Віктор Пацьола інформував про співпрацю з виконавчими комітетами місцевих рад району щодо підтримки осіб, які потребують соціального захисту й неспроможні конкурувати на ринку праці. Так, служба зайнятості впродовж 2011 року працевлаштувала 2 тисячі 305 громадян. Із них 25 відсотків – соціально-незахищені верстви населення. Започаткували власну справу 75 безробітних, отримавши одноразову допомогу по безробіттю, в тому числі 4 жінки, які мають дітей до 6 років, і 4 особи з обмеженими фізичними можливостями. А роботодавці не завжди охоче беруть на роботу тих, хто не має професійного досвіду, або ж, маючи малолітніх дітей, потребує періодичної відсутності на робочому місці. Запорукою вирішення соціального питання зайнятості населення, підсумував Віктор Пацьола, є спільні зусилля влади, служби зайнятості, роботодавців і соціальних партнерів.
Послухали присутні й виступи колег - сільських голів з Ремчиць, Коросту й Костянтинівки. Леонід Долід і Олександр Климець інформували про роботу зі зверненнями громадян. Роман Боровик – про виконання розпорядження голови РДА, діяльність виконкому з виконання делегованих повноважень та усунення недоліків і зауважень.
Підсумував роботу виїзного засідання колегії РДА Олексій Хомич, ще раз відзначивши активну співпрацю Великовербченської сільської ради з громадою. Своє бачення вирішення проблем висловили заступники голови РДА Тетяна Сухарева й Інна Наумович. Члени засідання колегії роботу Великовербченської сільської ради визнали доброю.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Чергове виїзне засідання колегії районної державної адміністрації відбулось на території Люхчанської сільської ради, до складу якої входять 5...
Минулого вівторка керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, районних установ, підприємств, організацій різних форм власності, сільські...
Практичну частину виїзного засідання колегії РДА його учасники почали з огляду й ознайомлення з установами, що діють на території тутешньої сільради...
На нещодавньому засіданні колегії райдержадміністрації, на яке запросили керівників окремих служб, відділів, управлінь РДА, районних установ, сіль-...
У районі проживає 165 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. У 64 з них померли батьки, а в 101 дитини, принаймні, один із батьків, а...