Back to top

449 жінок Сарненщини минулого року отримали почесне звання України «Мати-героїня»

Серед низки державних нагород і відзнак, встановлених Законом України «Про державні нагороди України», чи не найвизначнішою є почесне звання «Мати-героїня». Багато жінок Сарненщини по праву удостоєні його.

А згідно з Указом Президента України їм виплачується одноразова винагорода. Тож у багатодітних жінок виникає чимало запитань стосовно її отримання, оформлення документів, куди їх необхідно подавати. Роз’яснити цю ситуацію попросили начальника відділу в справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації Інну СИЧ.
— Інно Володимирівно, перш за все, розкажіть, хто має право на отримання почесного звання «Мати-героїня»?
— Згідно із Законом України «Про державні нагороди» це звання є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги. А в Указі Президента України «Про почесні звання» вказано, що жінка, яка народила та виховала до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі, усиновлених у встановленому законодавством порядку, має право на оформлення документів на отримання звання «Мати-героїня». Однак хочу зазначити, що в Положенні про почесні звання України чітко зазначено, що присвоюється воно лише раз і вдруге не надається. Отож, жінки, які народили 10 і більше дітей і отримали звання «Мати-героїня» колишнього СРСР, вдруге претендувати на нього не можуть. Зазначу також, що звання не надається посмертно, тільки у випадку, коли Президент підписав Указ ще до смерті жінки, тоді його отримають члени сім’ї. Багатодітні жінки, які мають ордени «Материнської слави» І, ІІ, ІІІ ступенів також мають право подавати документи.
- Звання отримують усі, хто звернувся?
-Ні. Почесне звання України «Мати–героїня» присвоюється за вагомий особистий внесок у справу виховання дітей в сім'ї, за материнську самовідданість, забезпечення умов для повноцінного розвитку здорових, гармонійно розвинутих особистостей, громадян незалежної України.
Насамперед особлива увага звертається на духовні, моральні якості осіб, які представляються до присвоєння почесного звання, також конкретні заслуги матері у справі виховання дітей, її авторитет. Важливу роль грає позитивний імідж сім'ї в громаді тощо. Неодмінною умовою тут є рішення органів місцевого самоврядування про висунення кандидатури на здобуття звання. Звичайно, враховується при цьому чи притягувалися до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності діти зазначеної особи, їх поведінка у громаді, а також їх ставлення до праці, наявність освіти, участь у громадському житті.
— Виникає запитання: хто ж тоді має перевіряти такі факти? І ще, куди і які документи необхідно подавати жінкам, які претендують на отримання почесного звання «Мати-героїня»?
— Перш за все, згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування» документи, після звернення жінки, готують виконавчі комітети місцевих рад. Саме вони оформляють їх відповідно до стандарту. Хочу наголосити, що чіткого переліку необхідних документів у законодавчих актах не вказано. Клопотання про присвоєння звання «Мати-героїня» готують виконавчі комітети після розгляду заяв жінок на засіданнях комісій, створених на виконання доручення голови райдержадміністрації від 25 лютого 2008 року № 01/3–278. Ці комісії мають запобігти неправомірному присвоєнню почесного звання. До листа-клопотання на ім’я голови РДА додаються: нагородний лист у трьох екземплярах; копії паспорта жінки (1, 2, 11 сторінки); свідоцтво про народження всіх дітей, відповідно завірених, якщо дитина жила до 8-річного віку та померла, — копії свідоцтва про народження та смерть; довідка про склад сім’ї; оригінал рішення виконкому про порушення клопотання про присвоєння почесного звання. Окрім того, при оформленні пакету документів, при потребі матері подають характеристики з місця роботи та навчання дітей.
— З якою метою це робиться? Адже є сім’ї, в яких діти проживають за межами держави і зробити це буде досить складно.
— Так, є звернення жінок, діти яких виїхали за кордон на постійне місце проживання. Вони обурюються вимогою працівників рад подати на них характеристики, що досить проблематично. Але ж можна зрозуміти й виконавчі комітети, які несуть персональну відповідальність за оформлення нагородного листа, а саме 13 пункту, де необхідно вказати, де і чим займаються діти, чи не перебувають вони в місцях позбавлення волі, не стоять на обліку в нарколога й ін. І вже на засіданнях створених комісій вирішують, чи дійсно жінка має право на це звання.
- Після отримання почесного звання, які виплати, пільги отримує жінка?
- Особі, удостоєній почесного звання, вручаються нагрудний знак і посвідчення встановленого зразка. Нагрудний знак виготовляється з позолоченого срібла і містить на фігурному картуші срібне зображення матері з дитиною на руках, а під ним – стрічку білої емалі з написом «Мати-героїня», виконаним з жовтого металу.
З 1 січня 2008 року Указом Президента України засновано одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання, у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Ця цифра постійно змінювалася. Так, у 2011 році вона становила 9410 грн., цьогоріч зросла до 10730 грн. У той же час пільг жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», не передбачено.
— Інно Володимирівно, прокоментуйте, будь-ласка, ще такий факт. У сім’ї виховується п’ятеро дітей, мама померла, чоловік одружився вдруге й у них народилось іще троє діток. Чи може така жінка отримати почесне звання «Мати-героїня», адже вона виховує вже вісім дітей?
- Так, якщо вона всиновила дітей чоловіка у встановленому законодавством порядку. Згідно із Сімейним кодексом, особа, яка бажає усиновити дитину, подає в суд заяву про це особисто. У статті 224 п. 3 вказується, що при дотриманні всіх вимог, встановлених кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити їй гармонійні умови для життя, суд приймає відповідне рішення і не може відмовити на тій підставі, що особа вже має або може народити власну дитину. Отож, якщо вчасно було подане прохання в суд про всиновлення дітей чоловіка від першого шлюбу і є його рішення, то така жінка може отримати звання «Мати-героїня» при оформленні необхідних документів.
– Скільком багатодітним матерям району впродовж минулого року присвоєно почесне звання України «Мати-героїня»?
- Тільки минулоріч 449 жінок Сарненщини отримали це почесне звання. Щоправда, не всі ще отримали одноразову допомогу.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...