Опубліковано Світлана Ляшко
Торговельна галузь у районі стрімко розвивається. Це підтверджують нові сучасні магазини та заклади громадського харчування, що відкриваються не тільки в райцентрі. Та чи завжди в них обслуговування на належному рівні, а товар відповідає вимогам чинного законодавства?
Не можна стверджувати, що порушення є повсюдно. Адже в цій сфері працюють багато висококваліфікованих і сумлінних фахівців. Проте, як свідчить статистика, є чимало й негативних фактів. Тож темою наради, яку провів голова райдержадміністрації Анатолій Остапчук з керівниками закладів торгівлі, ресторанного господарства й банківських установ, і було дотримання законодавства, що регламентує їх діяльність. У заході взяли також участь головний санітарний лікар Олександр Войнелович, начальник Сарненської МДПІ Ярослав Мірковець, заступник начальника управління ветеринарної медицини в Сарненському районі Петро Новак, начальник відділу надходження платежів управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Любов Карпович, начальники РВ УМВС України в Рівненській області Віталій Сафонік і міжрайонного відділу Управління державної служби охорони при УМВС України в Рівненській області Володимир Никончук.
Якщо є проблема, її найперше потрібно обговорити…
Анатолій Остапчук насамперед окреслив коло питань, які необхідно вирішувати владі та працівникам торгівлі разом.
- Звичайно, і у вас до нас, як до влади, є зауваження, так і до вас є багато запитань, - сказав очільник краю. – Все більше підприємців нарікають на зменшення товарообігу, а значить і отриманого прибутку. І на це є причини. Головною з них називають низьку купівельну спроможність населення. Та хотів би зауважити, що громадяни не стали менше отримувати соціальних пільг і допомог. Не варто забувати також, що район на 80 відсотків є дотаційним. Та все ж Сарненщина розвивається, про що свідчать результати соціально-економічного розвитку.
І в цьому є й заслуга підприємців, які чесно працюють. Тому їм досить відчутно дошкуляє несанкціонована торгівля, яку здійснюють недобросовісні громадяни у власних будинках. Але є й продавці, які свідомо порушують правила торгівлі. Особливо турбують факти продажу неповнолітнім тютюнових виробів і алкогольних напоїв. Це неприпустимо. Прикро, що заради примарного прибутку деякі власники кафе та магазинів не дотримують графіків роботи. А відвідувачами їх частіше всього в пізню пору є молодь. І викликає величезне занепокоєння саме те, як вона проводить там час. От і трапляються непоодинокі випадки хуліганства та іншої недостойної їх поведінки в кафе та барах району. Від цього потерпають і працівники торгівлі. Звичайно, нині без підприємництва не можемо обійтись, йому не так легко втриматися на плаву, зокрема і через нечесну конкуренцію, а особливо тим, у кого невелика власна справа. Його треба як контролювати, так і рахуватися з ним, адже, працюючи на себе, підприємці створюють робочі місця, сплачують податки, наповнюючи державну казну. І тому, щоб знайти вихід із будь-якої складної ситуації, потрібно її обговорити і разом братися за справу, зауважив голова РДА.
Навести лад у власному закладі…
Заступник голови РДА Інна Наумович вела мову про дотримання закладами торгівлі та ресторанного господарства правил торгівлі й обслуговування населення та законодавства про захист прав споживачів.
- У районі працює 496 торговельних закладів, 257 з яких у сільській місцевості, 94 – ресторанного господарства, 6 постійно діючих ринків змішаного профілю, - сказала вона. – У минулому році відкрилося 58 нових торговельних закладів, тож галузь розвивається, розширюється асортимент товарів, покращується культура обслуговування. Відрадно, що торгівля в районі орієнтується на товари місцевих товаровиробників. Широкий вибір ковбасних виробів, консервів і пресервів пропонує ЗВП «Таврида», кондитерські та борошняні – комбінат громадського харчування райспоживспілки, до 60 найменувань хлібобулочних – ПАТ «Сарненський хлібозавод».
Інна Наумович серед кращих назвала магазини «Ната», «Північ-Центр», «Вопак», «Сам-Маркет», «Оксамит», кафе «Журавлина» та «Хуторок», ресторан «Сарни» й інші. Прикладом того, як успішно працювати в ринкових умовах і досягати успіху, є діяльність райспоживспілки. Проте на фоні позитиву, є й серйозні проблеми в роботі сфери, зауважила вона. У серпні цьогоріч відбудеться колегія райдержадміністрації, на якій і йтиме мова про дотримання на території району правил торгівлі. Тому ще є час підготуватися, усунути недоліки, про які кожен власник добре знає.
Інна Наумович зауважила, що не можна забувати про благоустрій. Адже господарюючий суб’єкт згідно з Правилами торгівлі повинен забезпечити санітарний стан торгово-складських приміщень і чистоту на прилеглій території. Насправді ж є заклади, в яких, навіть урни для сміття при вході немає, там стоїть картонна коробка. Звичайно, їх крадуть. Але варто запозичити досвід райспоживспілки, яка закупила бетонні смітники, такого нелегко поцупити. Щодо чистих територій, то проблеми є майже повсюди: це і викинуті пляшки, папірці… Фасади також потребують у більшості ремонту, буває, що й у самому магазині, кафе не зовсім дотримують санітарних вимог, а продавці обслуговують покупців без форменого одягу. Подекуди працюють люди, навіть у кафе, які не пройшли медичного огляду. У більшості це стосується закладів сільської місцевості. Забули вже й про книгу відгуків і пропозицій, а покупцям замість здачі пропонують інший товар, що заборонено. У магазинах можна побачити вивіску «Товар поверненню не підлягає». Це теж є порушенням законодавства.
Минулого року, наголосила Інна Наумович, було складено 24 протоколи на продавців, які продавали дітям тютюнові вироби та алкогольні напої (у 2010 їх було 15). Уже в цьому році - три. Тому, враховуючи, що є підліткова злочинність, що діти не завжди розуміють, шкоду від вживання спиртного чи паління, прийнято рішення про позбавлення ліцензій закладів, де повторно вчинятимуть ці порушення. Анатолій Остапчук звернув увагу присутніх на те, що і від привабливого зовнішнього виду магазину, кафе залежить і прибуток їх власників. Адже люди ітимуть туди, де чисто, сучасний інтер’єр, а ввечері освітлена територія. І тоді, впевнений, біля добре освітленого закладу менше буде правопорушень у вечірній і нічний час.
Заступник голови РДА ознайомила з постановою Кабінету міністрів, щодо переходу закладів на обов’язкове приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (банківські термінали). Не поширюється її дія на підприємства торгівлі площею до 20 квадратних метрів та суб’єктів господарювання, які проводять господарську діяльність у населених пунктах чисельністю населення менше, ніж 25 тисяч осіб. Тобто це стосується лише міста Сарни, у 33 закладах райцентру їх уже встановили. Мають це зробити й інші. Про їх роботу розповіли керуючі відділеннями «Приватбанку» і «Аваль» Ганна Бахно і Анатолій Савчук. Відповіли на запитання присутніх.
Начальник Сарненської МДПІ Ярослав Мірковець перш за все сказав, що найбільше турбує податківців, нелегальне працевлаштування, виплата заробітної плати «в конвертах». Є випадки, коли у власника декількох магазинів із зареєстрованими касовими апаратами, немає жодного офіційного працівника. Виникає запитання, а хто ж обслуговує клієнтів? А отже в тіні залишаються значні суми товарообороту, що не оподатковуються. Хоча, зауважив Ярослав Мірковець, податкове навантаження на цей бізнес незначне. Закликав не замовчувати факти грубого порушення законодавства, а допомагати їх викривати, разом з ними боротися. Якщо буде спільна воля і влади, і правоохоронців, і підприємців, тільки тоді можна буде навести порядок у сфері підприємництва, зокрема й з нелегальною торгівлею.
Не дотримувати законодавства – собі на шкоду
Начальник РВ УМВС України в Рівненській області Віталій Сафонік сказав, що на території району минулого року було скоєно 511 злочинів, із яких 60 відсотків – майнової та насильницької спрямованості. Багато з них - у закладах торгівлі та громадського харчування. Подеколи не один раз проникали зловмисники в магазини та кафе. Про яку профілактику може йти мова, якщо із 216 підприємств торгівлі в м. Сарни, під охороною перебувають всього кожен четвертий, зауважив Віталій Сафонік. Деякі підприємці замість обладнати сигналізацію й укласти угоду з державним відділом охорони, в безпосередні обов’язки якого і входить охорона майна, покладаються тільки на працівників міліції, яких, можливо, в цей час чекали в іншому місці. Варто обладнати торговельні заклади й камерами спостереження, що значно допоможе правоохоронцям виявляти злочинців. Нагадав про кримінальну відповідальність за тіньове працевлаштування.
Багато правопорушень стається в громадських місцях, розважальних закладах або поблизу них. Тому правоохоронці працюватимуть на випередження цих злочинів. Підняв болючу тему роботи гральних автоматів у стінах розважальних закладів, запевнивши, що порядок у цій сфері наведуть, як і з пунктах прийому металобрухту, з нелегальним видобутком бурштину, самогоноварінням… Проте боротися із «тіньовою» торгівлею, іншими негативними проявами і в цій галузі, і в інших сферах лише адміністративними методами марудна справа. Головне, щоб при цьому не страдали законослухняні підприємства, які існують у легальній системі, де процеси прозорі. Тому й розраховує начальник райвідділу міліції на співпрацю і з працівниками торгівлі, бо від хуліганства п’яних молодиків подеколи потерпають і вони, як і від нелегального продажу товарів, і з керівниками органів самоврядування та громадянами. Вкотре застеріг від продажу неповнолітнім цигарок і спиртних напоїв. Адже законодавство карає за це дуже строго.
Володимир Никончук, начальник міжрайонного відділу Управління державної служби охорони при УМВС України в Рівненській області, звернув увагу на те, що крадіжки стаються саме на об’єктах, що не охороняються. Тому їх власники найперше повинні подбати про забезпечення охорони приміщень.
Про обов’язкове дотримання закладами торгівлі санітарного законодавства та ветеринарно-санітарних вимог до обігу харчових продуктів, підконтрольних службі ветеринарної медицини, нагадали головний санітарний лікар Олександр Войнелович і заступник начальника управління ветеринарної медицини в Сарненському районі Петро Новак. А Любов Карпович, начальник відділу надходження платежів управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі, розповіла про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Підбиваючи підсумки наради, Анатолій Остапчук подякував присутнім за те, що знайшли час, щоб взяти участь у діловій зустрічі. Запевнив, що всі висловлені зауваження обов’язково вивчать і по можливості вирішуватимуть. І, мабуть, користь від такої відвертої розмови є і для запрошених, і для представників влади. Адже разом легше шукати вихід із складної ситуації. Тому й необхідно прагнути до взаєморозуміння, взаємоповаги та співпраці, будуючи стосунки на партнерських засадах.